gdzie spędzić wakacje

  Jak więc planować urlop? Które miejsca wybierać - w Polsce czy za granicą? W jakim kraju ceny spadły? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Maciej Nykiel, ekspert rynku turystycznego.

  Dalmację w Chorwacji dzieli się na północną, środkową i południową. Bez względu na położenie geograficzne w każdej części Dalmacji można znaleźć miasta i miasteczka pełne ciekawych zabytków. Atrakcją tego regionu są też żwirowe i piaszczyste plaże.

  Abchazja, mimo swojej niepodległości, jest nadal krajem nieuznanym. Jedynie pięć państw potwierdziło autonomię Abchazji. Dla znacznej części Abchazja nadal stanowi część Gruzji. Mimo to od kilku lat kraj ten cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony turystów. W 2016 roku Abchazję odwiedziło ponad milion osób. Dlaczego warto zobaczyć tę krainę?

  Rovinj leży w Chorwacji, na zachodnim brzegu Półwyspu Istria. Miasteczko liczy sobie ok. 13000 mieszkańców. Wyraźnie widoczne są w nim wpływy włoskie – znajdziemy tutaj wenecką architekturę, pałace i liczne kościoły. Wybrzeże przyciąga spacerowiczów spragnionych słońca i morskiej bryzy.

  Osijek położony jest niedaleko dwóch granic – węgierskiej oraz serbskiej. Nie jest to typowo turystyczne miasto, za to stanowi jeden z ważniejszych ośrodków przemysłowych Chorwacji. Jego ciekawa historia sprawa jednak, że warto tutaj zajrzeć choćby po drodze do Bośni i Hercegowiny.

  Epidauros to greckie miasto będące jednym z ważniejszych miejsc kultu Asklepiosa, boga uzdrowicieli i medycyny. To właśnie tutaj powstała jedna z największych poświęconych mu świątyń. Z miejscem tym związanych jest wiele mitów i legend pobudzających wyobraźnię osób, które wybrały się na wycieczkę na Półwysep Peloponeski.

  Pobyt w Paryżu nie musi oznaczać zwiedzania samych zabytków i muzeów. Francja słynie nie tylko z Disneylandu, ale także z Parku Asterixa, który zabiera zwiedzających w prawdziwą przygodę w wiosce Galów. Kolejki górskie, spektakle, wodne atrakcje to rozrywka dla całej rodziny, która nawet tym najstarszym przypomni świat kultowych francuskich komiksów o sympatycznych Galach.

  Podróżowanie w czasie tegorocznych wakacji będzie wyglądało nieco inaczej niż zazwyczaj. Są jednak miejsca, do których można się wybrać bez większych komplikacji. Gdzie najlepiej wyjechać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli ekspert rynku turystycznego, Maciej Nykiel oraz polska stewardessa, Martyna Tchórz.

  Pandemia koronawirusa zmieniła wakacyjne pomysły wielu Polaków. Niektórzy już od ubiegłego roku planowali swoje urlopy. Jakie opcje pozostają nam w tym roku? Czy możemy spodziewać się podwyżek cen w branży turystycznej?

  Okazuje się, że wakacje w Polsce są droższą przyjemnością niż urlop za granicą. Pomimo tego aż 12 milionów Polaków spędzi tegoroczny urlop w kraju. Za granicą odpoczywać będą jedynie 4 miliony. Dlaczego tak chętnie spędzamy wakacje nad Bałtykiem? Co winduje ceny w polskich kurortach? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psychologa biznesu Pawła Svinarskiego, który podpowiedział, jak przygotować się i, gdzie spędzić tegoroczne wakacje, by nie wydać wszystkich oszczędności.