Podróże

"Pomorska Góra Piachu" w Dolinie Gwdy to wyjątkowa atrakcja turystyczna. Widać ją nawet z kosmosu

Podróże

"Pomorska Góra Piachu", czyli sztucznie usypana góra w Dolinie Gwdy, 6 km od Białego Boru to najwyższe sztuczne wzniesienie w województwie zachodniopomorskim. Ma około 630 m długości, 270 m szerokości i 30 hektarów powierzchni. Znajduje się na niej ponad 8 ton piasku i co ciekawe, widać ją nawet z kosmosu. Jak powstała jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w Polsce i w jaki sposób można z niej skorzystać?

Jak powstała "Pomorska Góra Piachu"?

Góra Pomorska, potocznie nazywana "Pomorską Górą Piachu" znajduje się w Dolinie Gwdy, pomiędzy osadą Biały Dwór a jeziorem Cieszęcino, koło Białego Boru. To najwyższe sztuczne wzniesienie w województwie zachodniopomorskim, znajduje się 245 m n.p.m., ma około 30 hektarów powierzchni, 630 m długości i 270 m szerokości. W najwyższym punkcie wznosi się na około 63 metry. "Góra Pomorska" powstała na wskutek długoletniego wydobywania kruszywa mineralnego.

- Wcześniej technologia pracy na zakładzie powodowała, że piasek był niepożądany i gromadzono go w efekcie czego powstała ta góra. Od 2008 roku nie dokładamy już żadnej tony piasku. Do tej pory powstało 9 milionów ton produktu, którego nie jesteśmy w stanie sprzedać, ani zagospodarować, a jest to ciekawa atrakcja i odskocznia od normalnego funkcjonowania – powiedział Michał Wisowski, kierownik jednej z kopalni kruszywa naturalnego w Białym Borze.

Pomorska Góra Piachu ma nie tylko dużą wartość turystyczną, ale i materialną.

- Wartość tej Góry szacuje się na około 5 milionów złotych, choć oczywiście jej największa wartością jest fakt, że nadaje się do turystyki, zwiedzania. Widać z niej ponad trzydziestokilometrowy krajobraz, możemy zobaczyć odległy o 30 km Szczecinek, lasy – dodał Paweł Mikołajewski, Burmistrz Białego Boru.

Wrażenie robi ogromna ilość piasku, bo aż 9 milionów.

- Aby móc lepiej zwizualizować sobie tak dużą ilość to można wyobrazić sobie, że gdyby załadować ten piasek na samochody ciężarowe, to można byłoby utworzyć korek od Warszawy do Kairu. Czas załadunku takich aut wyniósłby około 2 lata, zakładając, że prace trwałyby dzień i noc – powiedział Michał Wisowski

"Pomorska Góra Piachu" – jakie atrakcje turystyczne oferuje?

Góra Pomorska to świetna atrakcja turystyczna, dlatego władze Białego Boru starają się wykorzystać jej potencjał.

- Chcemy, żeby odbywały się w tym miejscu ekstremalne wyścigi rowerowe, ekstremalne biegi, ekstremalne podjazdy samochodami terenowymi, quadami – mówił Burmistrz Białego Boru

Góra stała się popularna wśród motocyklistów oraz kierowców samochodów terenowych czy quadów. Niejednokrotnie odbywały się na niej rajdy samochodowe. Z tego wyjątkowego wzniesienia mogą skorzystać nie tylko miłośnicy sportów ekstremalnych. Na "Pomorską Górę Piachu" wchodzą również turyści. Zdobycie jej zajmuje około 20 minut.

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Martyna Trębacz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości