Finanse i Praca

Jakie emerytury dostaną dzisiejsi trzydziestolatkowie?

Finanse i Praca

Jakie emerytury dostaną dzisiejsi trzydziestolatkowie?

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska stwierdziła, że emerytury dzisiejszych trzydziestolatków będą tak niskie, że będą oni zmuszeni do pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego i powinni też dodatkowo samodzielnie odkładać pieniądze na emeryturę. Jak wygląda ta sprawa okiem ekonomisty? W Dzień Dobry TVN gościem był Marek Zuber.

Marek Zuber odniósł się w Dzień Dobry TVN do słów prof. Gertrudy Uścińskiej. Jak powiedział, ekonomiści już od dłuższego czasu uczulali na tę sytuację. Jakie sa jego zdaniem przyczyny takiego stanu rzeczy?

Marek Zuber: "Będzie cieniutko"

Marek Zuber, ekonomista:

Faktycznie będzie cieniutko. My, ekonomiści rynkowi, od kilku lat mówiliśmy, że jest słabo, ale nikt się tym za bardzo nie przejmował. Jak powiedziała to prezes ZUS, nabrało to mocy urzędowej. Teraz wszyscy są przerażeni. Niestety, w tym kierunku idziemy.

Jakie są przyczyny tej sytuacji

Wynika to zdaniem Marka Zubera z kilku czynników m.in.:

  • Za mało nas się rodzi
  • Coraz więcej osób pobiera składki
Co prawda ostatnio trochę się poprawiło, jeżeli chodzi o Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, ale to dlatego, że Ukraińcy w Polsce pracują i zaczęli płacić składki. Zbyt mało ludzi się rodzi w Polsce, a żyjemy też coraz dłużej i coraz więcej osób jest uprawnionych do pobierania emerytury.

Jak zabezpieczyć swoją przyszłość?

Sami musimy coś zrobić. Od początku aktywności zawodowej, nie na trzy lata przed emeryturą, już musimy zacząć odkładać pieniądze. Można kupować obligacje skarbowe, można odkładać na lokatę. Najważniejsze jest, żeby robić to systematycznie!

Zobacz też: 

Co sądzisz o tym artykule?
54
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
4
15.11.2019
Aaa
Jakby mieli ubezpieczenie zdrowotne to by nie umierali na zawarty, raki itp. W 40r życia. Sami sobie to robią więc w czym Ty widzisz teraz problem? Skoro szkoda Ci 100zl na zdrowotne ubezpieczenie to juz Twoj problem.
25.10.2019
jusada
ja się pytam jakim cudem odkładając 50 złoty miesięcznie można odłożyć aż 50 tysięcy? Specjalista, a nie potrafi mnożyć i dodawać! To skandal! odkładając przez 80 lat, co miesiąc 50 złoty = 80*12*50 = 48 tysięcy!
24.10.2019
Hajsdj
Pracujesz uczciwie do emerytury,a tu ci każą jeszcze obligacje skarbowe kupować. Po co ?
24.10.2019
Anty zus
Żyjemy dłużej? No chyba nie !!! Większość z nas nawet nie dożyje emerytury!!!! Teraz ludzie po 40 umierają na zawał ,raki i inne schorzenia. Tak lepiej odkładać niż płacić do ZUS . Z tych podatków które płacimy byśmy żyli w dostatku do ostatnich dni.
Rozwiń wszystkie komentarzy