Podróże

Kulturalna odsłona Krakowa. "Zaplanowaliśmy prawie 4 tys. wydarzeń"

Podróże

Czym nas "zasmoczy" Kraków?
Czym nas "zasmoczy" Kraków?Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Program Dzień Dobry Wakacje zawitał do Krakowa. To wyjątkowe miasto pełne jest zabytków i atrakcji turystycznych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - muzealne wystawy, festiwale, koncerty z udziałem polskich i zagranicznych gwiazd czy też pikniki w pięknych, zielonych parkach. Czym Kraków może nas "zasmoczyć" tego lata?

Kraków - nowości na Wawelu

Kraków to niezwykłe miejsce na mapie Polski. Przyciąga różnorodnością i łączy tradycję z nowoczesnością. Będąc w mieście, które było dawną stolicą królów, warto odwiedzić Wawel. W Zamku Królewskim turyści zobaczą wyjątkowe ekspozycje, których wcześniej nie było.

- Nowy Skarbiec Koronny to jest rzeczywiście duża zmiana. Do tej pory mieliśmy 4 sale, w tej chwili mamy 12 sal w zupełnie nowej aranżacji. Jest nowy komfort zwiedzania. To są gabloty o najwyższych standardach. Oświetlenie umożliwia nam doświadczanie tych obiektów naprawdę z bliska - powiedziała Marta Golik-Gryglas, z Zamku Królewskiego na Wawelu.

Co można tam zobaczyć? - To są przede wszystkim chorągwie, które ze względów konserwatorskich nie mogły być wcześniej eksponowane. To jest też biżuteria, co myślę, że może być bardzo atrakcyjne. To są też zegary, które wcześniej nie miały na ekspozycje. W tej chwili jedną z sal będzie kunstkamera, tam nawiązując do historycznych kunstkamer i takich obiektów naukowych, przyrządów naukowych, które tam przetrzymywano, my możemy teraz zapełnić to miejsce zegarami na przykład XVII-wiecznymi - wskazała Golik-Gryglas.

Kraków - wydarzenia kulturalne

Osoby, które zawitają do Krakowa w czasie wakacji, zdecydowanie nie będą mogły narzekać na nudę. O licznych wydarzeniach kulturalnych w mieście opowiedział Robert Piaskowski, odpowiedzialny za najważniejsze międzynarodowe festiwale w Krakowie, dyrektor artystyczny i współzałożyciel krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej.

- To jest niemożliwe, żeby zobaczyć wszystkie podstawowe atrakcje w Krakowie. Trzeba byłoby spędzić tutaj z 300 dni w roku. My na 2 miesiące zaplanowaliśmy prawie 4 tys. wydarzeń. W tym giganty sceny rozrywkowej, gwiazdy światowego formatu, jak Alicia Keys, Harry Styles, Mimi Webb. Dzisiaj na Wiankach Margaret, Idi Ufe. Kończymy na Kopcu Kraka albo właściwie tam witamy słońce. 117 muzeów, 300 galerii sztuki, kilkaset wystaw, kilkadziesiąt festiwali. Aż 130 koncertów jazzowych z Nocą Jazzu 16 lipca - wyliczał Robert Piaskowski.

Kraków Culture

Jak odnaleźć się wśród licznych atrakcji?

- Wydaliśmy najnowszy letni przewodnik po wydarzeniach kulturalnych Kraków Culture. Na stronie krakówculture.pl można znaleźć cały harmonogram wydarzeń. Można też znaleźć wydarzenia w gminach okalających Kraków, bo można stąd przejechać rowerem do Tyńca, można stąd dojechać gdzieś do Skawiny. Można popłynąć kajakami do Wieliczki i w tamte okolice. Odkrywać Kraków zupełnie niekonwencjonalny - zachęcał Piaskowski.

W Krakowie każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. - We wszystkich dzielnicach i w 50 parkach tego miasta znajdziemy ofertę kulturalną. Tak naprawdę można się schronić przed skwarem w muzeach, w galeriach, odkrywać to miasto. Wawel to jest kilkadziesiąt wystaw. Można wziąć udział w warsztatach rozmaitych i w niesamowitych piknikach, które organizujemy w kilkunastu lokalizacjach Krakowa. (...) Kultura na wyciągnięcie ręki - podkreślił Robert Piaskowski.

Smok Wawelski w Krakowie

Jednym z najsłynniejszych zabytków w Krakowie jest pomnik Smoka Wawelskiego.

- W tym roku obchodzi swoje 50. urodziny. 50 lat temu zaprojektowany został przez krakowskiego rzeźbiarza, Bronisława Chromego. Krakowianie kochają Smoka Wawelskiego, mimo że zaczynał jako bestia, która niszczyła miasto i powodowała bardzo dużo różnych problemów. Dzisiaj jest naszym ulubionym zwierzątkiem domowym. Już niebawem z inicjatywy mieszkańców w Krakowie pojawią się nowe figury smoków, będą rozsiane po całym mieście. Zostaną wykonane według rysunków Edwarda Lutczyna i Andrzeja Mleczki. Smok Wawelski zaprasza też na swoją imprezę urodzinową. Spotkanie z tej okazji odbędzie się 14 sierpnia na Błoniach - powiedziała Alicja Zioło, blogerka, przewodniczka po Krakowie.

Kraków - kultura i sztuka

W Krakowie żyje się sztuką. Mieszkańcy spotykają się na wydarzeniach filmowych, teatralnych czy muzycznych.

- Organizowanych jest ponad 100 festiwali. Przed nami te letnie. Zaczynamy Festiwalem Opery Krakowskiej - mówiła Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka krakowskiego biura festiwalowego. - Wianki, święto muzyki, po pandemicznej przerwie wraca do miasta. Nawiązujemy do słowiańskości, będą elementy ludowe w połączeniu z muzyką alternatywną, hip-hopem, nowe brzmienia, silent disco. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Kalendarz wydarzeń kulturalnych jest bardzo bogaty - dodała Doksa-Tverberg.

Kraków dla każdego

Zwykle turyści odwiedzają najsłynniejsze miejsca w Krakowie, jak Stare Miasto czy Kazimierz, ale warto też sprawdzić inne, wyjątkowe zakamarki miasta. O jednym z nim opowiedział Szymon Gatlik, przewodnik.

- Ja osobiście lubię Podgórze. Dawne, austriackie miasto, zbudowane przez cesarza Józefa, które częścią Krakowa stało się dopiero nieco ponad 100 lat temu i tak naprawdę zachowało swój taki małomiasteczkowy charakter - zauważył Szymon Gatlik. - Ma swój rynek, ma swój ratusz, ma wspaniałe parki. Można tutaj naprawdę nie dość, że odpocząć, pokręcić się w takim rytmie slow, to jeszcze odkryć bardzo ciekawe zaułki - przyznał Gatlik.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: krakfoto.com

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości