Szmaragd – właściwości i wygląd tego niezwykłego kamienia

Brylanty, diamenty, szmaragdy – te kamienie nieodłącznie kojarzą się ludziom z bogactwem i luksusem. Są chętnie wykorzystywane w jubilerstwie. Pierścionek ze szmaragdem pięknie ozdabia kobiecą dłoń, dlatego bywa czasami wybierany na pierścionek zaręczynowy.

Szmaragd to minerał z grupy krzemianów. Nazwa kamienia pochodzi od łacińskiej nazwy oznaczającej „zielony klejnot”. To popularny w jubilerstwie minerał, który dla wielu osób jest oznaką luksusu i zamożności. Szmaragdy występują na całym świecie. W Europie znaleźć je można w Austrii i Norwegii, ponadto występują w Brazylii, Egipcie, Indiach, Kolumbii, Libii, RPA i na Madagaskarze. W Polsce na Dolnych Śląsku znajdowane są minerały o charakterystyce szmaragdów, jednak nie są one używane w jubilerstwie. Cenę szmaragdów podaje się w przeliczeniu na jeden karat, a sam koszt uzależniony jest od wielu czynników. Osoby chcące kupić gotową biżuterią z tym kamieniem, np. kolczyki ze szmaragdem, muszą liczyć się z jeszcze wyższą ceną ze względu na oprawę, użycie w kolczykach także innych kruszców i minerałów oraz samą pracę twórcy biżuterii.

Zobacz też: Nadchodzi czas zimowy – pora na nowy zegarek! Przegląd najnowszych trendów >>>

Jakie właściwości ma szmaragd?

Uważa się, że noszenie na co dzień biżuterii ze szmaragdem ma pozytywne efekty zdrowotne. Kamień ten wpływa na regulację pracy serca, a niektórzy wierzą, że pomaga też w leczeniu chorób oczu, tarczycy, wrzodów żołądka, reumatyzmu czy zaburzeń równowagi. Ponoć szmaragd ma właściwości uśmierzające ból , stosuje się go na bóle głowy, mięśni i stawów. Kamień oddziałuje nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także na sferę psychiki. Pozwala odnaleźć wewnętrzną harmonię, spokój. Dzięki niemu rozkwita przyjaźń i miłość. W astrologii uważa się, że szmaragd jest kamieniem zodiakalnego Raka.

Zobacz też: Jak wybrać pierwszy zegarek dla dziecka? >>>

Osoby wierzące w magiczną moc minerałów uważają, że o szmaragdy należy dbać – po każdym noszeniu biżuterii z tym kamieniem należy opłukać go pod ciepłą bieżącą wodą, a następnie położyć w nasłonecznionym miejscu. Ma to zapewnić odpowiednie naenergetyzowanie minerału.

Zastosowanie szmaragdów

Szmaragdy najczęściej wykorzystywane są w jubilerstwie. Pierścionek ze szmaragdem albo kolczyki ze szmaragdem w oprawie ze srebra czy złota stanowią piękny akcent podkreślający urodę właścicielki. Kamienie te używa się do tworzenia biżuterii już od starożytnych czasów. Szmaragd był popularny w Egipcie, Persji, a także wśród Azteków, Inków i Majów. Jednak szmaragdów używa się również w sztuce oraz w tworzeniu przedmiotów użytkowych, chociaż ze względu na swoją wartość stanowią raczej przedmioty ozdobne. Jednym z największych przedmiotów wykonanych z tego kamienia jest rzeźbiona waza o wysokości 10 centymetrów, która znajduje się w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu. Szmaragdy w naturze to zarówno drobne kamienie, jak i bardzo duże okazy, jednak większe minerały są naturalnie popękane, przez co ich użyteczność (i cena) znacznie spada. Postęp nauki i technologii pozwolił na produkcję syntetycznych szmaragdów . Różnią się one jednak od naturalnych kamieni budową, dlatego specjaliści łatwo rozpoznają sztuczny minerał. Naturalne szmaragdy są obecnie poddawane licznym zabiegom obróbki, stosuje się oleje oraz wysoką temperaturę, żeby ukryć niedoskonałości w minerale.

Zobacz też: Czy można łączyć ze sobą złotą i srebrną biżuterię? Jak zrobić to stylowo? >>>

Od czego zależy cena szmaragdu?

Wiele osób może zastanawiać się, ile kosztuje szmaragd . Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to, ponieważ cena szmaragdu zależy od wielu czynników . Z pewnością wpływa na nią wielkość kamienia – im większy i cięższy, tym wyższa cena szmaragdu. Ponadto w wycenie uwzględnia się kolor oraz przejrzystość konkretnego okazu, odporność na odpryskiwanie i odłupywanie, a także jakość szlifu. Szlif powinien być tak perfekcyjny, żeby powierzchnia odbijała światło, nie mogą też być na niej widoczne ciemniejsze plamy. Najdroższe szmaragdy mają kolor trawy, kamienie jasnozielone, w kolorze butelkowej zieleni czy limonki są tańsze. Cena jednego karata szmaragdu waha się od tysiąca do kilku tysięcy złotych w surowej formie. Osoby chcące kupić szmaragdy w formie biżuterii muszą liczyć się z większym wydatkiem ze względu na koszt oprawy, użycia innych kamieni oraz samej pracy jubilera. Naszyjnik ze szmaragdem często wykonany jest z drogich kruszców, a sam kamień często osadzony jest w towarzystwie innych drogich minerałów. Osoby, które znalazły ofertę kupna szmaragdu w wyjątkowo niskiej cenie, powinny być ostrożnie, ponieważ prawdopodobnie jest to syntetyczny szmaragd. Rynek i zmiany na nim zachodzące nie wpływają znacznie na cenę kamieni, dlatego promocje są rzadkością.

Autor: Filip Yak

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!