Właściwe trzymanie dziecka sprzyja zdrowemu rozwojowi jego ciała i daje mu poczucie bezpieczeństwa. Nowi rodzice powinni pamiętać o tym, żeby nosić dziecko raz na jednej ręce, raz na drugiej. Umożliwia to ćwiczenie mięśni obu stron ciała w równym stopniu. Regularne zmienianie pozycji otwiera malucha na doświadczanie różnorodnych bodźców, które uczestniczą w jego prawidłowym rozwoju.
Najczęstsze błędy:
- zbyt wczesne noszenie dziecka w pionie - kręgosłup noworodków nie jest jeszcze gotowy na tego typu obciążenie,
- blokowanie rączki podczas noszenia - dziecko jej nie widzi, nie może się nią bawić, złączyć obu rączek w linii środkowej,
- noszenie dzieci w dużych odgięciach - utrwala to nieprawidłowe nawyki postawy – tułowia, miednicy, głowy
Noszenie noworodka – grunt to wsparcie kręgosłupa i głowy
Niemowlę w pierwszych miesiącach życia nie zawsze kontroluje jeszcze położenie głowy względem reszty ciała, a także nie potrafi jej samodzielnie utrzymać. To dlatego w każdej instrukcji, jak podnosić noworodka, znajduje się informacja na temat podparcia głowy. Bezpieczny sposób podnoszenia malutkiego dziecka polega na przetoczeniu go na bok i wsunięciu ręki pod plecy i głowę, a następnie delikatnym uniesieniu w górę. Kręgosłup noworodka jest fizjologicznie zgięty w łuk i nie należy go na siłę prostować. Odpowiednie ułożenie ciała to pozycja „na fasolkę” z zaokrąglonymi plecami i podwiniętą do środka miednicą oraz zgiętymi „na żabkę” nogami, jeśli dziecko leży na brzuchu. Podczas trzymanie noworodka konieczne jest podparcie jego kręgosłupa i asekurowanie nóg – zwisające bezwładnie za bardzo obciążają biodra. W przypadku dysplazji stawów biodrowych lub problemów z napięciem mięśniowym przyda się fachowa wiedza, jak prawidłowo nosić noworodka. Robiąc to umiejętnie, na pewno nie stanie mu się krzywda. Warto jednak skonsultować pozycję dziecka na rękach z fizjoterapeutą lub ortopedą, którzy podpowiedzą, jak nie nosić noworodka z problemami i polecą właściwe ułożenie.
Jak poprawnie nosić noworodka?
Według fizjoterapeutów noworodek nie jest jeszcze gotowy do przyjmowania pozycji pionowej przez dłuższy czas. Dlatego, aby prawidłowo trzymać noworodka, początkowo lepiej nosić go na swoim przedramieniu. Główka dziecka znajduje się na zgięciu łokciowym noszącego, a dłoń tej samej ręki podtrzymuje pupę. Drugą ręką obejmujemy dziecko, tworząc wygodny koszyczek. Plecy powinny być zaokrąglone, a nóżki delikatnie podwinięte. Maluch czuje się w takiej pozycji bezpiecznie – doskonale słyszy głos bliskiej osoby i czuje bicie jej serca. Drugi sposób, który pozwala łatwo nauczyć się, jak prawidłowo podnosić noworodka, uwzględnia położenie na brzuchu. Dziecko przetaczamy z pleców na bok, a następnie wsuwamy rękę pomiędzy jego nóżki i układamy policzek na swojej dłoni. Pomagając sobie drugą ręką, podnosimy noworodka i delikatnie przytulamy do siebie. Taka pozycja świetnie wpływa na perystaltykę jelit i umożliwia kontrolę położenia głowy. Jest też uwielbiana przez wiele maluszków, pozwalając im się wyciszyć.
Jak trzymać noworodka do odbicia?
Oprócz dwóch standardowych pozycji istnieje jeszcze popularny sposób noszenia noworodka pionowo, wykorzystywany szczególnie po karmieniu. Jednak przyjmując tę pozycję, należy szczególnie pamiętać o właściwym podparciu ciała malucha, które można uzyskać, przechylając się nieco do tyłu. Pionizowanie noworodka częściej niż na kilka minut po karmieniu nie jest najlepszym pomysłem z uwagi na niedojrzały układ ruchowy. Jak więc bezpiecznie podnosić noworodka do odbicia? Należy pochylić się do leżącego dziecka, wsunąć rękę pod jego głowę i plecy, a następnie przenieść na swoje ramię. Bródka znajduje się w okolicach najwyższego punktu ramienia opiekuna, kręgosłup jest stale podpierany, a nóżki zgięte w pozycji żabki. Plecy można lekko poklepywać, a po odbiciu zmienić pozycję na poziomą lub odłożyć maluszka na płaską powierzchnię.
Jak trzymać noworodka w kąpieli?
Kąpiel jest momentem wyciszenia i często przyjemnym rytuałem przed snem. Warto jednak wiedzieć, jak pewnie chwytać noworodka, by zetknięcie z wodą było dla niego bezpieczne i przyjemne. Po przygotowaniu wanienki z wodą i wszystkich niezbędnych akcesoriów, a także rozebraniu dziecka, najprościej jest ułożyć je na swoim lewym przedramieniu tak, jak przy standardowej pozycji do noszenia poziomo. Następnie należy przenieść się wspólnie z noworodkiem tuż nad powierzchnię wody i powoli zanurzać jego ciało. Lewa ręka opiekuna powoli wysuwa się spod pleców, a palce obejmują ramię i pachę dziecka. Główka znajduje się na nadgarstku kąpiącego. Dokładnie tak należy trzymać noworodka podczas kąpieli, wciąż kontrolując pozycję i dbając o delikatny, choć pewny uścisk.
Zobacz też:Jak sobie radzą nastoletnie mamy?
Jakie są korzyści z hartowania ciała?
Marysia Rowińska - utalentowana gimnastyczka
Autor: Anna Kobyłka