Polska

Mikołaj Rey zabrał nas na Żuławy. Na raki i zupę klopsową w 300-letnim domu

Polska

Marek Optiz do pracy codziennie płynie łódką przez Żuławy. To tutaj się urodził, wychował, a także spełnił wielkie marzenie o uratowaniu zabytkowego domu. W tym celu przeniósł na swoją działkę 300-letnią chałupę. To w niej można spróbować prawdopodobnie najlepszych raków na Żuławach.

Rodzinna pasja na Żuławach

Mikołaj Rey odwiedził Pana Marka w jego domu na Żuławach. Optiz swoją 300-letnią chatę przeniósł z Jelonek, miejscowości oddalonej o 60 km od swojej działki. Przy tym proces przenoszenia domu nie wygląda jak na amerykańskich filmach – wymaga czasu i zaangażowania. Najpierw zaczyna się od dokumentacji, a potem „rozbiera” dom, zaczynając od dachówki. Potem części trzeba przetransportować i złożyć w nowym miejscu. Przenoszenie domu Pana Marka trwało dziesięć lat. Dlaczego zdecydował się na takie rozwiązanie?

Jestem fotografem i kiedy robiłem zdjęcia do albumu, to zawsze denerwowało mnie to, że fotografuję obiekty, które już się walą. Widziałem na własne oczy postępy takiej degradacji tych obiektów zabytkowych. I tak naprawdę nic nie mogłem innego zrobić jak przyglądać się temu. I we mnie wzbierał taki protest i chęć uratowania czegoś naprawdę, nie tylko na zdjęciach. I stąd pewnie zrodziło się coś takiego konkretnego, czyli męskie przeniesienie

- opowiedział Optiz.

Lokalne przysmaki na Żuławach

Najpierw dom uratował Pan Marek, a potem jego syn, Jacek, wziął się za ratowanie starych, lokalnych przepisów.

Zaczęliśmy serwować lokalną kuchnię, a potem zaczęli się do nas zgłaszać ludzie, którzy pamiętali jakieś smaki, takim przepisem jest choćby zupa klopsowa zaciągana octem na mięsnym wywarze

- opowiada Jacek.

W jego domu spróbować można również kultowych raków. Obejrzyjcie cały materiał o 300-letnim zabytkowym domu i kuchni prosto z Żuław.

Zobacz także:

Ewakuowany szpital i ponad 1,6 tys. interwencji w związku z burzami. IMGW wydaje kolejne ostrzeżenia

Robert Makłowicz zabiera nas w kulinarną podróż po Chorwacji. "Miejscowe ostrygi należą do najlepszych na świecie"

Noc Kupały a Noc Świętojańska. Czy to ta sama noc?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Anna Mierzejewska

Reporter: Łukasz Kowalski

Pozostałe wiadomości