Skończyły się ferie, dzieci wróciły do szkół, a rodzice i nauczyciele do wywiadówek. Co się o nich zwykle słyszy? Nuda. Zło konieczne. Dlaczego są traktowane jako niemiły obowiązek? W naszym studiu rozmawialiśmy o tym z nauczycielami: Anną Kamińską – Grzelak i Sławomirem Silvio Ratajczakiem oraz chodzącą na wywiadówki mamą Karoliną Dołęgowską.
Adam Stępski cierpi na mózgowe porażenie dziecięce, z powodu którego ma problemy z poruszaniem się. Mimo ograniczeń, chłopiec ma wiele pasji: gra na skrzypcach, występuje w szkolnym teatrze, śpiewa oraz trenuje tenis, biegi i karate. Jeździ też na nartach. - To, że choruje, nie wyklucza go ze szczęśliwego życia - mówi mama chłopca.
-Chodzi o to, by przerwa i lekcja zaczynała się wyciszeniem – tłumaczy Aleksandra Stawicka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 18 w Kaliszu. Uczniowie nie usłyszą tam głośnego dzwonka, ale relaksacyjną muzykę. Jak jeszcze szkoła walczy z hałasem?
Marcin Sawicki odwiedził Hajduki Niskie. Tam mieszka Pani Anna Moszczyńska, która jest właścicielką 5-letniego pączka… który się nie starzeje. Wraz z dietetyczką i ekspertką żywności Katarzyną Turek-Kawęcką porozmawiali o pączkach i ich składach.
Są niechciane, nieczytane i często sfatygowane, ale wszystko się zmienia, kiedy trafiają do Domu Spokojnej Książki. To wyjątkowe miejsce przerobione ze zwykłej stodoły, w którym publikacje zyskują nowe życie. - Tutaj jest majestatycznie i czas biegnie wolniej - zapewnia właściciel, Piotr Kogut.
Nowoczesna stodoła w Pytkowicach wyróżnia się na tle okolicznych domów. Jej właścicielami są Kamil i Kamila, miłośnicy pudrowego różu. W kolejnym odcinku cyklu Katarzyna Jaroszyńska odwiedziła ich piękne wnętrza.
Od przekazanych pieniędzy powyżej pewnego limitu należy odprowadzić podatek. Dotyczy to także darowizny od członka najbliższej rodziny. Jest jednak sposób na to, aby się zwolnić z tego obowiązku. Jak uregulować rodzinną darowiznę? W naszym studiu wyjaśniała to adwokat Eliza Kuna.
Lista gości weselnych wzbudza często zagorzałe dyskusje, które mogą się skończyć rodzinną kłótnią. Wiele młodych par coraz częściej decyduje, by nie zapraszać dzieci. Powodów jest wiele: względy finansowe, etyczne i personalne. Co wybrać? Wesele z dziećmi czy bez?
To jest moje miejsce - mówi Akiko Miwa, Japonka mieszająca w podhalańskiej miejscowości Harklowa. W ciszy, z dala od miejskiego zgiełku zbudowała góralski pensjonat. Z kamerą odwiedził ją Bartek Jędrzejak.
Statystyki pokazują, że około 5 proc. populacji jest bardziej zdolna od reszty ludzi. Każde dziecko rodzi się z pewnymi predyspozycjami, które wyróżniają je na tle innych. To, jak owe predyspozycje będą pielęgnowane, jest kluczowe dla jego przyszłości. Jak dostrzec u dziecka talent i w jaki sposób mądrze nim pokierować?
Filip Ślipaczek to przedsiębiorca urodzony w Wielkiej Brytanii. Jego matka jest Irlandką, a ojciec był Polakiem żydowskiego pochodzenia. W Londynie mężczyzna jest znany z propagowania polskości. - Jest ekstrawertyczną, kolorową postacią - powiedzieli jego synowie. Z Filipem i jego rodziną spotkała się Anna Senkara.
Przekazywana z pokolenia na pokolenie miłość do wypieków natchnęła Igę Sarzyńską do stworzenia miejsca, w którym spełnia swoje słodkie marzenia. Kunszt cukierniczy szkoliła w San Francisco, Toronto oraz Londynie. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień, a jej prace były wielokrotnie publikowane na łamach brytyjskich magazynów. Nam opowiedziała o tradycji, którą wyniosła z domu.
Żywieniową rewolucję przeszła Szkoła Podstawowa nr 3 w Leżajsku. Jedzenie na tamtejszej stołówce jest pyszne i zdrowe. Jak udaje się wyczarować takie cuda? W czym tkwi sekret kuchni? Przepis na sukces zdradziła nam intendentka Małgorzata Mazur.
Galaktyki, gwiazdy neutronowe czy białe karły - mali wykładowcy mają wiedzę, której może im pozazdrościć niejeden dorosły. Polska Akademia Dzieci to miejsce, w którym najmłodsi dzielą się umiejętnościami i prezentują swoje pasje. Jak im idzie? Zobaczcie sami.
W Rybniku pojawili się nowi mieszkańcy. Nutrie urzekają swoim niewątpliwym urokiem osobistym. Mimo że nie wiadomo skąd się wzięły, nie trzeba było długo czekać, żeby te urocze zwierzaki podbiły serca mieszkańców miasta.
Od dziesięcioleci dinozaury stanowią obiekt zainteresowania popkultury i paleontologów. Te pradawne stworzenia kochają zarówno dorośli, jak i dzieci. Zobaczcie, jak wygląda prawdziwa kość szczękowa Tarbozaura. - Takie dinozaury polscy paleontolodzy wykopali na pustyni Gobi w latach 70. XX w. - powiedział Tomasz Sulej.
W związku z zagrożeniem koronawirusem Główny Inspektorat Sanitarny wydał zalecenia dla powracających z Włoch i rejonów, w których pojawiły się zarażenia COVID-19. W Studiu Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski, ekspert profilaktyki zakażeń wyjaśnił, w jaki sposób chronić się przed zakażeniem.
Kawiarenka Dzień Dobry TVN zamieniła się w roztańczony muzyczny klub, ponieważ zawitał do nas Dancing Międzypokoleniowy. Zobaczcie, jak oni się bawią!
- Do tej pory byłem zakochany w Azjatach, ale pojechałem do Afryki i zwariowałem! – mówi Dawid Andres, który prowadzi programy z cyklu „Ciężarówką przez(...)”. Tirem zwiedził już USA, Wietnam, Indonezję. W wiosennej ramówce TVN przejedzie Afrykę.
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli zasądził zadośćuczynienie pieniężne na rzecz osoby, która na swój adres mailowy otrzymywała dużą ilość niezamówionej informacji o komercyjnym charakterze. To pierwszy w Polsce wyrok dotyczący spamu. - Jest rewolucyjny dla konsumentów i przedsiębiorców - powiedział ekspert ds. nowych technologii Maciej Kawecki.
Amerykańscy meteorolodzy przedstawili przewidywania dla Europy na nadchodzącą wiosnę. Jakiej pogody możemy się spodziewać? O tym, czy będzie upalnie, porozmawiamy z synoptykiem Mateuszem Barczykiem.
Helena Urbaniak nie widzi od ponad 60 lat. Pomimo tego, jest pogodną i bardzo aktywną osobą. Poznajcie tę niezwykle wzruszającą historię. W studiu Dzień Dobry TVN razem z przewodnikiem Sebastianem Grzywaczem porozmawialiśmy o tym, jak osoby niewidome doświadczają świata.
Spanie z dzieckiem ma swoje plusy i minusy. W opinii zwolenników obecność dziecka w łóżku pomaga zbudować bliskość między matką a maluchem. Zdaniem przeciwników takie rozwiązanie skutecznie niszczy relacje między rodzicami. Bez względu na to, do którego obozu należymy, i tak w pewnym momencie musimy nauczyć dziecko spać samo. Jak to zrobić?
- Przy pierwszym dziecku byłam taka roztkliwiona, spałam z nim do momentu, póki nie urodził się drugi – wspomina Marta Lech-Maciejewska. Spanie z dzieckiem to trudny i zdaniem wielu młodych rodziców nierozwiązywalny problem, bo jak się już zacznie spać z maluchem, bardzo ciężko je od tego odzwyczaić. Swoimi doświadczeniami podzieliły się z nami: Agnieszka Stefaniuk, mama siedmiorga dzieci, wyżej wspomniana Marta, mama dwojga dzieci oraz psycholog dziecięca Marta Bąkowska.
Kto powiedział, że skoki narciarskie to sport tylko dla mężczyzn? One postanowiły przełamać tę barierę i od najmłodszych lat ćwiczą na skoczni pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Poznajcie młode dziewczyny, dla których lęk wysokości nie istnieje.
Nie możesz się doczekać balkonu pełnego kolorowych kwiatów, ale jednocześnie boisz się przymrozków? Mamy dobre wieści. Nie ma na co czekać. Już teraz możesz ozdobić wolną przestrzeń barwnymi roślinami. O tych, które wytrzymają wiosenne spadki temperatur, opowiedział w programie Łukasz Skop.
Pomidory, choć mają miękką skórkę i są wrażliwe, to przechowujemy je poza lodówką – przekonuje Ula Somow. Jakich jeszcze produktów nie powinniśmy tam trzymać? I jak przedłużyć świeżość i wartość odżywczą warzyw i owoców?
Przeżywany podczas nauki jazdy stres potrafi blokować myślenie i pamięć, wywołuje nieprzyjemne uczucie strachu i bezsilności. Do czego zdolni są kursanci, którzy nie potrafią opanować zdenerwowania? Oto kilka historii z życia instruktorów nauki jazdy.
Kasia Kosowska i Wojtek Grabowski, spełniając podróżnicze marzenia, przemierzają świat starym busem, a swoje przygody opisują na blogu. Udowadniają, że wojaże wcale nie muszą być drogie. – Pierwsza podróż na Gibraltar, prawie 30 dni, kosztowała nas 1900 zł i to ze wszystkim – powiedzieli w naszym studiu.
Zabieg trzeba wykonać pod narkozą – to zdanie, które wielu rodzicom mrozi krew w żyłach. Znieczulenie ogólne u dziecka to stresujący moment, ale niekiedy jest konieczne. Czy jest to rozwiązanie bezpieczne? Kiedy można je stosować? Wszelkie wątpliwości rozwiała w naszym studiu anestezjolog, prof. Alicja Ambroziak.