O tym jak lubimy spędzać wolny czas i jak Polska wypada na tle innych państw, jeśli chodzi o ilość zieleni w miastach, rozmawialiśmy z Miłoszem Brzezińskim: "Jesteśmy ewidentnie miłośnikami spędzania czasu na zewnątrz. Chętniej (niż inne narody) szukamy takich terenów zielonych jak parki narodowe" i dr. Tomaszem Zaborowskim: "Chodzi o to, żeby tereny rekreacyjne o odpowiedniej jakości, wielkości były w określonej odległości od miejsca zamieszkania. (...) Najbliższy park powinien być w odległości, co najwyżej ... 300 m".
Łukasz Długowski i Mariusz Morkowski, wraz z szóstką pierwszoklasistów, wybrali się na spacer po Kampinoskim Parku Narodowym tropem ... owadów. Jakie okazy udało im się "upolować"?
Jaką cenę płaci astronauta za tak długi okres spędzony poza Ziemią? Czy dłuższe wyprawy kosmiczne są już w naszym zasięgu? Czy zawód kosmonauty jest romantyczny? Scott Kelly: "Wykonujesz najbrudniejsze prace, ale tez oglądasz najbardziej niesamowite widoki jakie można sobie wyobrazić". Z astronautą rozmawiał Marcin Sawicki.
Skoczek narciarski - Dawid Kubacki myśli o zrobieniu licencji pilota. Mistrz Polski w akrobacji samolotowej - Artur Kielak postanowił dać mu możliwość zakosztowania lotniczych emocji i zaprosił go na pokład swojego samolotu: "(Dawid) chce to robić i przede wszystkim się tego nie boi czyli jest dobrym materiałem na pilota".
Już dziś o 13.00 wystartuje pierwsza w historii misja, która wykona badania wnętrza Marsa! O szczegółach misji Insight i roli jaką odegra w niej polskie urządzenie "Kret HP3", opowiedzieli nam, w Dzień Dobry TVN, popularyzator - nauki Karol Wójcicki i Tomasz Kuciński, wiceprezes firmy Astronika, która zaprojektowała i zbudowała Kreta.
Historia sztuki jest nierozerwalnie związana z fałszerstwem. O fałszerzach, ich umiejętnościach i stworzonych przez nich podróbkach, które możemy zobaczyć w muzeach opowiedział nam prof. Jerzy Miziołek - historyk sztuki i dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego: "Wiele fałszerstw to są wybitne, znakomite dzieła sztuki. Ci artyści, gdyby żyli w czasach Botticellego, Leonarda da Vinci lub twórców starożytnych, byliby tak wybitni, jak oni sami, jak Ci, których fałszowano".
Dr Joanna Stojer-Polańska prowadzi dla dzieci zajęcia z kryminalistyki. Dlaczego postanowiła to robić? O co pytają najmłodsi, kiedy opowiada o swojej pracy? Panią Joannę i jej córki gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Kolejną uczestniczką cyklu "W stroju Adama" jest Agnieszka Chłodzińska, instruktorka fitness, blogerka i dziewczyna z marketingu. Do programu zgłosiła się, bo chciałaby wyglądać kobieco. Jej strój musi być jednak wygodny, bo do pracy jeździ rowerem. Adam Chowański przygotował dla naszej bohaterki trzy stylizacje. Która z nich zrobiła na Agnieszce największe wrażenie?
W internecie furorę robi zwiastun nieistniejącego filmu katastroficznego, ukazującego, co się dzieje, kiedy w niedzielę brakuje w domu jogurtu, a sklepy są pozamykane. Trailer stworzył Kabaret Czwarta Fala, czyli Damian Lebieda, Bartłomiej Cedro i Mateusz Lewkowicz. Artystów zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, by powiedzieli, jak powstawał zwiastun i czy jego popularność przełożyła się na ich karierę. Marzą o nakręceniu pełnometrażowego filmu? Jaki temat wezmą teraz na warsztat? Co sami robią w niedziele wolne od handlu?
Andrea Anastasi to włoski trener siatkarski. W latach 2011-2013 był selekcjonerem polskiej reprezentacji siatkarzy. Jego przygoda z Polską wciąż trwa, bo obecnie jest trenerem Trefla Gdańsk oraz reprezentacji Belgii. Jak mu się żyje na Pomorzu? Czy tęskni za rodziną? I czy lubi polską kuchnię? Czego sobie życzy? Z Andrea Anastasim rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
O dzisiejszej pogodzie Dorota Gardias opowiada z Krakowa, gdzie odbywa się Festiwal Kina Niezależnego Netia Off Camera. Jesteście ciekawi, jak wygląda festiwalowe miasteczko o poranku? :)
W kolejnej odsłonie cyklu "Odpicowane mieszkanie" Katarzyna Jaroszyńska odwiedziła 4-osobową rodzinę z Elbląga. Joanna i Cezariusz Olszewscy mieszkają w bloku z wielkiej płyty z lat 50. W związku z tym, urządzając wnętrze chcieli wpisać się trochę w styl PRL. Gdzie Pani Joanna szuka starych mebli, które następnie własnoręcznie przerabia? I czy jej mąż godzi się na wszystkie jej aranżacyjne pomysły?
Wcześniej trenowała balet, siatkówkę, biegi, a teraz kulturystykę. Kim jest Patrycja Zahorska - mistrzyni bikini fitness? Skąd wzięła się jej miłość do sportu? Jak godzi naukę na wydziale prawa z treningami i startami?
Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Annę Marię Wesołowską, sędzię w stanie spoczynku i społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka. Zaprosiliśmy też Ewę Zdunek, mediatorkę i autorkę książki o tej tematyce, by porozmawiać z nimi o najbardziej absurdalnych negocjacjach w sprawach rozwodowych. O co najczęściej kłócimy się podczas rozwodu - o dzieci czy o dobra materiale? Jak pracuje się z parami, które przychodzą do mediatora?
Pat Bogusławski to były tancerz i model. Obecnie zajmuje się kreowaniem ruchu podczas sesji zdjęciowych. Współpracował z takimi gwiazdami jak: Stella McCartney, Victoria Beckham, Tilda Swinton. Kiedy Pat przyjechał do Londynu? Na czym konkretnie polega jego praca? I jakie ma plany na przyszłość? W Londynie z Patem spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.
Od 1 maja motocykliści w Warszawie mogą jeździć po wyznaczonych buspasach. To dobry pomysł? Będzie bezpieczniej? Dyskutowaliśmy o tym w Dzień Dobry TVN z dziennikarzem i motocyklistą Pawłem Płuską oraz ekspertem w zakresie ruchu drogowego Markiem Konkolewskim.
Trzydziesty kwietnia był ostatnim dniem, w którym mogliśmy złożyć PIT. Co nam grozi za spóźnienie? Co możemy zrobić, gdy nie rozliczyliśmy PIT-u na czas? O tym w Dzień Dobry TVN mówił dziennikarz TVN24 BIS Robert Stanilewicz.
Piotr Adamczyk wspiera Szlachetną Paczkę. W ramach akcji odwiedził Panią Elę, kobietę o wielkim sercu, która zaopiekowała się trójką rodzeństwa. Jak zareagowała na pomoc Szlachetnej Paczki i wizytę aktora? Zobaczcie!
Na wrocławskich ulicach można spotkać krasnale. Jednym z ich ojców jest rzeźbiarz Piotr Makała. Artystę postanowiła poznać Dorota Wellman. Mężczyzna pokazał prowadzącej Dzień Dobry TVN, jak "rodzi "się" krasnal. Czym charakteryzują się jego krasnoludki? Kto je projektuje?
Sonia Wesolik w wieku 21 lat została stewardessą i dołączyła do arabskich linii lotniczych. Dzięki tej pracy w ciągu dwóch lat udało jej się zwiedzić wiele zakątków świata. W sierpniu minionego roku podczas urlopu w Polsce Sonia uległa wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego złamała kręgosłup. Rokowania był takie, że Sonia nie będzie chodzić. Dziś Sonia jeździ na wózku i jest w czasie rehabilitacji. Co daje jej siłę by walczyć o siebie? Co jest największą przeszkodą w codziennym życiu? W studiu Dzień Dobry TVN Soni towarzyszył tata - Dariusz Wesolik. Jak zmieniło się życie całej rodziny po wypadku Soni?
Według Michała Czerwińskiego z Fundacji Równość, w Polsce, szczególnie w małych miejscowościach i na wsiach osoby LBGT nie mogą sobie pozwolić na swobodne mówienie o swojej orientacji seksualnej. Jeśli to zrobią, bywają dyskryminowane. Dlatego wielu z nich, by żyć bezpiecznie ucieka do dużych miast. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Kamila Melaniuka, który pochodzi z małej miejscowości, a od prawie 20 lat mieszka w Warszawie, aby powiedział o swoich doświadczeniach. Dlaczego jego zdaniem mieszkańcy mniejszych miejscowości są uprzedzeni do homoseksualistów? Obok Kamila usiadł na naszej kanapie Slava Melnyk z Kampanii Przeciw Homofobii. Zapytaliśmy go, co jest warunkiem koniecznym, aby osoba LGBT czuła się dobrze w swoim miasteczku, czy wsi?
Dlaczego Polacy rzadko zmieniają zawód? Czy w Polsce łatwo się przekwalifikować? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Iwoną Golonko, psychologiem biznesu. Czy bierze się to stąd, że przywiązujemy się do miejsca pracy?
26-letni Amerykanin Jeffrey Kendall jest porównywany, przez internautów obserwujących go na Instagramie, do księcia Adama z bajki "Piękna i Bestia". Popularność zdobyta w sieci przyniosła mu szereg artykułów i rozpoznawalność na całym świecie. Jednak Jeffrey Kendall nie zawsze tak wyglądał. Swoją przemianę rozpoczął ponad dwa lata temu. Od czego to się zaczęło? Co zainspirowało go do ćwiczeń i z miany wizerunku? Czym to prawda, że chce zostać modelem? Czy ma u swojego boku kogoś wyjątkowego? Z "księciem z bajki" rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
O dzisiejszej pogodzie Tomasz Zubilewicz opowiada z Tarnowskich Gór, a dokładnie znad basenu, gdzie spotkał się z Kubą Kuzią, mistrzem Polski w surfingu. Od ilu lat trenuje? I czy udało mu się nauczyć Tomasza pływać na surfingu?
Dwa lata temu Pani Grażyna i jej mąż dostali powiadomienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego w sprawie rzekomo wziętej pożyczki. Jak się okazało, ktoś spisał dane z dowodu osobistego mężczyzny i na tej podstawie wyłudził pieniądze, kupił samochód i wynajął mieszkanie. Czy kobieta wie kto i w jakich okolicznościach spisał dane z dowodu osobistego jej męża? Czy małżeństwu udało się wyplątać z tej sytuacji? Jak to możliwe, że osoba, która posługuje się cudzymi danymi osobowymi, dostała kredyt w banku? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
- Dzisiaj jest to duży przemysł, duże pieniądze, olbrzymie zasięgi. My byliśmy bardziej niszowi (...), gdzieś ta ulica miała swój charakter, wydźwięk. Dzisiaj to jest bardziej mainstreamowa muzyka, to już jest sława, duże pieniądze - tak o polskim rapie mówi w studiu Dzień Dobry TVN raper i producent muzyczny Rafał "Pono" Poniedzielski, którego Fundacja Hey Przygodo pomaga uzdolnionym dzieciom. W studiu towarzyszyli mu młodzi raperzy. Co młodych przyciąga do hip-hopu? Czym dla nich jest hip-hop? I jak wyglądają warsztaty, które organizuje Pono?
Co mrocznego kryją w sobie, barany, wagi, panny lub ryby? Jakie są najgorsze cechy raków, byków i strzelców? O najgorszych cechach znaków zodiaku rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z numerologiem Sylwestrem Chordeckim. Dlaczego, zdaniem numerologa, Dorota Wellman i Marcin Prokop tak dobrze się dogadują?
Znany aktor, dziennikarz i reżyser zostali zakładnikami. Na szczęście to tylko kurs, podczas którego uczyli się, jak funkcjonować poza granicami kraju w warunkach zagrażających ich życiu. Co sprawiło, że zdecydowali się na udział w tym kursie? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Bianka Zalewska.
Dziś Międzynarodowy Dzień Tańca, z tej okazji w studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Agustina Egurrolę, Elżbietę Romanowską i Conrado Moreno. Czy potrafimy tańczyć? Jak tańczą Polacy? I czy każdego można nauczyć tańczyć?
Międzynarodowe grono architektów doceniło niewielki dom w Szuminie, uznając je za jedno z najciekawszych domów na świecie. Za co doceniono ten dom? To tutaj żył i pracował Oskar Hansen, architekt, projektant, artysta malarz i rzeźbiarz. Hansen jest twórcą tzw. "formy otwartej", oznaczającej że twórca nie tworzy zamkniętego dzieła sztuki. Dzięki temu dom w Szuminie zawsze żył. Po domu Łukasza Radwana oprowadził architekt Tomasz Fudala. Oskar Hansen sformułował również koncepcję linearnego systemu ciągłego. Zakładała ona powstanie systemu wielkich miast rozciągających się w czterech równoległych pasmach z północy Polski na południe. W Szuminie Oskar Hansen spędził ostatnie lata swojego życia. Zmarł w 2005 roku. Jak był prywatnie Oskar Hansen? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy syna architekta Igora Hansena.