Herceg Novi w Czarnogórze – atrakcje, plaże, pogoda

Co warto zobaczyć w Herceg Novi?
Herceg Novi w Czarnogórze – atrakcje, plaże, pogoda
Źródło: joe daniel price/Getty Images
Herceg Novi to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Czarnogórze. Turystów zachwyca tutaj bujna, śródziemnomorska roślinność, sprzyjająca wypoczynkowi pogoda oraz ciekawa i zróżnicowana architektura.

Herceg Novi to czarnogórskie miasto portowe, położone w pobliżu chorwackiej granicy. Od strony północnej nad miastem unosi się szczyt góry Orjen. Od strony południowej roztacza się zaś Zatoka Kotorska, oddalona o około 7 kilometrów od otwartych wód Morza Adriatyckiego. Z pośród innych miast zlokalizowanych przy czarnogórskim wybrzeżu Herceg Novi wyróżnia się najbardziej śródziemnomorskim klimatem. Z tego względu jest to bardzo popularna miejscowość wypoczynkowa.

Herceg Novi, Czarnogóra – historia miasta

Miasto zostało założone w 1382 roku przez bośniackiego króla Tvrtko I Kotromanića. Pomimo tego, że nadano mu nazwę Sveti Stefan, miejscowa ludność nazywała je Novi – ponieważ było to wówczas najnowsze miasto, jakie powstało przy wybrzeżu Adriatyku. Dzisiejsza nazwa – Herceg Novi – została oficjalnie uchwalona w XV wieku.

Sto lat po założeniu miasta, w roku 1482, zostało ono podbite przez Imperium Osmańskie. Miejski port stał się przystanią pełną piratów oraz handlarzy niewolników. W latach 1538–1539 miasto trafiło w ręce Hiszpanów, którzy wybudowali na jego terenie potężne umocnienia (przetrwały one do dzisiaj i nazywane są Twierdzą Spanjola). Po 10 miesiącach rządów hiszpańskich Herceg Novi znowu trafiło w ręce Turków. W 1687 roku miasto zostało podbite przez Wenecjan, którzy rządzili nim przez ponad 100 lat.

Wyprawy w góry

Źródło: Dzień Dobry TVN
“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej
“Życie za szczyt” Racheli Berkowskiej
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Wstrząsające relacje ratowników górskich
Jak przygotować się do górskiej wędrówki?
Jak przygotować się do górskiej wędrówki?

W kolejnych latach Herceg Novi było częścią austriackiego Imperium Habsburgów, Królestwa Dalmacji, Jugosławii, a następnie Serbii i Czarnogóry. Od 2006 roku, po referendum niepodległościowym, miejscowość należy do Czarnogóry – pomimo tego, że zdecydowana większość jego mieszkańców to Serbowie.

Herceg Novi – plaże

W Herceg Novi, jak i w jego okolicach, znajduje się około 20 plaż. Zdecydowana większość z nich jest kamienista – wybierając się na nie, warto wyposażyć się w maty i specjalne buty. Do najpopularniejszych plaż w rejonie Herceg Novi zaliczają się: · Plaża Žanijca – położona na wyspie, jedna z najpiękniejszych plaż Czarnogóry. Dotrzeć do niej można wodną taksówką, · Plaża Orahovac – piaszczysta plaża z łagodnym zejściem do morza, idealna dla rodzin z dziećmi, · Plaża Rosa – ustronna i cicha plaża, idealna na romantyczny wypoczynek we dwoje. Na wielu plażach w okolicach Herceg Novi znajduje się zaplecze, umożliwiające uprawianie sportów wodnych. Znaleźć tu można m.in. szkoły surfingowe, wypożyczalnie sprzętu wodnego czy naukę pływania.

Herceg Novi – atrakcje turystyczne

Najważniejsze zabytki Herceg Novi skupione są w okolicy Starego Miasta – dzielnicy otoczonej imponującymi murami oraz tureckimi twierdzami. Należą do nich: · Kanli kula – turecka twierdza wzniesiona w XVI–XVII wieku. Nazwa budowli, pochodząca z języka tureckiego, oznacza krwawą wieżę. Przez wiele lat znajdowało się tutaj więzienie. Obecnie mieści się w niej teatr letni. · Plac Herceg Stjepana – plac miejski, z którego roztacza się widok na malowniczą panoramę Boki Kotorskiej. Na jego terenie mieści się cerkiew św. Michała Archanioła z 1900 roku oraz wieża zegarowa z 1667 roku. · Kościół św. Hieronima – na placu Mićo Pavlovića. Wybudowany pod koniec XIX wieku, w miejscu, w którym przed laty stał meczet. W kościele podziwiać można obrazy autorstwa barokowego malarza Tripo Kokolja – najsłynniejszy z nich to Matka Boska ze świętym Hieronimem. · Kościół św. Leopolda – również znajdujący się na placu Mićo Pavlovića. Wzniesiony w XVII wieku, początkowo pod wezwaniem św. Franciszka, obecnie poświęcony Leopoldowi Mandiciovi – świętemu pochodzącemu z Herceg Novi. · Twierdza Jaka kula – wzniesiona w XIV wieku przez Turków, położona przy samym morzu. · Ruiny cytadeli – wybudowanej przez Wenecjan w XVII wieku. Cytadela została zniszczona podczas trzęsienia ziemi w 1979 roku. · Monastyr Savina – pochodzący z XI wieku zespół, na który składają się dwie cerkwie pod wezwaniem Zaśnięcia Bogurodzicy oraz cerkiew św. Sawy.

Pogoda – Czarnogóra, Herceg Novi

Sezon przyjemnej, sprzyjającej wypoczynkowi pogody, trwa w Herceg Novi od kwietnia do października – średnie temperatury w tym okresie raczej nie spadają poniżej 20 st. C. Osoby planujące wypoczynek na plaży powinny wybrać się do Herceg Novi w lipcu lub sierpniu – temperatury często przekraczają wówczas 30 st. C. Od listopada do marca bardzo częstym zjawiskiem są opady deszczu. Najchłodniejszym miesiącem w Herceg Novi jest luty, jednak nawet wtedy średnia temperatura oscyluje w okolicy 10 st.C.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: joe daniel price/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości