Podróże

Herceg Novi w Czarnogórze – atrakcje, plaże, pogoda

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Co warto zobaczyć w Herceg Novi?

Herceg Novi to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Czarnogórze. Turystów zachwyca tutaj bujna, śródziemnomorska roślinność, sprzyjająca wypoczynkowi pogoda oraz ciekawa i zróżnicowana architektura.

Herceg Novi to czarnogórskie miasto portowe, położone w pobliżu chorwackiej granicy. Od strony północnej nad miastem unosi się szczyt góry Orjen. Od strony południowej roztacza się zaś Zatoka Kotorska, oddalona o około 7 kilometrów od otwartych wód Morza Adriatyckiego. Z pośród innych miast zlokalizowanych przy czarnogórskim wybrzeżu Herceg Novi wyróżnia się najbardziej śródziemnomorskim klimatem. Z tego względu jest to bardzo popularna miejscowość wypoczynkowa.

Herceg Novi, Czarnogóra – historia miasta

Miasto zostało założone w 1382 roku przez bośniackiego króla Tvrtko I Kotromanića. Pomimo tego, że nadano mu nazwę Sveti Stefan, miejscowa ludność nazywała je Novi – ponieważ było to wówczas najnowsze miasto, jakie powstało przy wybrzeżu Adriatyku. Dzisiejsza nazwa – Herceg Novi – została oficjalnie uchwalona w XV wieku.

Sto lat po założeniu miasta, w roku 1482, zostało ono podbite przez Imperium Osmańskie. Miejski port stał się przystanią pełną piratów oraz handlarzy niewolników. W latach 1538–1539 miasto trafiło w ręce Hiszpanów, którzy wybudowali na jego terenie potężne umocnienia (przetrwały one do dzisiaj i nazywane są Twierdzą Spanjola). Po 10 miesiącach rządów hiszpańskich Herceg Novi znowu trafiło w ręce Turków. W 1687 roku miasto zostało podbite przez Wenecjan, którzy rządzili nim przez ponad 100 lat.

Wyprawy w góry

“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej
“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

W kolejnych latach Herceg Novi było częścią austriackiego Imperium Habsburgów, Królestwa Dalmacji, Jugosławii, a następnie Serbii i Czarnogóry. Od 2006 roku, po referendum niepodległościowym, miejscowość należy do Czarnogóry – pomimo tego, że zdecydowana większość jego mieszkańców to Serbowie.

Herceg Novi – plaże

W Herceg Novi, jak i w jego okolicach, znajduje się około 20 plaż. Zdecydowana większość z nich jest kamienista – wybierając się na nie, warto wyposażyć się w maty i specjalne buty. Do najpopularniejszych plaż w rejonie Herceg Novi zaliczają się: · Plaża Žanijca – położona na wyspie, jedna z najpiękniejszych plaż Czarnogóry. Dotrzeć do niej można wodną taksówką, · Plaża Orahovac – piaszczysta plaża z łagodnym zejściem do morza, idealna dla rodzin z dziećmi, · Plaża Rosa – ustronna i cicha plaża, idealna na romantyczny wypoczynek we dwoje. Na wielu plażach w okolicach Herceg Novi znajduje się zaplecze, umożliwiające uprawianie sportów wodnych. Znaleźć tu można m.in. szkoły surfingowe, wypożyczalnie sprzętu wodnego czy naukę pływania.

Herceg Novi – atrakcje turystyczne

Najważniejsze zabytki Herceg Novi skupione są w okolicy Starego Miasta – dzielnicy otoczonej imponującymi murami oraz tureckimi twierdzami. Należą do nich: · Kanli kula – turecka twierdza wzniesiona w XVI–XVII wieku. Nazwa budowli, pochodząca z języka tureckiego, oznacza krwawą wieżę. Przez wiele lat znajdowało się tutaj więzienie. Obecnie mieści się w niej teatr letni. · Plac Herceg Stjepana – plac miejski, z którego roztacza się widok na malowniczą panoramę Boki Kotorskiej. Na jego terenie mieści się cerkiew św. Michała Archanioła z 1900 roku oraz wieża zegarowa z 1667 roku. · Kościół św. Hieronima – na placu Mićo Pavlovića. Wybudowany pod koniec XIX wieku, w miejscu, w którym przed laty stał meczet. W kościele podziwiać można obrazy autorstwa barokowego malarza Tripo Kokolja – najsłynniejszy z nich to Matka Boska ze świętym Hieronimem. · Kościół św. Leopolda – również znajdujący się na placu Mićo Pavlovića. Wzniesiony w XVII wieku, początkowo pod wezwaniem św. Franciszka, obecnie poświęcony Leopoldowi Mandiciovi – świętemu pochodzącemu z Herceg Novi. · Twierdza Jaka kula – wzniesiona w XIV wieku przez Turków, położona przy samym morzu. · Ruiny cytadeli – wybudowanej przez Wenecjan w XVII wieku. Cytadela została zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1979 roku. · Monastyr Savina – pochodzący z XI wieku zespół, na który składają się dwie cerkwie pod wezwaniem Zaśnięcia Bogurodzicy oraz cerkiew św. Sawy.

Pogoda – Czarnogóra, Herceg Novi

Sezon przyjemnej, sprzyjającej wypoczynkowi pogody, trwa w Herceg Novi od kwietnia do października – średnie temperatury w tym okresie raczej nie spadają poniżej 20 st. C. Osoby planujące wypoczynek na plaży powinny wybrać się do Herceg Novi w lipcu lub sierpniu – temperatury często przekraczają wówczas 30 st. C. Od listopada do marca bardzo częstym zjawiskiem są opady deszczu. Najchłodniejszym miesiącem w Herceg Novi jest luty, jednak nawet wtedy średnia temperatura oscyluje w okolicy 10 st.C.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: joe daniel price/Getty Images

Pozostałe wiadomości