Zakopiańskie hafty podbijają świat

Dziś w studiu Dzień Dobry TVN gościły mistrzynie haftowania Joanna Galica– Dorula oraz mama Zofia Kin. Artystki opowiedziały o trudnym, ale efektownym rzemiośle. Skąd pomysł na haftowanie?

Joanna Galica- Dorula - nauka rzemiosła

W rodzinnym domu Joanny Galicy-Doruli w Kościelisku od zawsze kultywowano góralską tradycję i miłość do folkloru. Mama, Zofia Kin mistrzyni haftu zaraziła rzemiosłem swoją córkę.

Pani Joanna zajęła się haftowaniem już jako dziecko. W pierwszych szlifach wspierała ją mama. Dziś jej prace podziwiają wszyscy. Joanna Galica-Dorula otrzymała m.in. Główną Nagrodę w Ogólnopolskim Amatorskim Konkursie Haftu, organizowanym przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i firmę DMC. Niedawno jej działa docenione zostały także w Londynie. Tam Polka zdobyła III miejsce w prestiżowym międzynarodowym konkursie hafciarstwa artystycznego „Hand & Lock Prize for Embroidery".

Skąd pomysł na haftowanie?

Artystka wychowana w góralskim, tradycyjnym domu, nie mogła wybrać innej drogi. Od najmłodszych lat podziwiała prace mamy i uczyła się haftować.

Pomysł na taki sposób życia to wynik wychowania się w takim środowisku, Mama od zawsze haftowała, w domu zawsze był tamborek . Moje haftowanie to kontynuacja tego, co rozpoczęła mama wiele lat temu. Jest to też wynik wewnętrznej potrzeby tworzenia.

- przyznaje pani Joanna.

Prace artystki

W pracach pani Joanny Galicy-Dolruli dominują tradycyjne góralskie wzory. Znakiem rozpoznawczym artystki jest jednak cieniowanie, dzięki któremu przedstawiane motywy nabierają głębi. Joanna zajmuje się ozdabianiem strojów ludowych, codziennych ubrań, jak i innych przedmiotów.

Haftowałam też stroje dla najmłodszych do chrztu, dla dziewczynek idących do Pierwszej Komunii Świętej. Ozdabiam haftem stroje codziennego użytku: marynarki, spodnie, spódnice, chusty.

Artystka coraz częściej przygotowuje tradycyjne hafty na suknie ślubne. Na swoim koncie ma już 93 projekty. Hafciarce zaufali też Paulina Krupińska i Sebastian Karpiel-Bułecka, którzy zgłosili się do Joanny i zamówili piękne haftowane maki na ślubne kreacje.

Jak długo powstaje haft?

Haftowanie to długa i mozolna praca. Jak przyznała artystka, haft damskiego stroju ślubnego zajmuje około miesiąca. Wszystko uzależnione jest od wzoru, który wybierze klient. Artystka najpierw indywidualnie rysuje projekt, dobiera kolory, a następnie bierze się za haftowanie.

Zobacz też:

Autor: Filip Yak

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!