Aktywni od najmłodszych lat. Jak wybrać rower dla 4-latka?

Rower dziecko
Geber86/Getty Images
Aktywność ruchowa to obowiązkowy element w rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym. To właśnie dzięki niej najmłodsi poznają otaczający świat, wzmacniają swój organizm, a także rozwijają uwagę i samodzielność. Idealnym wprowadzeniem do sportu może być rower, który spełnia określone wymagania.

Jaki rower dla 4-latka wybrać? To pytanie zadają sobie rodzice, którzy doceniają rolę sportu w rozwoju swoich pociech i chcą, aby aktywności ruchowe były przede wszystkim bezpieczne dla dzieci. Nie ma wątpliwości, że sprzęt przeznaczony dla najmłodszych powinien spełniać określone wymogi i standardy bezpieczeństwa. Dobrze dobrany rowerek może nie tylko zachęcić przedszkolaka do aktywności fizycznej, lecz także rozbudzić sportowe pasje, które będą kontynuowane w przyszłości. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu.

Rowerek do nauki jazdy

Wielu 4-latków pierwsze doświadczenia z rowerem ma już za sobą. Rodzice najmłodszych dzieci często decydują się na zakup rowerków biegowych wyposażonych w małe, 10- lub 12-calowe koła. Nie mają one napędu, więc dziecko musi własnymi siłami odpychać się od ziemi. Jest to doskonała nauka koordynacji ruchowej, stabilizacji i równowagi. Maluch ma okazję, aby w bezpieczny sposób oswoić się z dwoma kołami i szybciej nauczyć się jazdy na większym sprzęcie. Rowerek biegowy to niewielki wydatek dla rodzica – za 100 zł można kupić wysokiej jakości modele – i zarazem inwestycja w harmonijny rozwój dziecka.

Dzieci w wieku przedszkolnym często uczą się już jazdy na rowerze dwukołowym. Nie każdy nabywa tę umiejętność z łatwością, dlatego konieczne może okazać się wsparcie w postaci kijka lub dodatkowych dwóch kółek. Prowizoryczne kijki mocowane są za siodełkiem i umożliwiają rodzicom asekurowanie dziecka podczas pierwszych prób samodzielnej przejażdżki. Element ten można z łatwością odczepić, gdy 4-latek będzie już w stanie jeździć bez pomocy rodzica. Podobnie jest w przypadku małych kółek przykręcanych do tylnego koła – je również można odkręcić, kiedy dziecko nauczy się utrzymywać równowagę.

Bardzo ważne jest, aby pierwszy rower nie był kupowany „na wyrost”, ale idealnie dopasowany do wzrostu dziecka. Dzięki temu proces nauki jest bezpieczniejszy i bardziej komfortowy.

Jaki rower dla 4-latka? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dzieci w wieku przedszkolnym z chęcią jeżdżą na rowerkach dwukołowych. Jednak sprzęt ten powinien spełniać określone kryteria. Jaki rower dla 4-latka wybrać? Przy wyborze zwróć uwagę na następujące kwestie:

 • Dobór odpowiedniego rozmiaru jest sprawą kluczową. Aby właściwie wybrać rozmiar ramy, musisz znać dokładny wzrost oraz długość wewnętrznej strony nogi. Jednak w przypadku 4-latków parametry te nie są aż tak istotne, ponieważ ramy w rowerach przeznaczonych dla dzieci w wieku 4-6 lat mają uniwersalną wielkość.
  • Zwróć uwagę na rozmiar koła! Według tabeli opracowanej przez jednego z producentów dzieci w przedziale wiekowym 4-6 lat powinny mieć koła 16-calowe. Jeśli długość nogi twojego malucha wynosi 48 cm, możesz mieć pewność, że jest to właściwy rozmiar. Większym dzieciom – długość nogi powyżej 50 cm – można kupować większe modele z 20-calowymi kołami.
   • Większy rower „na wyrost” możesz kupić wtedy, gdy 4-latek opanował już jazdę na rowerze. Wówczas wystarczy odpowiednia regulacja siodełka, aby dopasować pojazd do oczekiwań młodego rowerzysty.
    • Przetestuj rower razem z dzieckiem, jeśli jest taka możliwość i nie spiesz się z zakupem. Daj dziecku możliwość, aby wskazało najbardziej komfortowy sprzęt.
     • Wybieraj modele spełniające standardy bezpieczeństwa – rower dla dzieci powinien być wyposażony w elementy odblaskowe, które zwiększą widoczność na drodze. Pytaj o modele, których budowa ułatwia wsiadanie oraz ucieczkę w razie upadku.

      Akcesoria do roweru dla 4-latka

      Jeśli już wiesz, jaki rozmiar roweru dla 4-latka wybrać, rozważ kupno przydatnych akcesoriów, które zwiększą bezpieczeństwo i komfort jazdy. Obowiązkowym elementem ochronnym jest kask, który amortyzuje wstrząsy towarzyszące upadkom i chroni głowę dziecka przed poważnymi urazami. Ochraniacze na kolana i łokcie również mogą okazać się przydatne, ponieważ młody rowerzysta jest narażony na te same urazy, które przytrafiają się amatorom wrotek i łyżworolek. Zwróć jednak uwagę, że osłony te ograniczają swobodę ruchów i mogą wywołać efekt odwrotny od zamierzonego.

      W rowerze 4-latka warto też zamontować błotniki, które będą chroniły ubrania dziecka przed zabrudzeniami. Praktycznym dodatkiem do dziecięcego roweru jest również koszyk, w którym dzieci mogą przechowywać najpotrzebniejsze rzeczy. Do modeli wyposażonych w bagażnik warto dołączyć linkę mocującą, która uchroni przed zgubieniem przewożonych zabawek.

      Pamiętaj, aby nie montować zbyt dużej liczby akcesoriów, ponieważ mogą one niekorzystnie wpływać na sterowność pojazdu i utrudniać utrzymanie równowagi.

      Dlaczego warto przesiąść się na dwa kółka?Zobaczcie wideo:

      >>> Zobacz także:

      Jak przygotować rower na sezon jesienno-zimowy? Serwisant podał cenne wskazówki

      W trzy lata pokonała 24 tys. km na rowerze. Kim będzie teraz? "Będę sobą"

      Polscy rowerzyści wyznaczają trasę w internecie. Jesteśmy w czołówce rankingu

      Autor: Adrian Adamczyk

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości