góra

    góra

    "Pomorska Góra Piachu", czyli sztucznie usypana góra w Dolinie Gwdy, 6 km od Białego Boru to najwyższe sztuczne wzniesienie w województwie zachodniopomorskim. Ma około 630 m długości, 270 m szerokości i 30 hektarów powierzchni. Znajduje się na niej ponad 8 ton piasku i co ciekawe, widać ją nawet z kosmosu. Jak powstała jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych w Polsce i w jaki sposób można z niej skorzystać?

    O zdobyciu tej góry zimą marzy wielu himalistów. Nie udało się to też polskim himalaistom, których wyprwa zakończyła się po 25 dniach. Nanga Pabrat, czyli "Naga Góra", nadal pozostaje jednym z dwóch ośmiotysięczników niezdobytych zimą. Zmaganią Adama Bieleckiego i Jacka Czecha przyglądała się ekipa Faktów TVN.

    Żadna telewizja do tej pory z tak bliska nie relacjonowała tego, jak tworzy się historia polskiego alpinizmu. Jako pierwsi pokażemy szaloną, a dla niektórych wręcz niemożliwą próbę zdobycia zimą warszawskiego Kopca Moczydłowskiego. Czy góra była łaskawa dla pięciu śmiałków? Jakie niebezpieczeństwa czyhały na nich po drodze? Czy udało im się zdobyć szczyt? I kto był najbardziej zmęczony wyprawą?