W dobie rodzin patchworkowych coraz więcej dorosłych staje się rodzeństwem o wiele młodszych dzieci. Różnica wieku w dużym stopniu wpływa na to, jak będą kształtować się tego typu relacje. Dowiedz się, jak to jest mieć dużo młodsze rodzeństwo i jak budować z nim więź.
W erze Tindera i portali randkowych wiele osób dość szybko nawiązuje bliskie znajomości, do których podchodzi dość płytko. Czy to częste zjawisko i z czego wynika? O tym porozmawialiśmy z modelem Jakobem Koselem, psychologiem Magdaleną Chorzewską i dziennikarką Lidią Piechotą.
Ceny nieruchomości rosną w zawrotnym tempie. Wiele osób zainteresowanych kupnem domu czy mieszkania poszukuje alternatywy dla ofert deweloperów i kredytów hipotecznych. Ciekawą propozycją są domy wykonane z gliny i słomy, które są nie tylko tanie, ale i ekologiczne. Zobacz, jak wygląda jeden z nich.
Pewnego dnia pracownicy ZOO z Zamościa zobaczyli, że kogoś w stadzie brakuje. Jednemu z pelikanów szybciej odrosły pióra i opuścił swój ogród. Jak się okazuję, nie tylko on wybiera się na wycieczki poza teren zamieszkania
Krzysztof Graczyk niegdyś sam potrzebował pomocy. Dzisiaj to on wyciąga dłoń do tych, którzy są w potrzebie. Tak zrodziła się akcja „Krzysiek pomaga pomagać”.
Niektóre dwulatki znają ledwie kilka słów albo nie mówią wcale. Inne zaczynają mówić zdecydowanie szybciej. Co świadczy o zaburzeniu mowy malucha? Kiedy rodzice powinni udać się do specjalisty? Pytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN, logopedę Annę Zając.
Wybór wymarzonej kreacji ślubnej spędza sen z powiek również mężczyznom, zwłaszcza jeśli nie mieszczą się w standardowej sklepowej rozmiarówce. W tym ciężkim zadaniu pomaga im teraz Izabela Janachowska.
Prasowanie koszuli przysparza niektórym osobom wielu problemów, tym bardziej że pewne elementy tej części garderoby wymagają po prostu większej precyzji. Oto kilka wskazówek eksperta, które ułatwią nam tę czynność.
Procedura postępowania wcale nie jest taka prosta, zwłaszcza jeżeli robimy to po raz pierwszy. Jesteśmy pełni emocji i oczekiwań. Pedagog dziecięca dr Monika Just wyjaśniła, jak krok po kroku przejść przedszkolną rekrutację. Co zrobić w przypadku, kiedy nasze dziecko nie dostanie się do wybranej placówki?
Sąd Federalny w Szwajcarii orzekł, że ktoś kto polubił albo udostępnił zniesławiający wpis może być uznany współwinnym owego zniesławienia. Czy w Polsce sądy mogą orzekać podobnie? Rozmawialiśmy na ten temat z ekspertem ds. nowych technologii, Maciejem Kaweckim.
Pani Czesława od ośmiu lat kolekcjonuje smerfy. Jej zbiory liczą kilkaset eksponatów. W ich zdobyciu pomaga cała rodzina. Poznajcie jej niezwykłą historię. O tym, jak pielęgnować w sobie wewnętrzne dziecko i nigdy nie utracić radości życia porozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN.
Marzysz o domu pełnym kwiatów, ale nie masz do tego warunków? Jeśli twoje mieszanie jest ciemne i nie sprzyja hodowli roślin mamy dobre wiadomości. Jeszcze wszystko jest możliwe, wystarczy, że oświetlisz rośliny LED-owymi żarówkami. O tym, jak zapewnić kwiatom odpowiednie warunki opowiedział nam Sebastian Kulis, autor książki „Roślinne porady”.
Wraz z nadejściem nowego miesiąca ruszamy z zabawą. Na dobre rozpoczęcie tygodnia zaczynamy od aktywnego wyzwania - kręcenia hula-hoop. Nasi prowadzący pokazali już swoje umiejętności, a ty umiesz tak? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie, czekamy na wasze filmiki w mediach społecznościowych. Nie zapomnijcie o hasztagu #aumiesztak.
Grzegorz Turnau jest pasjonatem samochodów. Jego pierwszym autem był przyrdzewiały Fiat 126 p. - Lepsze pojawiły się w połowie lat 90., a tak to miałem mnóstwo staroci, które zresztą do dzisiaj wspominam z wielkim sentymentem - stwierdził. Co muzyk ceni we współczesnych samochodach?
Byli tam, gdzie kręcono "Teorię wielkiego podrywu", "Miasteczko Twin Peaks", "Przystanek Alaska" czy „Gwiezdne Wojny". Magdalena i Przemysław Czatrowscy kochają podróżować śladami filmów i seriali. Na co dzień są programistami. Warto się wyrwać z wirtualnego świata i poznać ten rzeczywisty - przekonywali w studiu Dzień Dobry TVN.
„La Folie! Retro Cabaret Show” przywołuje przedwojenny blichtr, urok dekadenckich rozrywek i form teatralnych. Zobaczcie ich wyjątkowy występ na naszej scenie. Skąd w młodych ludziach zamiłowanie do tego typu kabaretu?
Wspięli się na najpotężniejszy wodospad Salto Angel w Wenezueli i zjechali z niego na linach. Teraz trenują przed kolejnym wyzwaniem. Przed nimi wodospady w RPA, na Hawajach, w Peru oraz w Norwegii. Ze śmiałkami, którzy jako pierwsi na świecie chcą zdobyć Koronę Wodospadów, rozmawiała Dorota Gardias.
Mała Kabula, której los poruszył Martynę Wojciechowską i wielu telewidzów na całym świecie - jest już dorosłą dziewczyną. Zobaczcie z jaką odwagą spełnia swoje marzenia. - To, co najważniejsze to wiedzieć kim jesteś, co robisz, jak myślisz i jak sprawić, by to o czym myślisz stało się rzeczywistością - powiedziała.
Michał Włodarski był jednym z najmłodszych pracowników Polskiej Akademii Nauk i pisał doktorat o grafenie. Niestety w 2017 roku wydarzył się tragiczny wypadek, w wyniku którego zapadł w śpiączkę. Od tamtej pory zaczęła się walka o to, aby go wybudzić, a następnie przywrócić mu sprawność. Niedawno wrócił z Bangkoku, gdzie przeszedł przeszczep komórek macierzystych.
Zdjęcie noworodka z niezadowoloną miną stało się prawdziwym hitem internetu. Fotografia została zrobiona tuż po porodzie. Maleńka dziewczynka wyglądała tak, jakby w pierwszych sekundach swojego życia była zła i sfrustrowana tym, co się wokół niej dzieje. Skąd taki wyraz twarzy? Czy noworodki potrafią kontrolować mimikę? O tym rozmawialiśmy z położną dr Moniką Jodłowską.
- Palce są dla mnie najważniejszym elementem ciała. Myślę, że bez nogi bym sobie poradził, ale bez palców jednej ręki to już niestety nie. Palce tak naprawdę utrzymują mnie przy życiu – przyznaje Daniel Grupa, utalentowany pianista, którego drugą miłością po muzyce są góry i alpinizm. Jak godzi te dwie dziedziny? W kim ma największe wsparcie?
Zdarza się raz na cztery lata. Ten dziwny dzień, który dodajemy na końcu lutego. O co chodzi z rokiem przestępnym? Skąd się w ogóle wziął? W studiu Dzień Dobry TVN tłumaczył to dr Jakub Bochiński ze Stowarzyszenia Rzeczników Nauki.
Liczydło w europejskiej szkole jest traktowane jako anachronizm. Wykorzystuje się je tylko w nauczaniu początkowym tłumacząc zasady dodawania i odejmowania. Tymczasem w Japonii sorobany są powszechnie stosowane, a rachowanie na nich jest wysoko cenioną umiejętnością. O zaletach sorobanu mówił w naszym studiu jego popularyzator Karol Sieńkowski.
Z weterynarii zrobili swoją życiową pasję. W klinice Andrzeja i Radosława Fedaczyńskich są leczone zwierzęta zarówno udomowione, jak i dzikie. Ojciec i syn podbili serca naszych widzów, którzy zdecydowali, że to własnie do nich trafi styczniowa Pozytywka. W studiu gościliśmy Radosława Fedaczyńskiego oraz aktora Janusza Chabiora z jego adoptowanym psem Batmanem.
Patryk Pawluczuk dźwiękiem dud szkockich zachwycił się już w dzieciństwie. Jako jedyny w Polsce studiuje grę na tym instrumencie na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Skąd pomysł na takie zajęcie?
Mamo, ale ja chcę zdobywać medale – tak Kamila Stormowska przekonała swoich rodziców do uprawiania short tracku. Obecnie jest talentem polskiego łyżwiarstwa. Niedawno została najmłodszą Polką, która stanęła na podium prestiżowych zawodów pucharu świata. Kamila opowiedziała nam o swojej pasji. A co o niej mówią najbliżsi?
Fotografia to sposób myślenia. Obiektyw to jest część mnie - mówi Anna Musiałówna. Znana fotoreporterka opowiedziała nam o swojej wielkiej pasji do robienia zdjęć. Jak wyprawa na Spitzbergen zmieniła jej życie?
Osoby starsze i osłabione oraz przewlekle chore są najbardziej narażone na zarażenie się koronawirusem. Szczególnie niebezpieczny jest on dla tych, którzy zmagają się chorobami układu oddechowego. Co z kobietami w ciąży? Czy wirus zagraża dziecku?
Wielu z nas ma problem z mówieniem o sobie w pozytywny sposób. To, jak o sobie myślimy, ma ogromną siłę. Znacząco wpływa na nasze codzienne nastawienie oraz sposób działania. O mocy pozytywnego myślenia rozmawialiśmy w naszym studiu.
Ekolodzy biją na alarm - jeśli szybko nie zmienimy stylu życia, już wkrótce zaczniemy tonąć w plastiku i ugotujemy się z powodu globalnego ocieplenia. Ewa i Dawid Kozioł propagują ekologiczny styl życia. Zajrzeliśmy z kamerą Dzień Dobry TVN do ich ekologicznego domu. Jak zacząć ekologiczną rewolucję od siebie?