Parenting

Co kryje mózg nastolatka? Pedagog: "Rodziców mogą ratować ogromne pokłady cierpliwości"

Parenting

Środowisko rodzinne i status społeczno-ekonomiczny wpływają na zdolności poznawcze i rozwój mózgu w okresie dojrzewania niezależnie od czynników genetycznych - twierdzą szwedzcy naukowcy. Co to oznacza dla rodziców? Na co powinni zwrócić uwagę, gdy ich latorośl staje się nastolatkiem? O wyjaśnienia poprosiliśmy dr Martę Majorczyk, która jest pedagogiem i doradcą rodzinnym.

Mózg nastolatka

Mózg jest plastyczny przez całe życie, ale są dwa ważne momenty dla jego rozwoju.

Do 6-7. roku życia dziecko bardzo intensywnie rozwija się biologicznie. To powoduje, że w mózgu potrzebny jest - jak w komputerze - restart. To dlatego dzieci przeżywają wtedy swoje bunty i są jeszcze „niepoukładane” emocjonalnie.

Drugim ważnym momentem jest dojrzewanie . Biologia pracuje intensywnie, następuje szybki rozwój mózgu i kolejny restart, aby to, co się w nim dzieje „uporządkować”.

Następuje wtedy drugi etap zmian oprogramowania , zmienia się cały system przetwarzania danych i informacji, które docierają do mózgu nastolatka. Komórki nerwowe są połączone synapsami, połączenia nerwowe w tym okresie zostają przecinane po to, żeby mózg lepiej funkcjonował

- wyjaśnia dr Marta Majorczyk, pedagog i doradca rodzinny.

Właśnie wtedy – co udowodnili naukowcy – jeżeli dzieci mają sprzyjające warunki w najbliższym środowisku, lepiej się rozwijają. Lepiej rozwija się też ich mózg.

Jak budować dobre relacje z nastolatkiem

Gdy rodzice mają w domu nastolatka, patrząc na jego zachowanie myślą: "co ja źle zrobiłem, że on się tak zachowuje". Tłumaczą często, że to hormony. Ale nie tylko one.

Ciężko mówić o jakiejś nici porozumienia czy budowania mocnej relacji i komunikacji, dlatego że mamy do czynienia z dwoma rzeczywistościami, dwoma oprogramowaniami komputerowymi. Jeden jest bardziej dojrzały, stabilny (...), a w przypadku nastolatka mamy burze i zmiany gwałtowne, których nie da się przewidzieć. Jedyną, podstawową kwestią, która może ratować rodziców nastolatków, są ogromne pokłady cierpliwości. Musimy się uzbroić w cierpliwość

- przyznaje dr Marta Majorczyk w Dzień Dobry TVN.

Dlatego właśnie ogromne znaczenie ma relacja z dzieckiem. Młody człowiek ma potrzebę bezpieczeństwa emocjonalnego: że będzie miał się do kogo zwrócić, gdy będą jakieś kłopoty i nie zostanie od razu osądzony. Nastolatki tyle dyskutują, bo to wynika z potrzeby rozwoju. Budują swoją tożsamość. Bywa, że w kontrze do rodziców.

Tajemnice ludzkiego mózgu wyjaśnia badaczka dr Katarzyna Siuda. Rozmawiał z nią nasz reporter Michał Malinowski. Obejrzyj materiał:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Pułapki ślepej miłości. Psychoterapeutka: "To manipulacja oparta na niedostępności"

Mamo, tato, nie krzycz! Co zrobić, by nie podnosić na dziecko głosu?

"Jak uspokoić swoje myśli" - poradnik na czas pandemii koronawirusa

Autor: Luiza Bebłot

Reporter: Michał Malinowski.

Pozostałe wiadomości