Profilaktyka zdrowia

Naukowcy opracowali nowy sposób walki z rakiem. "To odkrycie otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
dziennik.pl
komórka nowotworowa

Leczenie choroby nowotworowej to ogromne obciążenie dla organizmu, a stosowana w wielu przypadkach radio- lub chemioterapia wywołuje u pacjentów szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Co gorsza, czasem zdarza się, że bez nich nie można wprowadzić innych metod leczenia. Najnowsze odkrycie badaczy z University of California pokazuje, że jednak - być może - uda się to zmienić. Swoje wnioski zawarli w artykule opublikowanym w magazynie "Nature".     

Badacze odkryli nowy sposób walki z rakiem

Jedną ze skuteczniejszych i bardziej nowoczesnych metod leczenia raka jest terapia tzw. komórkami T, która uderza bezpośrednio w guza. Zanim jednak zostanie wprowadzona, konieczne jest osłabienie układu odpornościowego pacjenta, w tym celu przechodzi on serię radioterapii lub chemioterapii. Niestety wywołują wiele nieprzyjemnych dolegliwości, m.in. nudności, wymioty, ciągłe zmęczenie czy wypadanie włosów.

Choroby gwiazd

Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Monika Miller szczerze o swojej chorobie
wideo 2/3

Najnowsze badania pokazują, że być może tę część leczenia choroby nowotworowej będzie można pominąć. Naukowcy pod kierunkiem dr. Anusha Kalbasi z University of California i badacze ze Stanford i University of Pennsylvania stworzyli syntetyczny receptor IL-9. Pozwala on limfocytom T niszczyć raka bez konieczności przechodzenia radio- czy chemioterapii.

Leczenie których nowotworów będzie łatwiejsze?

- To odkrycie otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości: będziemy w stanie podawać limfocyty T pacjentom tak po prostu, zupełnie jakbyśmy przetaczali im krew - tłumaczył współautor badania dr Antoni Ribas. Mimo że działanie receptora przetestowano jednie na myszach, to naukowcy są zdania, że metoda może sprawdzić się także u ludzi. W ich ocenie odkrycie ułatwi walkę z różnego rodzaju nowotworami, również tymi, które dają nie najlepsze rokowania, jak czerniak czy rak trzustki.

- Terapia ta działała również niezależnie od tego, czy podawaliśmy ją do całego ustroju myszy, czy bezpośrednio do guza. We wszystkich przypadkach limfocyty T zmodyfikowane za pomocą naszego syntetycznego receptora IL-9 były bardziej zabójcze i radziły sobie ze zwalczaniem guzów, których nie byliśmy w stanie pokonać innymi metodami - podsumowuje dr Kalbasi.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: dziennik.pl

Źródło zdjęcia głównego: luismmolina/Getty Images

Pozostałe wiadomości