Newsy

Zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Podstawą będzie teleporada?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
rynekzdrowia.pl
lekarka udziela teleporady

Ministerstwo Zdrowia zapowiada istotne zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej (NiŚOZ). Zanim jednak w życie wejdzie odpowiednia reforma, system zostanie przetestowany wersją pilotażową. Gdzie i jak będzie można szukać pomocy medycznej "po godzinach"?

Zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej

W pilotażowej wersji zmian zapowiadanych przez Ministerstwo Zdrowia, zamiast nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, działać będzie Platforma Pierwszego Kontaktu i Centra Medycznej Pomocy Doraźnej (zwane dalej "centrami").

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia dotyczący programu pilotażowego skierowano do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw 12 sierpnia. Wyjaśniono tam, że jego celem jest przetestowanie modelu organizacji opieki nad pacjentami "w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia świadczeniobiorcy, które nie jest stanem nagłym, zapewnianej poza godzinami pracy określonymi w umowach o udzielanie świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej".

Platforma Pierwszego Kontaktu i Centra Medycznej Pomocy Doraźnej

Platforma Pierwszego Kontaktu, ma być ogólnopolską teleporadą udzielaną przez pielęgniarkę, położną, albo lekarza. Z kolei Centra Medycznej Pomocy Doraźnej mają być drugim krokiem i zastąpić dotychczasową nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Gdzie zatem będzie można szukać pomocy medycznej?

Platforma pierwszego kontaktu – od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 danego dnia do 8.00 następnego dnia oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 danego dnia do 8.00 następnego dnia. Za jej pośrednictwem udzielana będzie teleporada. Jeśli to nie wystarczy, kolejnym krokiem jest centrum.

Kanałem kontaktu z Platformą ma być telefon kontaktowy pod nr 800 137 200 oraz formularz kontaktowy na stronie internetowej pod adresem gov.pl/dom. Następnie przeprowadzany jest wywiad z pacjentem/pacjentką i ustalanie dalszych kroków – np. skierowanie do centrum lub wezwanie karetki.

Centrum Medycznej Pomocy Doraźnej - od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 24.00 oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 do 24.00.

Centra mają zapewniać nie tylko świadczenia z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, ale także wybrane z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej – w zależności od możliwości danej placówki. W rozporządzeniu podkreślono, że "pełen zakres świadczeń specjalistycznych centrum będzie obowiązane zapewnić tylko w przypadku, gdy na terenie danego powiatu nie ma szpitala, który udziela tych świadczeń".

Jeśli pilotażowa wersja się sprawdzi, zmiany zostaną wprowadzone w życie na stałe.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: rynekzdrowia.pl

Źródło zdjęcia głównego: Maskot/Getty Images

Pozostałe wiadomości