Profilaktyka zdrowia

Jak nie dopuścić do udaru słonecznego? Ratownik:  "Jeśli to zignorujemy, narażamy się na bardzo poważne skutki zdrowotne"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego
Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Zbliża się sezon wakacyjny. Podczas zażywania słonecznych kąpieli należy szczególnie uważać, by nie dostać udaru. Jak się przed nim uchronić? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Jak udzielić pierwszej pomocy na plaży? Kiedy musimy zrezygnować ze słońca? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział Ariel Szczotok, ratownik medyczny.

Udar słoneczny - czym jest?

Udar to przegrzanie, które najczęściej jest wynikiem wystawienia na działanie promieni słonecznych.

- Nasz organizm zaczyna się bronić przed podwyższą temperaturą z zewnątrz, odwadniamy się. Nasze tętno zaczyna trochę szaleć. Ono idzie bardzo wysoko w górę, pojawia się również podwyższone ciśnienie. W późniejszej fazie, kiedy przegapimy pierwsze sygnały ostrzegawcze naszego organizmu, może dojść również do spadku ciśnienia, nawet bardzo gwałtownego - ostrzegł Ariel Szczotok w Dzień Dobry TVN.

- Jeśli zbyt długo będziemy przebywali na słońcu, nie będziemy się nawadniali, nie będziemy chłodzić naszego organizmu, grozi nam również stan bezpośredniego zagrożenia życia i śmierć - podkreślił ratownik medyczny.

Pierwszymi ostrzegawczymi sygnałami są:

  • zmęczenie,
  • ból głowy,
  • senność,
  • osłabienie.

- Jeśli to zignorujemy, narażamy się na bardzo poważne skutki zdrowotne. Często dzieci nie sygnalizują nam tego. Musimy obserwować, czy dziecko zaczyna nam się pokładać, jest zaczerwienione, niekoniecznie chętne do dalszej zabawy. To jest ten moment, kiedy powinniśmy uciekać ze słońca - zaznaczył rozmówca Dzień Dobry TVN.

Jak nie dopuścić do udaru słonecznego - 5 wskazówek ratownika medycznego

  1. 1Nie wychodzimy na ostre słońce między 11-tą a 14-tą (zwłaszcza dzieci i seniorzy).
  2. 2Nawadniamy się.
  3. 3Zakrywamy głowę.
  4. 4Chłodzimy organizm w cieniu.
  5. 5Rozsądnie korzystamy z kąpieli wodnych (stopniowo się zanurzamy).

Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego

Ariel Szczotok w Dzień Dobry TVN wyjaśnił, jak udzielić pierwszej pomocy osobie, która dozna udaru.

- Ewakuujemy taką osobę z bezpośredniego promieniowania słonecznego do cichego, chłodnego i ciemnego pomieszczenia. Nawadniamy, czyli dajemy coś do wypicia, ale małymi ilościami, żeby nie wywołać wymiotów. Chłodzimy mechanicznie, kładziemy kompres na czoło, kark. To już bardzo dużo da. Jeśli okazuje się, że po ok. godzinie takich zabiegów nasza poszkodowana osoba nie dochodzi do siebie, nie regeneruje się, zasięgamy porady lekarskiej - wyliczał ratownik medyczny.

- Jeżeli dojdzie do odwodnienia organizmu, wysokiego przegrzania, hipertermii, (...), zaburzeń świadomości, wtedy na pewno taką osobę będziemy chcieli obserwować i hospitalizować, chociażby w celu uzupełnienia elektrolitów, które tracimy też z potem - podsumował.

Co zrobić, gdy poparzy nas meduza? Jakie produkty warto zabrać na plażę? Posłuchaj całej rozmowy z ratownikiem w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości