Świat

Festiwal Filmowy w Cannes i Złote Palmy – historia, kategorie i ciekawostki

Świat

Aktualizacja:
gettyimages.com/ mbbirdy

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes co roku gromadzi najwybitniejszych przedstawicieli kinematografii i osób związanych z przemysłem filmowym. Najważniejszą nagrodą jest słynna Złota Palma. Dotychczas statuetkę tę zdobyło jedynie dwóch polskich reżyserów. Co warto wiedzieć o tym festiwalu?

Festiwal Filmowy w Cannes to prawdopodobnie najważniejsze wydarzenie filmowe w Europie. Organizowany jest na Lazurowym Wybrzeżu w Cannes, w Pałacu Festiwalowym, do którego prowadzi rozciągający się na dwa kilometry słynny czerwony dywan. W trakcie festiwalu w Cannes przyznawanych jest wiele rodzajów nagród. Za najbardziej prestiżową jednoznacznie uznaje się Złotą Palmę, statuetkę wykonaną z 24-karatowego złota. Dotychczas zdobyło ją tylko dwóch polskich reżyserów – Andrzej Wajda i Roman Polański.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń świata filmu

Już w 1946 roku po raz pierwszy odbył się popularny obecnie na całym świecie Festiwal Filmowy w Cannes (ang. Cannes Film Festival; fr. Festival de Cannes). Zgodnie z nazwą organizowany jest we francuskim mieście Cannes, usytuowanym na Lazurowym Wybrzeżu. Festiwal odbywa się co roku, najczęściej w maju, w Palais des Festivals et des Congrès, wybudowanym specjalnie na potrzeby wydarzenia. Wejście do Pałacu Festiwalowego prowadzi przez słynny czerwony dywan, którego całkowita długość wynosi aż dwa kilometry. To właśnie na czerwonym dywanie w Cannes na samym początku stają gwiazdy nominowane do poszczególnej nagrody. Ciekawostką jest fakt, że w trakcie tylko jednego dnia festiwalu czerwony dywan zmieniany jest aż trzykrotnie, aby zawsze był nieskazitelny.

Za początek festiwalu można uznać już rok 1932. To wtedy zorganizowano pierwszy we Francji międzynarodowy festiwal filmowy, jeszcze niewystępujący pod nazwą festiwalu canneńskiego. Wydarzenie zostało zainicjowane przez historyka, Philippe Erlangera, i francuskiego ministra edukacji narodowej, Jeana Zaya. Badacze wskazują, że powstaniu Festiwalu towarzyszyła ambicja stworzenia realnej konkurencji dla dotychczasowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Innym aspektem był fakt, że festiwal wenecki w latach 30. XX wieku szokował świat demokratyczny stronniczością faszystowską. Druga wojna światowa przeszkodziła w rozwoju i umiędzynarodowieniu jednego z najważniejszych dziś światowych wydarzeń kulturalnych.

Za co przyznawane są nagrody filmowe w Cannes? Co warto wiedzieć o Złotej Palmie?

Nagrody Festiwalu Filmowego w Cannes przyznawane są w różnych kategoriach. Co więcej, w przeciwieństwie np. do Oscarów lub Złotych Masek BAFTA w tym przypadku ma się do czynienia z kilkoma różnymi nagrodami. Wyróżniane są m.in. najlepsze aktorki i najlepsi aktorzy za dany rok. Nagrodę może zdobyć także najlepszy film krótkometrażowy w oddzielnej kategorii stworzonej dla tego typu dzieł. Oprócz tego przyznawana jest nagroda jury i Grand Prix.

Bezapelacyjnie jednak najważniejszą i najbardziej prestiżową nagrodą jest Złota Palma, wręczana reżyserowi jednego, najlepszego filmu w danym roku. Statuetka jest zrobiona z 24-karatowego złota. Tworzy ją dziewiętnaście liści, inspirowanych herbem miasta Cannes. Po raz pierwszy została wręczona w 1955 roku. To wówczas stała się najważniejszym wyróżnieniem, które można zdobyć podczas festiwalu (wcześniej najbardziej prestiżową nagrodą było Grand Prix).

Raz, z okazji 50. rocznicy festiwalu, przyznano specjalną nagrodę Palmę Złotych Palm wybitnemu szwedzkiemu reżyserowi, Ingmarowi Bergmanowi. Dotychczas Złotą Palmę zdobyli tylko dwaj polscy reżyserzy – Andrzej Wajda za film "Człowiek z Żelaza" (1981) i Roman Polański za "Pianistę" (2002).

Festiwal Filmowy w Cannes – ciekawostki

Corocznie organizowane wydarzenie filmowe w Cannes jest jednym z największych tego rodzaju przedsięwzięć, a co za tym idzie – bardzo kosztownym. Budżet festiwalu wynosi podobno aż dwa miliony euro. Połowa tej kwoty zapewniana jest przez podmioty współpracujące z organizatorami, druga część pochodzi z budżetu państwa. Impreza jest przygotowywana przez cały rok, głównie przez kilkudziesięcioosobowy zespół. Bezpośrednio przed festiwalem liczba osób odpowiadających za organizację wzrasta do około 850.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes ma także bezpośrednie znaczenie dla miasta i regionu. W trakcie zaledwie dwunastu dni trwania imprezy lokalne hotele uzyskują około 15 proc. rocznych przychodów.

Przez niektóre środowiska festiwal jest uznawany za seksistowski. Wynika to m.in. z faktu, że w historii canneńskiego festiwalu tylko raz główną nagrodę, Złotą Palmę, zdobyła kobieta. Miało to miejsce w 1993 roku, kiedy statuetka została przyznana Jade Campion za film pt. "Fortepian".

Cannes, Francja. O tej porze Cannes miało być pełne festiwalowiczów, gwiazd i turystów. 12 maja miał bowiem wystartować jeden z najważniejszych festiwali filmowych w roku. Tymczasem z powodu pandemii koronawirusa na ulicach nie brakuje… zwierząt.

Zobacz także:

Kulig: "W Cannes czuliśmy się jak sportowcy, którym wszyscy dopingują"

Wieniawa o Cannes: "To było najdłuższe 30 sekund w moim życiu"

Kulig: "W Cannes wszyscy płakaliśmy ze szczęścia"

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości