Jak zostać testerem? Jakie kursy warto ukończyć?

zbliżenie na dłoń test podkładów jak wybrać podkład
Fot. Ihar Paulau / EyeEm / Getty Images
Coraz większa liczba osób poszukuje nowych możliwości zarobków. Jednym z nowoczesnych zawodów jest praca testera. Markowe gadżety, wysokie wynagrodzenie i możliwości ciągłego rozwoju są bardzo kuszące. Właśnie dlatego wiele osób zastanawia się nad tym, jak zostać testerem.

Tester to osoba, która sprawdza różne produkty. W branży IT pracują testerzy oprogramowania i testerzy gier, natomiast w branży usługowo-produktowej można spotkać testerów samochodów, kosmetyków i telefonów. Jak zostać testerem telefonów, a jak kosmetyków czy aplikacji? Każda branża rządzi się swoimi prawami, dlatego praca testerów jest bardzo zróżnicowana.

Więcej:

Jak zostać testerem oprogramowania?

Osoby, które marzą o byciu testerem oprogramowania, powinny ukończyć specjalny kurs, a następnie uzyskać certyfikat ISTQB, czyli międzynarodowe uprawnienie do wykonywania tego zawodu. Kurs na testera oprogramowania to koszt od 1000 do 2000 złotych, natomiast za możliwość przystąpienia do egzaminu certyfikującego należy zapłacić około 500 złotych. Po uzyskaniu niezbędnych kwalifikacji tester oprogramowania powinien ukończyć staż, który pozwala mu na zdobycie doświadczenia zawodowego. Każdy, kto zastanawia się nad tym, jak zostać testerem oprogramowania, powinien zdawać sobie sprawę ze specyficznych cech niezbędnych w tym zawodzie, czyli zdolności do myślenia analitycznego, umiejętności programowania chociaż w małym stopniu, a także dociekliwości, ciekawości i kreatywności . Atutem jest także ukończenie studiów informatycznych oraz bardzo dobra znajomość języka angielskiego.

Jak zostać testerem gier?

Bycie testerem gier wydaje się bardzo interesującą i pełną wyzwań pracą. Rzeczywiście, praca jest niezwykle ciekawa, jednak osoby, które zastanawiają się poważnie nad tym, jak zostać testerem gier, powinny wziąć pod uwagę kilka istotnych faktów. Przede wszystkim testowanie gier różni się od grania w celach rozrywkowych, ponieważ głównym celem testera jest znalezienie błędów i tworzenie raportów. Ponadto praca testera gier jest bardzo wymagająca czasowo, ponieważ w tej branży często pojawiają się nadgodziny i wytężone prace nad domknięciem danego projektu. Aby zostać testerem gier, należy znać się na różnych rodzajach gier i ukończyć staż. Testowanie gier nie wymaga ukończenia studiów wyższych czy specjalistycznego kursu, jednak dobrze jest posiadać ogólną wiedzę techniczną. Dlatego absolwenci informatyki oraz kierunków inżynieryjnych są idealnymi kandydatami na testerów gier. Sporo osób zastanawia się także nad tym, jak zostać testerem aplikacji. Tego typu praca jest częściowo związana z testowaniem gier, a częściowo z testowaniem oprogramowania. Jest więc bardziej wymagająca i pełna wyzwań dnia codziennego.

Zobacz film: Na czym polega praca greenkeepera? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak zostać testerem produktów?

Testowanie produktów to sposób na otrzymanie darmowych kosmetyków, gier lub telefonów. Zwykle testerami produktów zostają ambasadorzy danej marki lub osoby prowadzące bloga bądź kanał na YouTubie. W takim razie jak zostać testerką kosmetyków? Najlepiej jest publikować zdjęcia na Instastory lub Instagramie z konkretnymi markami, tworzyć posty blogowe z recenzją lub filmy na YouTube z elementami testowania na żywo. Właśnie wtedy niektóre marki mogą zainteresować się konkretną osobą i zacząć wysyłać jej kosmetyki do testów. Kosmetyki te oczywiście są darmowe, a po ich przetestowaniu można ich używać. Firmy działają więc zwykle w ramach PR i poszukują najlepszych kandydatek na ambasadorki kosmetyków.

Jeśli chodzi o to, jak zostać testerem telefonów, to sprawa prezentuje się podobnie. Najlepiej jest prowadzić własny kanał w mediach społecznościowych na temat nowych technologii, oprogramowań, nowości w branży smartfonów. Istnieje szansa, że firmy zainteresują się konkretną osobą. Warto także pamiętać o tym, że niektóre firmy szukają testerów telefonów na etat. Taka praca wymaga wiedzy na temat systemów i oprogramowań, a także znajomości konkretnego systemu operacyjnego, na przykład typu Android lub IOS. Praca testera smartfonów w biurze wiąże się oczywiście z tworzeniem raportów, poszukiwaniem nowych błędów i współpracy z programistami. Osoby, którym zależy na tworzeniu własnego wizerunku i wyrażania opinii w przestrzeni internetowej, powinny skoncentrować się na zaletach i wadach konkretnego modelu dla przeciętnego użytkownika, który ogląda kanał na YouTube lub czyta posty blogowe. Aby zostać testerem różnych produktów, warto jest się zarejestrować na stronach internetowych, które oferują możliwość zostania testerem.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości