Porady

Robaczywe czereśnie - jak pozbyć się z nich robaków? Czy można je jeść?

Porady

Autor:
Teofila
Siewko
Czereśnie w miseczce

Czereśnie, w których znajdziemy robaki, nie należą do rzadkości. Najczęściej dostrzegamy je dopiero w pierogach lub innych potrawach, chociaż duże osobniki widać na pierwszy rzut oka. Czy można jeść robaczywe czereśnie? Jak pozbyć się robaków z czereśni?

Najczęściej "robakiem", na który natrafiamy w czereśniach, są larwy nasionnicy trześniówki. Są one często spotykane w owocach z ekologicznych upraw, które nie są pryskane. Często też wcale nie zauważamy tych małych intruzów, ponieważ niektóre larwy są wręcz mikroskopijne. 

Czy można jeść czereśnie z robakami?

Ogólnie rzecz biorąc można - nic złego nam się nie stanie. Część osób wyznaje zasadę, że nie ma sensu przeglądać owoców, tylko lepiej jeść je w całości, gdyż i tak nie poczujemy smaku robaka. Inni śmieją się, że "białkowa wkładka" to samo zdrowie. Zdarza się jednak, że owoce są na tyle robaczywe, że ciężko je jeść. A tym trudniej zrobić z nich przetwory. Czy takie owoce są stracone, czy jednak można coś jeszcze z nimi zrobić?

Owoce

Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
Jak wybrać najlepsze przetwory owocowe?
wideo 2/5

Tak naprawdę robaki, które znajdują się w i na owocach czereśni, to larwy muchówki, nasionnicy trześniówki. Zjedzenie tej larwy nie jest szkodliwe dla zdrowia - nie spowoduje zatrucia pokarmowego ani nie rozwinie się ona w naszym układzie pokarmowym. Robaczek zostanie po prostu strawiony. Jednak sam widok może napawać nas obrzydzeniem. Ponadto, chociaż robaczki nie wytwarzają szkodliwych substancji, znajdując się wewnątrz owocu, to zostawiają swoje odchody, również nietrujące. Jednak mało kto przepada za takim dodatkiem do owoców.

Czy czereśnie z robakami są bezpieczne?

W czereśniach z robakami szybciej zachodzą w nich procesy gnilne. To sprawia, że mogą się one szybciej psuć, a takie mogą już wywołać rewelacje żołądkowe. Nadpsute owoce mogą powodować biegunkę, nudności i zatrucie pokarmowe. Stąd nawet jeśli nie przeszkadzają nam robaki w owocach, to warto sprawdzać, czy czereśnia jest jędrna i nie ma naruszonej skórki ani śladów zepsucia. 

Jak usunąć robaki z czereśni

Jeśli chcemy pozbyć się larw z naszych owoców, można to zrobić w stosunkowo prosty sposób. Owoce należy zanurzyć w wodzie na około 30-60 minut. Larwy ze względu na brak dostępu do tlenu zaczną uciekać z owoców i tak pozbędziemy się niechcianego dodatku. 

Jeżeli chcemy użyć czereśni do przetworów, można je najpierw wydrylować, a dopiero wtedy zanurzyć w wodzie, a następnie dokładnie przepłukać. W ten sposób będziemy mieć większą pewność, że pozbyliśmy się larw z owoców.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: sebastianosecondi/Getty Images

Pozostałe wiadomości