Świat

Kuala Lumpur – historia, tradycja i nowoczesność

Świat

Aktualizacja:
Moment RF Afriandi/Getty Images

Kuala Lumpur jest stolicą Malezji i największym miastem w tym państwie. To prawdziwy tygiel architektoniczny. Obok supernowoczesnych budynków można zobaczyć chińskie i hinduskie świątynie, a także bazary i targowiska z miejscowymi produktami.

Kuala Lumpur to gospodarcze, kulturalne i finansowe centrum Malezji. Można tu odwiedzić jedne z największych centrów handlowych świata. Wyprawa do tego miasta na pewno będzie wymagać pewnej aklimatyzacji, ponieważ czas w Kuala Lumpur różni się od czasu naszej strefy o 7 godzin.

Petronas Towers – architektoniczny symbol Kuala Lumpur

Niewątpliwy symbol i najbardziej rozpoznawalny obiekt w Kuala Lumpur tworzą Petronas Towers. Do niedawna był to najwyższy budynek na świecie (liczący 88 pięter, czyli 452 metry). Mniej więcej w połowie wysokości wieże obiektu połączone są ze sobą mostem – Sky Bridge. Najlepszy widok na miasto zapewnia platforma widokowa znajdująca się na 300 metrze, w wieży telewizyjnej Menara KL Tower. Petronas Towers umiejscowione są w centrum miasta i otaczają je centra handlowe, hotele i luksusowe kluby nocne, które tworzą najbardziej efektowną dzielnicę Kuala Lumpur – Golden Triangle. W samym Petronas Towers funkcjonuje jedno z największych centrów handlowych Malezji – Suria KLCC.

Od czego zacząć poszukiwanie atrakcji w Kuala Lumpur?

Bardzo dobrym pomysłem na rozpoczęcie przygody z Kuala Lumpur jest odwiedzenie Muzeum Narodowego, otwartego w godzinach od 6.00 aż do 21.00. To dosyć kameralne muzeum, ale pozwala szybko poznać ogólny zarys dziejów Kuala Lumpur i samej Malezji, dzięki czemu łatwiej można zrozumieć miejscową kulturę i tradycję podczas zwiedzania kolejnych obiektów. Muzeum wyposażone jest w makiety i hologramy, prezentuje krótkie filmy o Malezji. Do dyspozycji najmłodszych turystów są gry edukacyjne i różnego rodzaju puzzle.

Obowiązkowym punktem na mapie Kuala Lumpur jest Meczet Narodowy. To dość nowy obiekt, który został wybudowany w 1965 roku dla upamiętnienia uzyskania przez Malezję niepodległości. Meczet, w którym jednorazowo może pomieścić się 8 tysięcy osób, posiada minaret o wysokości 73 metrów. Główną salę przykrywa betonowy dach w kształcie gwiazdy. Zewnętrzny dziedziniec jest osłonięty przez 48 mniejszych kopuł. Do meczetu można wejść tylko w odpowiednich strojach – dla osób, które zapomną o tym obowiązku, dostępna jest wypożyczalnia znajdująca się tuż przed wejściem. Zwiedzanie możliwe jest w godzinach, w których nie odbywają się modlitwy. W sąsiedztwie meczetu znajduje się Museum of Islamic Art, w którym największe wrażenie robią makiety najważniejszych obiektów islamskiej kultury (nie tylko z Kuala Lumpur), a także kolekcja biżuterii i egzemplarze bogato zdobionego Koranu.

Pozostałe atrakcje Kuala Lumpur

Obiektem wartym zobaczenia w Kuala Lumpur jest wieża telewizyjna o wysokości 421 metrów, licząca 15 pięter. To jedna z najwyższych wolnostojących budowli na świecie. Ukończono ją w 1995 roku, a uroczyste otwarcie miało miejsce 1 października 1996 roku.

Bardzo ciekawe są też jaskinie Batu. Zostały przerobione na hinduistyczne świątynie funkcjonujące zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz jaskiń. Przy wejściu znajduje się ogromna rzeźba boga Hanumana. Dużą atrakcją jest wspinaczka po 200 stopniach do głównej jaskini. Po drodze można spotkać wiele małp, które są oswojone i stanowczo domagają się dokarmiania.

Kuala Lumpur jest także znane ze słynnych imprez sportowych. Jedną z nich jest Grand Prix Malezji na torze Formuły 1, na którym wyścigi rozgrywane są od 1999 roku, położonym około 85 kilometrów od Kuala Lumpur. Tor został zaprojektowany przez Hermanna Tilkego i wybudowany w rekordowym tempie (w zaledwie 14 miesięcy). Oficjalne otwarcie nastąpiło 9 marca 1999 roku. Długość toru to 5,543 kilometra, ma on 15 zakrętów i 8 prostych. Prędkość, którą można na nim osiągnąć, dochodzi do 330 km/h. Druga światowej klasy impreza w Kuala Lumpur to tenisowy turniej kobiet z cyklu WTA Malaysian Open. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2010 roku.

Kuala Lumpur Bird Park – ptasi raj

Bardzo ciekawym miejscem w Kuala Lumpur jest wielki Bird Park, czyli ptasi park. Usytuowany jest w Perdana Lake Gardens, stanowi dom dla około 3 tysięcy ptaków reprezentujących około 200 gatunków, z których niewiele występuje w Europie, ponieważ 90 proc. to ptaki żyjące w Malezji i okolicach, a pozostałe 10 proc. pochodzi z innych krajów, takich jak np. Holandia, Australia czy Chiny. Największą atrakcją parku w Kuala Lumpur jest to, że ptaki nie są umieszczone w klatkach, tylko swobodnie latają po terenie parku, który stanowi ogromną wolierę. W parku można kupić specjalne pożywienie dla ptaków, które praktycznie jedzą z rąk turystów. W sąsiedztwie ptasiego parku można też odwiedzić planetarium, motylarnię i park jeleni. Jednym z ciekawszych zwierząt żyjących w tym parku jest chevrotin, który wygląda jak krzyżówka myszy z jeleniem.

Zobacz wideo: Podróż dookoła świata w czasie pandemii

Zobacz też:

Bartek Jędrzejak o depresji: "Mówię o tym nie dla fejmu, tylko dlatego, żeby walczyć z psychostygmą"

10 rocznica ślubu Williama i Kate. Zanim się pobrali, do Middleton przylgnął nieprzyjemny przydomek

Beata Kozidrak w autobiografii zdradza powody rozwodu. "To były dramatyczne chwile"

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości