Tunezja – afrykański raj dla turystów

Tunezja to afrykańskie państwo położone nad Morzem Śródziemnym, które jest bardzo popularną destynacją wśród polskich turystów. Jakie atrakcje oferuje Tunezja? Do Tunisu wybrał się Michał Cessanis, który udowadnia, że Tunezja to coś więcej niż morze i plaże.

Plaże to pewnie największa atrakcja Tunezji , ale wcale nie jedyna. W tym kraju można podziwiać pustynne oazy, zachwycać się lokalnymi przysmakami kulinarnymi, oglądać niespotykane w Europie zabytki, a także korzystać z oferty świetnie wyposażonej branży hotelowej oferującej wakacje all inclusive .

Tunezja – informacje

Pierwsze sceny kręconej w latach 70. kosmicznej sagi Gwiezdne wojny rozgrywają się właśnie w Tunezji. To tam przebywali wojownik Luke Skywalker i dwa oddane mu roboty. Również w Tunezji popularna grupa brytyjskich komików kręciła film Żywot Briana. Skąd ta popularność Tunezji i jej atrakcyjność? Przede wszystkim jest to państwo, które potrafi przyciągnąć branżę filmową i setki tysięcy turystów niskimi cenami, atrakcyjnym położeniem i wysoką jakością usług. Gdzie jest Tunezja? Graniczy z Libią oraz Algierią w Afryce Północnej oraz posiada dostęp do morza. Od roku 1956 jest państwem niepodległym, wcześniej była kolonią francuską. Językiem urzędowym Tunezji jest arabski.

Tunezja – atrakcje

Tunezyjskie nadmorskie kurorty to wystarczające atrakcje, by ściągać turystów z całego świata. Dlaczego? Piękna pogoda panuje tam przez cały rok. Najcieplej, bo ponad 30℃, jest oczywiście latem. Dlatego by korzystać z kąpieli słonecznych, należy pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiednich kremów z filtrami do opalania. Temperatura morza w Tunezji wynosi wówczas od 25℃ do 29℃. Nieco chłodniej jest wiosną (od 23℃ do 26℃), co pozwala na bardziej aktywne korzystanie z dobrodziejstw tego państwa – zwiedzania czy uprawiania sportów wodnych. Jesienią spadają ceny turnusów oraz temperatura. Jeśli chce się odwiedzić pustynne oazy na Saharze, to właśnie wtedy jest najlepsza pora. Zimą (styczeń–luty) temperatura w Tunezji wynosi 15℃.

Tunezja – kurorty i miasta

  • Sousse – miejsce w Tunezji, do którego przyjeżdża najwięcej turystów z całego świata. Poza plażą świetnie nadaje się do zwiedzania i znajduje się wysoko na liście atrakcji Tunezji. Miejscem, do którego warto się udać, jest Wielki Meczet wzniesiony w latach 850–851, świątynia o prostej, zachwycającej bryle. Z kolei na ogromnym egzotycznym targu można potargować się dosłownie o wszystko.
  • Hammamet – stara i nowa medyna, zabytkowe ruiny, pola golfowe i kilometry wspaniałych plaż działają jak magnes na turystów. Kurort jest także skupiskiem luksusowych hoteli, w których można przejść terapie zdrowotne polegające na wykorzystywaniu właściwości morskich alg (tzw. talasoterapia).
  • Mahdia – tunezyjski port, który leży na półwyspie Cap Africa, z piękną starówką i wąskimi uliczkami, wspaniałymi hotelami oraz plażą i licznymi ośrodkami sportów wodnych.
  • Haumat as-Suk – główne miasto na tunezyjskiej wyspie Djerba. Do zwiedzania doskonale nadają się XIII-wieczne forty. Warto też zrobić zakupy na licznych targowiskach, w sklepach można nabyć lokalne przysmaki i stroje. Rozrywki dostarczają kasyna, pole golfowe i hotele skupione na pasie niemal 20 km. Wyspa połączona jest groblą ze stałym lądem. Niegdyś zamieszkiwali ją Żydzi, stąd znajduje się tam wiele przykładów architektury łączącej wpływy arabskie i żydowskie. Na wyspie zachowały się także fenickie ruiny. Funkcjonuje tam również wiele meczetów wybudowanych przez Turków.

Tunezyjskie przysmaki

Miejsce, które na przestrzeni wieków znajdowało się pod wpływem oddziaływania różnych kultur, nosi ich ślady również w kuchni, która jest jedną z wyróżniających się atrakcji Tunezji. Kuchnia śródziemnomorska, wpływy francuskie, arabskie, tureckie oraz oczywiście afrykańskie spotykają się w jednym miejscu i stanowią o wyjątkowości tunezyjskich kulinariów. Jednym z najbardziej znanych dań jest tadżin, czyli miejscowy omlet pieczony z serem, warzywami i dodatkiem mięsa. Lokalne pierogi z wybornym farszem noszą nazwę brik i także powinny znaleźć się w obowiązkowym turystycznym menu. Wszystko można doprawić aromatyczną harissą, pastą z ostrego chili zmieszanego z kolendrą i pomidorami, a całość polać oliwą. Do picia w każdej restauracji Tunezyjczycy podają miętową herbatę, a na deser lokalne owoce – daktyle, ewentualnie figi.

Co jeszcze warto wiedzieć o Tunezji?

Choć w Tunezji miały miejsce ataki terrorystyczne, uchodzi ona za bezpieczny kraj, któremu zależy na rozwoju turystyki, stanowiącej koło zamachowe lokalnej gospodarki.

Kilka istotnych informacji o Tunezji: można tam wjechać bez wizy (jeśli chce się zostać dłużej niż trzy miesiące, jest ona konieczna). Warunkiem przekroczenia granicy jest paszport, którego ważność musi być dłuższa niż trzy miesiące od planowanego wyjazdu z tego kraju. Szczepienia nie są obowiązkowe, choć zaleca się te przeciwko polio i tężcowi. Podróżować można swobodnie po całym kraju z wyjątkiem terenów pustynnych – wjazd na nie trzeba zgłosić i meldować się na wojskowych posterunkach.

Zobacz film: Julia Pietrucha i jej podróż marzeń. Źródło: Dzień Dobry TVN

Więcej:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości