Staromodne nakrycie głowy – to jedno ze skojarzeń, jakie wywołuje beret. Ten element garderoby nie jest modową nowinką, jednak wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród osób starszych. Może być oryginalnym dodatkiem dla miłośników stylu vintage, którzy z chęcią założą beret francuski, a także spełniać funkcje ochronne tak jak beret malarski. Na rynku dostępne są różne jego warianty, a umiejętne połączenie go z pozostałymi częściami garderoby może przynieść ciekawy efekt. Jak się okazuje, ta alternatywa dla kapelusza lub czapki ma długą historią i bogatą tradycję.
Skąd wziął się beret? Krótka historia
Nie każde nakrycie głowy może poszczycić się tak barwną tradycją. Beret został wynaleziony przez francuskich pasterzy w XVII wieku. To właśnie wiejska ludność, mieszkająca u stóp Pirenejów zaczęła bacznie przyglądać się właściwościom owczego runa. Początkowo wpychali wełnę do butów, aby osuszać i ogrzewać stopy. Z biegiem czasu odkryli, że mokra i sklejona wełna tworzy filc, który może pełnić funkcję nakrycia głowy. Tak właśnie powstał pierwowzór popularnego beretu.
Beret został doceniony przez szersze kręgi i już w 1810 roku trafił na taśmy produkcyjne francuskich fabryk. Koncepcja pasterzy uległa standaryzacji – płaska czapka z charakterystyczną"antenką" na górze była częstym widokiem we francuskich miastach. Trend zwiększał swój zasięg i już na początku XX wieku, w zakładach produkcyjnych wytwarzano na światowe rynki miliony beretów.
Ten element garderoby został doceniony przez różne grupy społeczne – gustowali w nim robotnicy i artyści, którzy szukali sposobu, aby w oryginalny sposób podkreślić swój wizerunek. Malarze tacy jak Picasso czy Cezanne lubili nie tylko nosić, ale również malować berety. Praktyczne nakrycie głowy doceniono także w wojsku, gdzie stało się znakiem rozpoznawczym żołnierzy. W armii miało przede wszystkim zastosowanie praktyczne – płaska czapka nie spadała z głowy podczas przechodzenia przez wąski właz czołgu.
Beret – różne rodzaje
Produkcja beretów ani na chwilę nie została zatrzymana. Proste nakrycie głowy wciąż ma swoich wielbicieli i występuje w wielu wariantach. Oto niektóre z nich:
- Beret francuski – najbardziej klasyczna wersja popularnej czapki. Jej znakiem rozpoznawczym jest "antenka". Mało kto wie, że ten element był początkowo efektem ubocznym ręcznej produkcji, jednak szybko przypadł do gustu i stał się nieodłączną częścią tego modelu.
- Beret baskijski – absolutny hit stylu vintage. Płaska czapka może być wykonana z różnych materiałów, jednak najbardziej charakterystyczny będzie filc, jako nawiązanie do pierwotnej wersji beretu stworzonej przez francuskich pasterzy.
- Beret wojskowy – praktyczny dodatek do munduru. Po raz pierwszy został zaprezentowany przez elitarną piechotę francuskiej armii górskiej, która odbywała służbę w trudnym i wymagającym terenie. 1889 rok to symboliczna data narodzin beretu wojskowego, który na dobre zadomowił się w wielu światowych armiach.
- Beret harcerski – trudno wyobrazić sobie harcerski mundur bez charakterystycznego nakrycia głowy. Harcerze, podobnie jak wojsko, docenili funkcjonalność tego rozwiązania. Sprawdza się ono podczas wędrówek i obozów.
- Beret malarski – popularny rodzaj czapki może pełnić także funkcję ochronną. Rozwiązywanie to wykorzystywane jest nie tylko przez malarzy, ale również przez przedstawicieli innych zawodów, którzy ze względu na przepisy BHP muszą zadbać o odpowiednie nakrycie głowy.
Modowe wskazówki. Z czym połączyć beret?
Beret wełniany czy beret kaszmirowy – każdy z nich może stać się ciekawym dodatkiem do ubioru. Najczęściej będą to stylizacje zimowe, ponieważ charakterystyczne nakrycie głowy jest alternatywą dla tradycyjnych czapek i kapeluszy. Beret w kolorze klasycznej czerni będzie doskonale prezentował się w zestawieniu z każdym kolorem i fasonem płaszcza. Jego charakterystyczny kształt pozwoli nie tylko wyróżnić się w tłumie, ale również zamaskuje takie niedoskonałości urody jak zbyt wysokie czoło, okrągła twarz czy nadmiernie wyostrzone rysy twarzy.
Wielbiciele odważnego wizerunku mogą dodać beret do codziennych stylizacji – w połączeniu z plisowaną spódnicą midi, kwiecistą bluzką, golfem czy szerokimi spodniami stworzy modelowy strój w stylu vintage. Do tego warto dodać klasyczne uczesanie – plecione warkocze, romantyczne fale lub proste włosy z grzywką. Dla miłośników ekstrawaganckiego image’u doskonałym dodatkiem będą unowocześnione wersje klasycznej czapki – zrobione z koralików, ozdobione pomponem czy fantazyjnymi guzikami.
Nie ma wątpliwości, że ten element garderoby może stać się sprzymierzeńcem zarówno środowiska artystycznego, jak i biznesowego, typowo eleganckiego.
Zobacz wideo: Czapka, beret czy kapelusz – co nosić tej zimy?
Zobacz też:
Harry Styles pierwszym mężczyzną w historii na okładce "Vogue'a". Ta sesja wstrząsnęła światem mody
Jak wykorzystać w stylizacji futerka damskie?
Jeansy damskie z wysokim stanem – do czego pasują?
Autor: Adrian Adamczyk