Praca zdalna pozwala na łączenie obowiązków zawodowych z domowymi i szkolnymi. Właśnie dlatego zdalna praca jest podejmowana przez różne grupy społeczne. Jak może wyglądać praca zdalna dodatkowa i jakich możemy spodziewać się ofert pracy? Czy trudno jest się nauczyć dyscypliny potrzebnej do tego rodzaju pracy? W Dzień Dobry TVN o pracy zdalnej rozmawialiśmy z Haliną Piasecką – coachem w obszarze szczęścia w pracy i Katarzyną Iwanoską – blogerką ekonomiczną.
Praca zdalna staje się coraz powszechniejsza. Jeszcze kilkanaście lat temu praca wykonywana w domu kojarzyła się głównie z takimi zajęciami, jak składanie długopisów. Postęp wszystko zmienił, a praca zdalna daje ogromne możliwości. Profesji, które mogą być wykonywane z dowolnego miejsca, jest coraz więcej. Niektóre stanowiska wymagają odpowiednich umiejętności, jak tłumacz, grafik czy copywriter , ale praca zdalna jest także dla osób, które posługują się komputerem w stopniu podstawowym.
Dla kogo praca zdalna?
Praca zdalna może być podejmowana przez różne grupy zawodowe. Często dzięki dużej elastyczności w zakresie miejsca i godzin wykonywania swoich obowiązków może być brana pod uwagę także przez pracujących na etacie. Praca zdalna wykonywana w domu najczęściej wiąże się z korzystaniem z komputera, ale zdarzają się wyjątki. Czasem nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o doświadczenie, dlatego zdalnej pracy szukają nawet uczniowie. Pośród wielu ofert pracy znajduje się również praca zdalna dla mam.
Praca zdalna dla studenta jest szczególnie ceniona wśród uczących się dziennie, którzy rozkład zajęć mają tak skonstruowany, że nie mogą iść do zwykłej pracy. Na pracę zdalną mogą poświęcić dłuższe przerwy między wykładami. Bardzo ważna jest praca zdalna dla niepełnosprawnych. To jedna z grup społecznych szczególnie narażonych na wykluczenie. Praca zdalna otwiera przed nimi zupełnie inne możliwości, a i pracodawcy często zaznaczają w ogłoszeniu, że chętnie zatrudnią osobę niepełnosprawną.
Praca zdalna – copywriter
Jednym z najbardziej popularnych zawodów, jakie wiążą się z pracą zdalną, jest copywriter. Osoba zatrudniona na tym stanowisku jest odpowiedzialna za tworzenie tekstowej strony reklamy. Oznacza to, że jest autorem scenariusza spotu reklamowego, sloganów, ogłoszeń, artykułów i treści ulotek. Praca , jaką copywriter wykonuje zdalnie , wymaga posiadania wyczucia językowego. Trzeba znać zasady językowe i budować treści, które zainteresują czytelnika. Copywriter to praca zdalna dla studentów i absolwentów filologii, a także wszystkich innych osób, które mogą pochwalić się lekkim piórem.
Grafik – praca zdalna
Praca zdalna może być dodatkowa albo stanowić główne źródło zarobkowania. Tak często się dzieje z grafikami komputerowymi. Praca zdalna , jaką wykonuje grafik , dotyczy logo firmy, obrazków znajdujących się na ulotkach, folderach i stronach firmy, a także ikonografik, które mają być wykorzystane w kampaniach reklamowych w mediach społecznościowych. Grafik , decydujący się na pracę zdalną , często uzupełnia się z copywriterem. Ma to miejsce przy projektach, gdzie grafika ma łączyć się z zamieszczonym tekstem.
Tłumacz – praca zdalna
Praca zdalna przez internet może dotyczyć także tłumaczy. Biur tłumaczeń świadczących swoje usługi online jest coraz więcej, a to z kolei oznacza, że tłumacz także może mieć pracę zdalną. W zależności od jego umiejętności i posiadanych certyfikatów, może podejmować się innych zleceń, a co za tym idzie, zarobki też mogą być różne.
Praca zdalna – IT
Ponieważ większość pracy zdalnej dotyczy komputera, wśród zawodów pozwalających na pracę zdalną z domu nie zabrakło oferty dla umysłów ścisłych, związanych z informatyką. Administrator baz danych, projektant albo programista łatwo znajdzie pracę zdalną. Informatyka jest dziedziną, która nieustannie się rozwija, a im bardziej rośnie rola telepracy i usług świadczonych drogą internetową, tym więcej potrzeba specjalistów. Studenci studiujący kierunki informatyczne poprzez pracę zdalną w IT mogą zdobyć nowe umiejętności, co w przyszłości pozwoli na łatwiejsze znalezienie satysfakcjonującego stanowiska.
Praca zdalna – inne popularne zajęcia
Chociaż wymienione powyżej prace są najpowszechniejsze wśród internautów, jest szereg innych, które też mogą być wykonywane online. Praca dodatkowa zdalna może dotyczyć wystawiania opinii, oceniania. Wiele osób, które nie mogą pochwalić się biegłą znajomością komputera, decyduje się na pracę zdalną w domu polegającą na wprowadzaniu danych. Oprócz tego zatrudnienie w wydawnictwie również może się wiązać z pracą zdalną. Dotyczy to głównie opisów książkowych, działań marketingowych i korekty. Tak samo dietetyk może mieć pracę zdalną, architekt, tester i księgowa. Coraz więcej przedsiębiorców jest otwartych na pracę zdalną , dlatego można przypuszczać, że jej udział w usługach nadal będzie wzrastał. Zaletą zdalnej pracy jest to, że pozwoli zdobyć nowe doświadczenie, a czasem wyspecjalizować się w zupełnie nowej dziedzinie.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Hero Images