Według badań portalu The Baby Show i Channel Mum, jedna trzecia związków ma problemy, które zaczynają się w pierwszych sześciu miesiącach po narodzinach dziecka, a co piąta para rozwodzi się po roku od jego przyjścia na świat. Dlaczego tak się dzieje? Gośćmi Dzień Dobry TVN były: psycholog, Magdalena Chorzewska i samotna matka, Karolina Kotowicz.
Wiele osób marzy o dziecku, które będzie pogodne, będzie miało apetyt i będzie przesypiało całe noce. Niestety niejednokrotnie okazuje się, że te wyobrażenia są dalekie od rzeczywistości i w domu pojawia się wiecznie płaczący niemowlak, który nie daje rodzicom normalnie funkcjonować.
>>> Zobacz także:
- Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie? Porady dla rozstających się rodziców
- Separacja – na czym polega, ile kosztuje, jak załatwić. Separacja a rozwód
- Jestem samotną matką i mam dość „dobrych rad”
Powody rozpadu związku
Przemęczenie, niewyspanie, brak seksu, większe zaangażowanie matki w wychowanie dziecka i odrzucenie partnera, brak akceptacji własnego ciała po porodzie, szalejące hormony, czy spore wydatki sprawiają, że pojawia się stres. Niewłaściwa komunikacja i nieumiejętność rozwiązywania problemów pogłębiają podziały w związku i mogą prowadzić do jego rozpadu.
Jedną z osób, których związek rozpadł się niedługo po narodzinach dziecka jest Karolina Kotowicz:
Nie byliśmy chyba gotowi na tę zmianę. Jak patrzę z perspektywy czasu, wydaje mi się, że traktowaliśmy dziecko przedmiotowo. Patrzyliśmy na nie jak nie na podmiot, który jest dodatkowym życiem, które z nami zamieszka, tylko taki przedmiot, który ma się wpasować. W momencie, kiedy okazało się, że dziecko tak nie do końca się wpasowuje, tylko to życie trzeba przeorganizować mocno, to wiele rzeczy nas zaskoczyło.
- wyjaśniła.
Jak przezwyciężyć kryzys?
Zdaniem psycholog Magdaleny Chorzewskiej, dużo zależy w tym temacie od kobiet:
My często odsuwamy partnerów od dziecka i od siebie, mówiąc <<zostaw, uważaj, nie dasz rady, ja to zrobię lepiej>>, natomiast później mamy pretensję do takiego faceta, który przestaje uczestniczyć w życiu rodziny, bo po prostu się oddala i spełnia się tam, gdzie czuje się sprawczy.
- stwierdził nasz gość.
Według natomiast Małgorzaty Ohme pracę powinni wykonać również mężczyźni:
Mężczyzna także powinien wykazać inicjatywę. Nawet jeśli nie potrafi tego zrobić w stosunku do dziecka, bo dziecko jest bardziej zależne od mamy, to może jej zrobić herbatę, może jej zrobić kąpiel.
Autor: Gaba Kopyto