- 8 godzin trzeba było z rodzicami rozmawiać - wyznaje w wywiadzie dla dziendobry.tvn.pl prowadzący program Marcin Józefaciuk.
Pod nieobecność rodziców ich nastoletnie dzieci często wpadają na pomysł zorganizowania imprezy. Wówczas nie trudno o niebezpieczne sytuacje, a nawet o interwencję policji. Co grozi rodzicom jeśli ich niepełnoletnie pociechy w trakcie takiego spotkania będą pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających albo gdy dojdzie do jakiegoś wypadku? Naszym gościem był adwokat Michał Krysztofowicz.
Pokój to miejsce niezwykle ważne dla każdego nastolatka. To właśnie tu odpoczywa, odrabia lekcje czy spędza czas z przyjaciółmi. Jak urządzić tę przestrzeń, aby była funkcjonalna i dziecko dobrze się w niej czuło? Idealnym rozwiązaniem może być pokój inspirowany planszówkami. Jak go urządzić? Odpowiedź zna Iwona Durka z programu "Pomysłowe projekty".
Psycholożka i jednocześnie mama, Sylwia Królikowska, wyjaśnia, jak wielkim błędem jest odsuwanie dzieci od tego, czym żyją rówieśnicy. - Rodzice, którzy tak boją się Ekipy, tak naprawdę obawiają się, czy ich wpływ na dziecko jest wystarczająco silny i czy są w stanie pomóc nastolatkowi odsiać ziarno od plew - wyjaśnia w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl.
Fiasko, katastrofa, dramat, "masakra" - do rangi porażki może urosnąć każdy problem, zwłaszcza jeśli mamy po kilkanaście lat i dopiero uczymy się radzić sobie z trudnościami. Zrozumienie tego, że błędy się zdarzają i że nie wszystko w życiu musi iść po naszej myśli to niełatwa sztuka. Jak pomóc więc nastolatkom poradzić sobie z niepowodzeniami? Pisarka i publicystka Kasia Keller oraz psycholog dziecięca Marta Bąkowska dzielą się sprawdzonymi radami.
Środowisko rodzinne i status społeczno-ekonomiczny wpływają na zdolności poznawcze i rozwój mózgu w okresie dojrzewania niezależnie od czynników genetycznych - twierdzą szwedzcy naukowcy. Co to oznacza dla rodziców? Na co powinni zwrócić uwagę, gdy ich latorośl staje się nastolatkiem? O wyjaśnienia poprosiliśmy dr Martę Majorczyk, która jest pedagogiem i doradcą rodzinnym.
"Jaką najbardziej krzywą akcję odwaliliście swoim starym?" - na to pytanie często wstyd nam odpowiedzieć. Szczególnie w obecności kamery. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Filip Chajzer bada zjawisko młodzieńczego buntu. A jak "usadzić" fikające nastolatki? O radę najlepiej poprosić "Miss Frau", czyli w dialekcie bardziej przystępnym tym, którzy golenie głowy na złość rodzicom mają już dawno za sobą, budzącą respekt nauczycielkę języka niemieckiego. A co w temacie mają do powiedzenia najbardziej zainteresowani tematem, czyli sami nieletni? Może warto czasem ich posłuchać...