Porady

Cash trapping, czyli kradzież pieniędzy wypłacanych z bankomatu. Jak tego uniknąć?

Porady

Autor:
Diana
Ryściuk
Reporter:
tech.wp.pl
wypłacanie pieniędzy z bankomatu
manusapon kasosod/Getty ImagesCash trapping - na czym polega to oszustwo?

Wypłacanie pieniędzy z bankomatu nie zawsze jest bezpieczne. Cash trapping, to metoda, przez którą możemy zostać okradzeni z pobieranej gotówki. Na czym polega i jak tego uniknąć?

Cash trapping - na czym polega to oszustwo?

Cash trapping to określenie, które w języku angielskim oznacza zastawienie pułapki na pieniądze. To także nazwa prostej metody na okradzenie osób chcących skorzystać z bankomatu. Wbrew pozorom, nie wymaga ona żadnych hakerskich umiejętności czy narzędzi. Wystarczy kawałek plastiku i taśma dwustronna. Złodzieje umieszczają plastikowy element oklejony taśmą w otworze bankomatu i w ten sposób blokują gotówkę, która powinna się z niego wysunąć.

Uwaga na oszustów

Newsletter wyłudzający dane
Newsletter wyłudzający daneDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Nieświadome niczego ofiary mogą nawet nie zorientować się, że właśnie zostały okradzione. Można pomyśleć, że jest jakaś awaria albo że w bankomacie zabrakło banknotów i po prostu od niego odejść. Natomiast z punktu widzenia systemu bankowego wszystko przebiegło poprawnie – pieniądze zgodnie z żądaniem zostały wypłacone i czekają na odbiór.

Cash trapping - jak uniknąć oszustwa?

Gdy spotka nas wyżej opisana sytuacja i nie pojawił się żaden komunikat o awarii bankomatu czy braku gotówki, nie należy się od niego oddalać. Należy skontaktować się z infolinią banku lub właścicielem samej maszyny. Na wielu z nich umieszczony jest odpowiedni numer telefonu. Próbę oszustwa warto zgłosić również na policję, nawet jeśli uda nam się wyjąć zablokowane pieniądze.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Reporter: tech.wp.pl

Źródło zdjęcia głównego: manusapon kasosod/Getty Images

Pozostałe wiadomości