Podróże

Lipawa – najciekawsze zabytki i atrakcje

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
plaża w Lipawie

Lipawa znajduje się na Łotwie, a dokładniej w Kurlandii. Położona jest nad Morzem Bałtyckim i Jeziorem Lipawskim. Turystom oferuje liczne atrakcje. Co można tam zobaczyć?

Lipawa to trzecie co do wielkości miasto na Łotwie i największe miasto Kurlandii (historyczna kraina zachodniej części Łotwy). Kluczowe dla rozwoju Lipawy było istnienie portu, który współcześnie jest trzecim co do wielkości portem na Łotwie. Port mieści się w specjalnie utworzonej strefie gospodarczej, która zajmuje powierzchnię 37 km². W porcie przeładowuje się przede wszystkim drobnicę, ładunki metalowe i drewno.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Promem można z tego miejsca popłynąć do Karlshamn w Szwecji i do Rostocka w Niemczech. Łatwość połączenia zapewnia także międzynarodowy port lotniczy. Lipawa posiada sieć połączeń tramwajowych, ma też dobrze rozwiniętą bazę noclegową o różnych standardach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Lipawa – atrakcje

W mieście znajduje się wiele zabytków architektury, sztuki oraz kultury. Warto przyjrzeć się dawnym tradycjom, które wciąż są tutaj kultywowane. Najważniejsze kulturalne atrakcje miasta to:

  • Kościół luterański Świętej Trójcy – powstał w latach 1742–1758, znajduje się na rogu ulic Kościelnej i Wielkiej. Organy, które zostały zbudowane w 1885 roku, przez jakiś czas były uznawane za największe na świecie. W świątyni znajduje się także wspaniała kolekcja drewnianych rzeźb.
  • Kościół Świętej Anny – to także świątynia luterańska, znajduje się przy ulicy Kurlandzkiej 5. To największy kościół na Łotwie. Znajdują się tam jedne z największych organów na świecie, które posiadają 7 tysięcy piszczałek.
  • Katedra katolicka Świętego Józefa – jest to główna świątynia diecezji lipawskiej kościoła rzymskokatolickiego na Łotwie. Powstawała w latach 1894–1900. Co ciekawe, w czasie budowy wykorzystano także fragment wcześniejszej świątyni, która była konsekrowana w 1762 roku.
  • Latarnia morska.
  • Dworzec kolejowy, który pochodzi z roku 1871 roku.
  • Cerkiew Świętego Mikołaja z 1903 roku. Piękna budowla mocno kontrastuje ze znajdującymi się wokół zabudowaniami komunistycznymi.
  • Cerkiew prawosławna z 1867 roku.
  • Uniwersytet wybudowany w stylu socrealistycznym.

Plaża w Lipawie

Lipawa znajduje się nad morzem, co oczywiście zapewnia wiele atrakcji. Plaże szczególnie rzadko uczęszczane stają się we wrześniu, co czyni je wówczas wprost idealnymi do wypoczynku. Wartościowa jest także infrastruktura związana z portem – kanały, kutry rybackie i oczywiście okręty marynarki wojennej. Warto także zobaczyć drewniano-stalowy most, który łączy Karoste z Nowym Miastem. Kanał, który nazywa się Karostas, został zbudowany w celach militarnych. Tuż za jego brzegiem od strony północnej znajduje się strefa fortyfikacji wojskowej, zbudowana przy samym brzegu Bałtyku.

Interesująca i burzliwa historia miasta Lipawa

Miasto zostało założone już w 1253 roku przez plemiona Kurów, które trudniły się rybołówstwem, nosiło wtedy nazwę Lyva. W roku 1263 zakon kawalerów mieczowych w połączeniu z zakonem krzyżackim założył tam osadę o nazwie Libau.

W roku 1625 nadano osadzie prawa miejskie, które zostały potwierdzone przez króla Polski Zygmunta III Wazę rok później. Po drugim rozbiorze Polski, który nastąpił w 1793 roku, Lipawa była jedynym portem I Rzeczpospolitej. W czasie powstania kościuszkowskiego na tych terenach wybuchło powstanie kurlandzkie.

Gdy w 1795 roku w wyniku III rozbioru Polski upadło księstwo Kurlandii, Lipawa stała się częścią Cesarstwa Rosyjskiego. W czasie powstania styczniowego to właśnie tędy sprowadzano broń dla powstańców.

Na XIX wiek przypada szybki rozwój miasta, które stopniowo stawało się głównym portem Rosji. Na początku XX wieku było to miejsce, z którego wielu obywateli Rosji wyjeżdżało na emigrację do Stanów Zjednoczonych. W roku 1876 do miasta dotarła kolej, co spowodowało jeszcze szybszy i intensywniejszy rozwój.

W czasie I wojny światowej Lipawa trafiła pod okupację niemiecką. Gdy wojna się zakończyła i Łotwa ogłosiła swą niepodległość, Lipawa przez pół roku pełniła funkcję miasta stołecznego, zanim przeniesiono stolicę do Rygi. W roku 1940 włączono miasto do ZSRR, to właśnie tam w porcie zgromadzono ¾ zapasów paliwa należącego do Floty Bałtyckiej. 22 czerwca 1941 roku wojska Wehrmachtu zdobyły miasto.

Niestety w czasie II wojny światowej Lipawa została dość mocno zniszczona. W czasie terroru stalinowskiego miasto wyludniło się z powodu deportacji na Syberię i ucieczki mieszkańców na zachód Europy. W czasie sowieckiej okupacji port w Lipawie przestał być portem handlowym, utworzono tam duży port Marynarki Wojennej i bazę okrętów podwodnych. W 1991 port otwarto ponownie dla statków handlowych. Sowieccy żołnierze opuścili miasto w 1993 roku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Romans Drics/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości