Profilaktyka zdrowia

Małpia ospa w Polsce. Czy wirus jest groźny dla kobiet w ciąży i dzieci?

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Małpia ospa w Polsce
Małpia ospa w PolsceDzień Dobry TVN
wideo 2/7

W Polsce odnotowano pierwszy przypadek małpiej ospy. Jakie są objawy tej choroby? W jaki sposób można się zakazić? Czy grozi nam epidemia? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert profilaktyki zakażeń, pediatra i immunolog.

Małpia ospa - jak można się zakazić

Małpia ospa grasuje w Europie. 10 czerwca odnotowano pierwszy przypadek zakażenia tym wirusem na terenie naszego kraju. Jak rozprzestrzenia się ta choroba?

- Jest to choroba zakaźna. Zakażamy się przez dotyk, kontakt bezpośredni z osobą chorą, ale również możemy zarazić się drogą kropelkową. W początkowej fazie choroby osoba, która kaszle, kicha, może przenosić wirusa. Ostatnia droga, która jest równie możliwa, to przeniesienie przez kontakt z przedmiotami, których dotyka osoba chora. Dlatego że wirus potrafi przeżyć 3-4 dni w ręcznikach, bieliźnie, pościeli - tłumaczył dr Paweł Grzesiowski w Dzień Dobry TVN.

Małpia ospa - objawy

Jak podkreślił nasz gość, pierwsze objawy choroby podobne są do tych, jak podczas grypy. Zalicza się do nich:

  • gorączka,
  • ból głowy,
  • osłabienie.

- Na tym etapie nikt nie pomyśli, że jest to małpia ospa. Dopiero powiększone węzły chłonne na szyi mogą sugerować, że coś innego się dzieje, ale to też nie musi być od razu myślenie o małpiej ospie. Bo równie dobrze może być to angina, mononukleoza, więc dopiero pojawienie się mniej więcej po 3 dniach wysypki takiej bardzo charakterystycznej. To są pojedyncze większe krosty, które zwykle w naszym regionie kojarzone są z ospą wietrzną. Krosty na początku są pęcherzykami z płynem, a później tworzy się z tego owrzodzenie ze strupem - wyjaśnił ekspert. - Nie wszystkie wykwity wyglądają tak, jak w książkach od chorób zakaźnych - ostrzegł medyk.

Małpia ospa - historia

Małpia ospa jest łagodniejszą odmianą ospy prawdziwej, której na naszej planecie już nie ma. - Szczepienia zostały zakończone w Polsce w 1977 roku, a więc osoby, które urodziły się po tym terminie nie są szczepione przeciwko ospie prawdziwej. Tak że 45 roczników mamy podatnych na ospę zarówno prawdziwą, jak i małpią - zaznaczył rozmówca Dzień Dobry TVN.

Małpia ospa - czy jest groźna dla kobiet w ciąży i dzieci?

Są dwa typy wirusa małpiej ospy. Ten, który dotarł do nas, jest łagodniejszy. - Nikt nie umarł na te prawie 1 500 osób zakażonych poza Afryką, ale oczywiście mamy poważne obawy, że gdyby ten wirus zaatakował dziecko lub kobietę w ciąży, tu powikłania mogą być poważniejsze. Dlatego że są to znane grupy ryzyka poważnego przebiegu czy większej ilości powikłań - mówił dr Paweł Grzesiowski.

Czy czeka nas pandemia małpiej ospy? Jak się przed nią uchronić? Odpowiedzi na te pytania poznasz w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości