Rafa koralowa - jak powstaje i co jej zagraża?

Rafa koralowa
Rafa koralowa - jak powstaje, gdzie występuje
Źródło: Giordano Cipriani/Getty Images
Rafa koralowa to jedno z najpiękniejszych zjawisk świata podwodnego. Funkcjonuje tylko w określonych warunkach i wymaga odpowiedniej ochrony. Co zagraża rafom koralowym?

Rafa koralowa powstaje w wyniku nagromadzenia się obumarłych roślin i zwierząt i jest bardzo wrażliwa na zanieczyszczenie. Gdzie znajduje się największa rafa koralowa?

Jak powstaje rafa koralowa?

Rafę koralową budują obumarłe organizmy rafotwórcze, do których należą koralowce, mięczaki, pierścienice i inne. Wyróżniamy trzy rodzaje tego pięknego zjawiska: rafy przybrzeżne, barierowe oraz atole. Te ostatnie powstają wokół wygasającego wulkanu, a efektem jest płaska wyspa.

Obumarłe zwierzęta wodne pozostawiają po sobie zwarte szkielety, które dzięki odpowiednim warunkom atmosferycznym tworzą kilkukilometrowe warstwy wapieni. Budulec rafy koralowej powstaje wyłącznie w szczególnych warunkach, tj. odpowiedniej temperaturze (od 18 do 30℃), dostępie do słońca i wysokiej czystości wód. Ponadto bardzo istotne jest odpowiednie zasolenie wody, które mieści się w granicach 27–40‰. Na skrajnych częściach rafy koralowej żyją glony, które dostarczają koralowcom składników odżywczych, natomiast na algach żerują bezkręgowce, które są zjadane przez ryby.

Ochrona środowiska

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi

Mieszkańcy rafy koralowej

Rafę koralową zamieszkują liczne gatunki ryb, mięczaków, szkarłupni i gąbek, które żyją ze sobą w symbiozie. Charakterystyczne gatunki należą do rodziny chetonikowatych, np. wielobarwny ustniczek. Rafy koralowe zasiedlają groźnie wyglądające skorpeny, amfitriony (zwane również błazenkami), rozgwiazdy, a nawet żółwie morskie i diugonie.

Niestety rozgwiazdy z gatunku korony cierniowej żerują na rafie koralowej, tworząc liczne zniszczenia rozciągające się do kilkudziesięciu kilometrów rocznie. Do rozwoju tego gatunku przyczyniło się zanieczyszczenie wód przez człowieka, które doprowadziło do śmierci trytonów żerujących na koronie cierniowej. Największe zniszczenia obserwuje się na Wielkiej Rafie Koralowej, rafach w republice Palau oraz na archipelagu Nansei.

Wielka Rafa Koralowa

Wielka Rafa Koralowa występuje na Morzu Koralowym w Australii wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży. Jest widoczna z kosmosu, a wody rafy zamieszkuje ponad 600 gatunków koralowców, 1600 gatunków ryb, 3000 gatunków mięczaków, kilka gatunków żółwi, wielorybów i delfinów.

Wielka Rafa Koralowa w Australii to szczególne miejsce na mapie każdego nurka. Nurkowanie wśród tak zjawiskowego miejsca jest jednym z najważniejszych punktów wycieczkowych w Australii i niezapomnianym przeżyciem. Szerzące się zanieczyszczenie środowiska skutkuje licznymi zmianami w strukturze rafy koralowej w Australii. To piękne, naturalne zjawisko rozciąga się na ponad 2000 km, a ciekawostką jest, że w celu ochrony rafy przed szkodliwym działaniem rozgwiazd zbudowano robota, który je rozbija. Ponadto zamontowano wentylatory chłodzące Wielką Rafę Koralową, które poprzez chłodne prądy chronią rafę przed blaknięciem.

Rafa koralowa – występowanie

Oprócz zjawiskowej rafy koralowej w Australii warto zobaczyć tę znajdującą się w Egipcie, a dokładniej w okolicy miasta Hurghada. Rafa koralowa w Egipcie posiada liczne strefy nurkowania, nawet dla początkujących. Podczas nurkowania wokół raf możemy podziwiać pływające tam delfiny, żółwie i ryby rozdymkowate. Wyróżniamy rafy Shaab El Erg, Abu Nugar, Erg Abu Nugar, Abu Nugar North, Torfa Fanus East, wyspę Abu Ramada i Gota Abu Ramada. Każda z nich kryje wiele ławic ryb, rozrośnięte koralowce i wielką różnorodność życia podwodnego.

Rafy koralowe występują również na Wyspach Dziewiczych w USA, na Wyspie Zielonego Przylądka, w Meksyku na wyspie Cozumel, na Bali w Indonezji, w Belize i na karaibskiej wyspie Buck. Warto też zobaczyć rafę koralową w Kenii, a w szczególności takie miejsca nurkowe, jak Baobab, Aleję Rekinów, Maisha Marefu, New Place, Tiwi i popularną Kinondo. Turyści chwalą sobie białe plaże w pobliżu tych miejsc ze względu na ich szerokość i czystość oraz bardzo ciepłą wodę.

Zagrożenia rafy koralowej

Rafa koralowa powstaje wyłącznie w odpowiednich dla niej warunkach wodnych. Oprócz optymalnej temperatury ważnym jest, aby głębokość wody nie przekraczała 50 m, a woda była odpowiednio czysta. Niestety człowiek przyczynia się do zanieczyszczenia wody morskiej poprzez wylewanie do rzek ścieków komunalnych oraz deforestacji i erozji gleby, która z kolei prowadzi do zamulenia wód. Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem zagrażającym rafom koralowym jest antropogeniczne i naturalne zakwaszanie wywołane rosnącym stężeniem dwutlenku węgla w atmosferze. Nie da się ukryć, że w dużym stopniu na destrukcję rafy koralowej wpływa intensywna turystyka. Mimo ochrony koralowców konwencją CITES, turyści w dalszym ciągu niszczą rafę koralową i odłamują jej kawałki po to, aby zdobiła wnętrze ich akwarium.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Giordano Cipriani/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości