Profesja tatuażysty zyskuje coraz większą popularność. Związane jest to z popytem na wykonywanie tego typu modyfikacji ciała. Moda ta zatacza szerokie kręgi – zgodnie z badaniami CBOS z 2017 roku, aż 8% Polaków ma na swoim ciele przynajmniej jeden tatuaż (szacuje się, że w krajach zachodnich odsetek wytatuowanych osób sięga nawet kilkunastu procent). Praca tatuażysty zaczyna cieszyć się więc dużą renomą, a co za tym idzie, staje się dobrze opłacana.
Więcej:
- Czy nazwisko pasujące do wykonywanego zawodu pomaga?
- Ile zarabia kucharz? Od czego zależy wysokość jego pensji?
- Jak zostać testerem? Jakie kursy warto ukończyć?
Na czym polega praca tatuażysty?
Praca tatuażysty jest dość złożona. Jego głównym zadaniem jest wykonywanie trwałego zdobienia ciała, które polega na wprowadzeniu tuszu do skóry właściwej za pomocą przystosowanych do tego narzędzi (np. specjalnej maszynki czy pojedynczej igły). To jednak tylko część obowiązków na tym stanowisku. Każdy dobry tatuażysta odpowiada bowiem za cały proces powstawania tatuażu, do którego zalicza się również kontakt z klientem, samodzielne zaprojektowanie wzoru, przygotowanie sprzętu czy wreszcie zapewnienie bezpieczeństwa osobom tatuowanym.
Widać więc wyraźnie, że praca tatuażysty nie ogranicza się jedynie do samego aktu wykonania tatuażu. W związku z tym osoba, która wykonuje ten zawód, musi odznaczać się zarówno umiejętnościami twardymi, jak i miękkimi.
Jak zostać tatuażystą?
Zawody artystyczne to nie tylko aktor, muzyk czy malarz, ale również tatuażysta. Jak zostać osobą, która wykonuje tę profesję? Kwestią kluczową jest w tym przypadku duża dawka kreatywności, poczucie estetyki i posiadanie odpowiednich zdolności, wśród których najważniejsze są umiejętności związane z rysowaniem i projektowaniem.
Aby pracować jako tatuażysta, nie trzeba legitymować się konkretnym wykształceniem. Mimo to przydatne może okazać się ukończenie szkoły o profilu artystycznym. Dobry tatuażysta nie musi być jednak absolwentem akademii sztuk pięknych czy liceum plastycznego. Wśród osób wykonujących ten zawód można znaleźć wielu samouków i miłośników rysowania, którzy nie mają dyplomu żadnej artystycznej szkoły. Praca tatuażysty musi być bowiem związana przede wszystkim z pasją, która poparta jest odpowiednią praktyką.
Jak zostać tatuażystą? Wiadomo już, że niezbędne są zdolności artystyczne. Sama umiejętność rysowania to jednak nie wszystko, ponieważ równie ważne jest opanowanie techniki wprowadzania tuszu pod skórę.
Jednym ze sposobów na zdobycie odpowiednich kompetencji jest specjalny kurs. Tatuażysta może na nim szlifować swoje zdolności pod okiem doświadczonych fachowców, co stanowi wyjątkową zaletę tego rozwiązania. Inną metodą jest znalezienie specjalisty, który na własną rękę zdecyduje się szkolić przyszłego adepta sztuki tatuowania i na bieżąco będzie monitorował jego postępy. Bardzo popularną ścieżką rozwoju jest także samodzielna nauka. W tym przypadku tatuażysta rozpoczyna często swoją przygodę od tatuowania swoich znajomych. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia zyskuje nowych klientów, a także zwiększa szansę na znalezienie zatrudnienia w renomowanym studiu tatuażu.
Czym wyróżnia się dobry tatuażysta?
Dobry tatuażysta to nie tylko specjalista od rysunku, który potrafi umieścić tusz pod skórą. W tym zawodzie konieczne jest również posiadanie innych umiejętności, a także szeroka wiedza. Czym powinien odznaczać się tatuażysta w swojej pracy? Warto wymienić m.in. takie elementy, jak:
· znajomość sprzętu i umiejętność jego sterylizacji,
· wiedza na temat anatomii człowieka,
· znajomość zasad bezpieczeństwa i higieny,
· dokładność i skrupulatność,
· odpowiedzialność,
· cierpliwość i umiejętność rozmowy z klientem.
Posiadanie tych wszystkich cech i kompetencji może mieć duży wpływ na budowanie renomy tatuażysty. Warto o tym pamiętać, ponieważ klienci wybierają zazwyczaj sprawdzonych specjalistów. W tym miejscu rodzi się jednak pytanie: jaki jest najlepszy tatuażysta w Polsce? Bez wątpienia spełnia on wszystkie powyższe wymogi. Podanie jednego konkretnego nazwiska jest jednak niemożliwe – tatuażyści specjalizują się bowiem w różnych stylach i technikach, w związku z czym nie da się porównać ich prac.
Ile zarabia tatuażysta?
Ile zarabia tatuażysta w Polsce? Wysokość wynagrodzenia uwarunkowana jest wieloma czynnikami. Do najważniejszych zalicza się doświadczenie, staż pracy, a także miejsce zatrudnienia. Tatuażyści mogą bowiem pracować zarówno w czyimś studiu, jak i pokusić się o założenie własnego biznesu, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na wysokość pensji.
Zarobki tatuażysty uzależnione są także od liczby klientów oraz wielkości i rodzaju wykonywanych tatuaży. Należy bowiem pamiętać, że każdy projekt wycenia się indywidualnie. Konkretne określenie tego, ile zarabia tatuażysta, jest więc niemożliwe. Uważa się jednak, że wynagrodzenie może wynieść od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN