Świat

Abchazja – państwo, którego nie ma. Dlaczego warto odwiedzić ten pełen kontrastów kraj?

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk

Abchazja, mimo swojej niepodległości, jest nadal krajem nieuznanym. Jedynie pięć państw potwierdziło autonomię Abchazji. Dla znacznej części Abchazja nadal stanowi część Gruzji. Mimo to od kilku lat kraj ten cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony turystów. W 2016 roku Abchazję odwiedziło ponad milion osób. Dlaczego warto zobaczyć tę krainę?

Abchazja to poniekąd państwo-widmo. Warto zauważyć, że nawet w polskich przewodnikach kraj ten jest opisany na podstawie informacji pochodzących z zasobów internetowych. Natomiast polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nadal odradza wjazd na teren Abchazji, mimo że na tę chwilę konflikt gruzińsko-abchaski jest ugaszony.

Abchazja, czyli państwo, którego nie ma. Rys historyczny

Abchazja to państwo nieuznawane, położone na zachodnim Kaukazie, nad Morzem Czarnym. Stolicą Abchazji jest Suchumi. Zgodnie z prawem międzynarodowym Abchazja jest nadal częścią Gruzji, a dokładniej autonomiczną republiką Gruzji, która wchodzi w skład tego kraju. Tylko pięć państw uznało niepodległość Abchazji, wśród nich Rosja. W czasach istnienia ZSRR Abchazja była republiką autonomiczną, a zarazem częścią Gruzińskiej Republiki Radzieckiej. Władze narzucały Abchazom przymus nauki języka gruzińskiego oraz przyswajania kultury gruzińskiej. Spotkało się to z ogromnym sprzeciwem Abchazów i stało się jednym z powodów konfliktu. W tym czasie tereny Abchazji zaczęli licznie zamieszkiwać Gruzini i Rosjanie. W 1989 roku Abchazję zamieszkiwało tylko 15 proc. Abchazów, resztę stanowili Gruzini (45 proc.), Ormianie (14 proc.) i Rosjanie (14 proc.). Mimo upadku ZSRR, sytuacja Abchazji nadal nie została ustalona i uregulowana. Na początku lat dziewięćdziesiątych Abchazja, na przekór Gruzji, zaczęła domagać się autonomii. Suchumi ogłosiło niepodległość, przez co doszło do wybuchu wojny (1992–1993), zakończonej przegraną Gruzji.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Dwieście tysięcy Gruzinów zostało zmuszonych do opuszczenia Abchazji, a samo Tbilisi utraciło kontrolę nad Abchazją. Taka sytuacja utrzymuje się do obecnych czasów. Przez długi czas Rosja nie uznawała niepodległości Abchazji. Zmieniło się to po kolejnym konflikcie z Gruzją w sierpniu 2008 roku. Według premiera Dmitrija Miedwiediewa, który pełnił wówczas funkcję prezydenta Federacji Rosyjskiej, dopuszczenie przez Federację państwowości Abchazji (a także Osetii Południowej), wynikało m.in. z prywatnych względów związanych z prezydentem Gruzji, Michaiłem Saakaszwilim. Innym powodem, który podał Miedwiediew, było dążenie do ochrony obu republik przed potencjalnym atakiem ze strony Gruzji. Obecnie sytuacja w Abchazji jest stabilna, a władze Gruzji nie dążą do przywrócenia republiki za pomocą środków militarnych.

Abchazja. Geografia i klimat

Znaczną część Abchazji (około trzech czwartych kraju) stanowią góry – południowe stoki Kaukazu oraz jego odgałęzienia: Góry Bzypijskie, Góry Abchaskie, Góry Gagryjskie oraz Góry Kodorskie. Najwyższym szczytem Abchazji jest Dombaj-Ulgen (4046 m n.p.m.). W abchaskich górach istnieje bardzo wiele jaskiń krasowych. Najbardziej znane to Jaskinia Nowoatońska, Jaskinia Abrskilam i Jaskinia Krubera – najgłębsza jaskinia na świecie. Abchazja słynie także z licznych jezior. Jest ich ponad sto osiemdziesiąt. Największe i najbardziej znane to jeziora Amtkjal i Rica. Głównymi rzekami Abchazji są: Galidzga, Bzyp, Psou, Kodori i Gumista. Abchazja wyróżnia się także wieloma źródłami mineralnymi – można tu np. wymienić miejscowość Awdachara. Jeśli chodzi o klimat, na wybrzeżu Abchazji panuje aura wilgotna, podzwrotnikowa, natomiast w górach klimat jest umiarkowany, powyżej 2000 m n.p.m. przeważa klimat górski chłodny.

Abchazja jako kraj turystyczny

Głównym źródłem dochodów Abchazji jest turystyka. Warto wspomnieć, że przez ostatnie lata kraj ten stał się równie popularny co Turcja czy Finlandia. W 2016 roku za swój cel podróży Abchazję wybrało ponad milion turystów. Niemniej jednak, zdaniem wielu podróżników, mimo pięknych, dziewiczych krajobrazów, Abchazja, ze względów finansowych, nie jest w stanie dorównać Soczi czy Krymowi.

Dlaczego warto odwiedzić Abchazję?

Poza niewątpliwie pięknymi, dziewiczymi krajobrazami, dostępem do Morza Czarnego, bujną roślinnością, subtropikalnym klimatem, Abchazja może pochwalić się interesującą historią oraz licznymi anegdotami. Przez wiele lat kraj ten uchodził za najładniejszą część byłego ZSRR. To właśnie w tej części Związku Radzieckiego z chęcią wypoczywali Stalin oraz Chruszczow.

Jak dostać się do Abchazji?

Wbrew pozorom dostanie się do Abchazji wcale nie jest takie łatwe. Po pierwsze niezbędne jest otrzymanie wizy abchaskiej. Można ją uzyskać m.in. poprzez stronę internetową Ministerstwa Spraw Zagranicznych Abchazji. Do Abchazji można wjechać przez Gruzję – nocnym pociągiem z Tbilisi lub przez nieoficjalne przejście graniczne na rzece Inguri. Można tam także dojechać od strony Rosji – przez posterunek graniczny na rzece i w mieście Psou. Jednak, aby było to możliwe, należy wcześniej uzyskać wizę rosyjską.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: LeliaSpb/Getty Images

Pozostałe wiadomości