nastolatek w domu

    nastolatek w domu

    Pokój to miejsce niezwykle ważne dla każdego nastolatka. To właśnie tu odpoczywa, odrabia lekcje czy spędza czas z przyjaciółmi. Jak urządzić tę przestrzeń, aby była funkcjonalna i dziecko dobrze się w niej czuło? Idealnym rozwiązaniem może być pokój inspirowany planszówkami. Jak go urządzić? Odpowiedź zna Iwona Durka z programu "Pomysłowe projekty".

    Fiasko, katastrofa, dramat, "masakra" - do rangi porażki może urosnąć każdy problem, zwłaszcza jeśli mamy po kilkanaście lat i dopiero uczymy się radzić sobie z trudnościami. Zrozumienie tego, że błędy się zdarzają i że nie wszystko w życiu musi iść po naszej myśli to niełatwa sztuka. Jak pomóc więc nastolatkom poradzić sobie z niepowodzeniami? Pisarka i publicystka Kasia Keller oraz psycholog dziecięca Marta Bąkowska dzielą się sprawdzonymi radami.

    Środowisko rodzinne i status społeczno-ekonomiczny wpływają na zdolności poznawcze i rozwój mózgu w okresie dojrzewania niezależnie od czynników genetycznych - twierdzą szwedzcy naukowcy. Co to oznacza dla rodziców? Na co powinni zwrócić uwagę, gdy ich latorośl staje się nastolatkiem? O wyjaśnienia poprosiliśmy dr Martę Majorczyk, która jest pedagogiem i doradcą rodzinnym.

    "Jaką najbardziej krzywą akcję odwaliliście swoim starym?" - na to pytanie często wstyd nam odpowiedzieć. Szczególnie w obecności kamery. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer bada zjawisko młodzieńczego buntu. A jak "usadzić" fikające nastolatki? O radę najlepiej poprosić "Miss Frau", czyli w dialekcie bardziej przystępnym tym, którzy golenie głowy na złość rodzicom mają już dawno za sobą, budzącą respekt nauczycielkę języka niemieckiego. A co w temacie mają do powiedzenia najbardziej zainteresowani tematem, czyli sami nieletni? Może warto czasem ich posłuchać...