Dla wielu współczesnych rodziców podstawowym źródłem informacji na temat wychowywania, rozwoju, chorób, czy karmienia dziecka jest internet. Jak rozsądnie korzystać z porad umieszczonych w sieci? Gośćmi Dzień Dobry TVN były: Kaja Funez-Sokoła, psychoterapeutka i mama 9-miesięcznego syna oraz Lidia Piechota, dziennikarka, blogerka i mama 7-letniego chłopca.
Zanim nastała era internetu kobiety wymieniały się poglądami i wiedzą na temat wychowywania i rozwoju dzieci podczas spotkań towarzyskich. Ale to się zmieniło. Obecnie wielu współczesnych rodziców informacji i opinii o akcesoriach dziecięcych, macierzyństwie, higienie i pielęgnacji, ubraniach dla dzieci, czy karmieniu dzieci chętniej szuka w sieci.
Niebezpieczeństwa związane z internetowymi poradami
Niestety wiąże się z tym ryzyko polegające na znalezieniu wiadomości nieprawdziwych, a nawet szkodliwych. Kaja Funez-Sokoła, psychoterapeutka i mama 9-miesięcznego syna upatruje w tym jeszcze jednego zagrożenia:
Według mnie najgorsze jest porównywanie się, a to bardzo dużo matek robi. (...) Na forach internetowych mówią, co która ma.
>>> Zobacz także:
- Tylko u nas! Heidi Murkoff - guru dla młodych mam na całym świecie!
- Wspomnienia lat dziecinnych, czyli dlaczego warto pisać pamiętniki dla dziecka
- Fizjoterapeuta: "Bez ruchu nie ma nic!" Pomysłowe zabawy dla dzieci na dworze
Jak ustrzec się niebezpieczeństwa?
Aby ustrzec się przed fałszywymi poradami, Lidia Piechota, dziennikarka, blogerka i mama 7-letniego chłopca radzi, aby w sieci dołączyć do zaufanej grupy ludzi. Uważa również, że przy korzystaniu z porad zaczerpniętych z internetu należy zachować rozsądek i bardziej polegać na swojej intuicji.
Natomiast zdaniem Marcina Prokopa
Zawsze warto sprawdzać, co leży u podłoża tych informacji, kto je wygenerował, jakie jest uzasadnienie i jaka za tym stoi kompetencja, bo bardzo łatwo w internecie oprzeć się o zabobon zamiast o fakty i wtedy może się zdarzyć nieszczęście.
Autor: Filip Yak