Muzyka rockowa to gatunek dający wykonawcom ogromne możliwości wyrażania siebie. Jest to pojęcie na tyle szerokie, że mieszczą się w nim tak różne utwory, jak „Bohemian Rhapsody” grupy Queen, z zadziwiającą operetkową „dygresją” i kultowy utwór „Final Countdown” grupy Europe, śpiewany na całym świecie w roku 1986. Jest jednak kilka cech wspólnych, które łączą artystów grających muzykę rockową.
Zobacz też: Kult zagra koncert dla swojej fanki. Kazik: "Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby pomóc jej wyzdrowieć"! >>>
Jak rozpoznać muzykę rockową?
Tak jak wiele innych gatunków muzycznych, tak i muzyka rockowa ma wiele odmian , które brzmieniowo odbiegają od nurtu określanego klasycznym rockiem. Dla każdego odbiorcy pod pojęciem dobra muzyka rockowa kryć może się inny zestaw wykonawców czy utworów i w tym także tkwi siła rocka, który, choć liczy sobie dobre kilkadziesiąt lat, stale może być kreowany – i odkrywany – na nowo, co wcale nie musi być regułą w innych gatunkach muzyki, „uwięzionych” w ściśle określonych ramach. Na podstawowe instrumentarium muzyki rockowej składają się: perkusja, gitara elektryczna (najczęściej jedna lub dwie), gitara basowa, a czasem również instrumenty klawiszowe. Ten zestaw nie jest zamknięty, a dodawanie innych instrumentów wpisuje się w koncepcję muzyki rockowej, która powinna pozwalać na twórczą ekspresję. W zespole rockowym każdy z ww. instrumentów jest ważny i kluczowy dla całości. Perkusista z basistą tworzą tzw. sekcję rytmiczną – to od jej pracy w dużym stopniu zależy czy i na ile muzyka będzie miała silny, pulsujący rytm. Równie ważna jest rola i brzmienie gitar, które dzieli się na gitarę solową oraz rytmiczną. Instrumentarium wielu zespołów uzupełniają też instrumenty klawiszowe, które pełnią funkcję akompaniującą lub używane są do partii solowych. Większość utworów rockowych granych jest w parzystym metrum i ma równy, jednostajny rytm. I choć kompozycyjnie są najczęściej mniej skomplikowane od innych gatunków muzycznych jak np. jazz czy muzyka klasyczna, to w tej prostocie i w energii tkwi najczęściej siła muzyki rockowej.
Zobacz też: Iron Maiden zagrają koncert w Warszawie! >>>
Eksplozja popularności rocka – muzyka rockowa lat 80
Korzeni muzyki rockowej, jaką znamy dziś, szukać należy w późnych latach 60. To okres początków brytyjskiej muzyki rockowej . To w tym czasie powstała m.in. grupa Led Zeppelin, której muzyka inspirowała kolejne zespoły rockowe. Do historii gatunku przeszło wiele jej utworów, w tym „Stairway to heaven” czy „Whole Lotta Love”. Również wtedy powstała grupa Deep Purple, której utwór „Smoke on the water” również stał się jedną z najważniejszych kompozycji muzyki rockowej. Nie sposób pominąć formacji Black Sabath z charyzmatycznym wokalistą Ozzym Osbournem, grającej nieco ostrzej – jak w utworze „Paranoid” . Zespołowi temu przypisuje się też kluczowy udział w powstaniu heavy metalu. W tym czasie rock zajmował najwyższe miejsca list przebojów, głównie w radiach z muzyką rockową. Doskonałym przykładem udanego radiowego debiutu jest wspomniany utwór „Bohemian Rhapsody” grupy Queen z 1975 roku, okrzyknięty w wielu zestawieniach przebojem rockowym wszech czasów. Tak na marginesie, kolejnym punktem zwrotnym w karierze tego rockowego zespołu był występ na koncercie Live Aid (1985) – uważany do dziś za najlepszy występ rockowy wszech czasów . W tej samej dekadzie działalność rozpoczęła telewizja MTV – czyli Music Television, debiutująca 1981 roku w Stanach Zjednoczonych i promująca wielu rockowych artystów. Warto wspomnieć także udany debiut stacji w Europie (rok 1987). Jako pierwszy wideoklip wyemitowała ona utwór rockowy „Money for Nothing” grupy Dire Straits. Stał się on „z marszu” wielkim, światowym hitem. Co ciekawe był to też jeden z pierwszych teledysków, w którym użyto komputerowych animacji.
Zobacz też: Wyjątkowe aukcje dla wielbicieli fotografii i fanów rock’n’rolla >>>
Polska muzyka rockowa – nie mamy się czego wstydzić!
Również polska muzyka rockowa obfituje w kompozycje, które mogłyby podbić światowe listy przebojów , gdyby nie fakt, że zaśpiewane były w naszym ojczystym języku. Z drugiej strony przykład węgierskiej muzyki rockowej potwierdza, że światowym hitem może też zostać piosenka nieanglojęzyczna, jak utwór „Gyöngyhajú lány” (Dziewczyna o perłowych włosach) zespołu Omega. Wracając na polskie podwórko, my również możemy pochwalić się solidnymi rockowymi zespołami. Podajmy kilka przykładów, wraz z ich największymi, polskimi rockowymi przebojami : Breakout („Kiedy byłem małym chłopcem”), Perfect („Chcemy być sobą”), Dżem („Wehikuł czasu”), Lady Pank („Tańcz głupia, tańcz”), Oddział Zamknięty („Andzia”), T.Love („Warszawa”), Hey („Moja i twoja nadzieja”), IRA („Mój dom”), Budka Suflera („Takie tango”) i wiele, wiele innych.
Autor: Filip Yak