W tym roku po raz siódmy uczestnicy z całej Polski podjęli wyzwanie "Na Klimczok". Chodzi w nim o to, by w styczniu wejść na szczyt jak najwięcej razy siłą własnych mięśni. Rekordziści robili to nawet 7 razy dziennie. Zobacz reportaż Dzień Dobry TVN.
Fudżi to aktywny wulkan wznoszący się na 3766 m n.p.m. Góra znajduje się w Japonii, około 100 km od Tokio. Podczas bezchmurnej pogody jest widoczna z wielu punktów widokowych stolicy kraju. W roku 2013 została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wulkan położony jest na styku trzech płyt tektonicznych. Ostatnia erupcja miała miejsce w wyniku trzęsienia ziemi na początku XVIII w. Fudżi ma 3 stożki wulkaniczne, choć jedynie dwa są widoczne gołym okiem.
Góra Uluru w Australii to tzw. święta góra Aborygenów. Usytuowana jest w centralnej części Australii, w Parku Narodowym Uluru-Kata Tjuta. Niezwykła formacja skalna wyróżnia się tym, że zmienia swój rdzawo-czerwony odcień w zależności od padającego na nią światła. Piękna i magnetyzującą skała kryje wiele tajemnic – mimo że część z nich może wzbudzać niepokój, każdego roku odwiedzają ją dziesiątki tysięcy turystów.
Gangkhar Puensum to marzenie wielu alpinistów. Mimo iż w rankingu najwyższych szczytów nie znajduje się nawet w pierwszej piątce, to wciąż pozostaje niezdobyty. Dowiedz się, dlaczego nikomu jeszcze nie udało się na niego wejść.
"Pomorska Góra Piachu", czyli sztucznie usypana góra w Dolinie Gwdy, 6 km od Białego Boru to najwyższe sztuczne wzniesienie w województwie zachodniopomorskim. Ma około 630 m długości, 270 m szerokości i 30 hektarów powierzchni. Znajduje się na niej ponad 8 ton piasku i co ciekawe, widać ją nawet z kosmosu. Jak powstała jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w Polsce i w jaki sposób można z niej skorzystać?
Otomin to spokojna wieś, która graniczy z Gdańskiem. Znajduje się tam pewne niezwykłe miejsce zwane Piekielną Górką, na której dochodzi do zjawisk nie z tej ziemi. Przekonali się o tym nasi reporterzy.
O zdobyciu tej góry zimą marzy wielu himalistów. Nie udało się to też polskim himalaistom, których wyprwa zakończyła się po 25 dniach. Nanga Pabrat, czyli "Naga Góra", nadal pozostaje jednym z dwóch ośmiotysięczników niezdobytych zimą. Zmaganią Adama Bieleckiego i Jacka Czecha przyglądała się ekipa Faktów TVN.
Żadna telewizja do tej pory z tak bliska nie relacjonowała tego, jak tworzy się historia polskiego alpinizmu. Jako pierwsi pokażemy szaloną, a dla niektórych wręcz niemożliwą próbę zdobycia zimą warszawskiego Kopca Moczydłowskiego. Czy góra była łaskawa dla pięciu śmiałków? Jakie niebezpieczeństwa czyhały na nich po drodze? Czy udało im się zdobyć szczyt? I kto był najbardziej zmęczony wyprawą?