Wszystko, co należy zabrać do szpitala. Na krótki pobyt, do porodu

Kobieta w ciąży szykuje wyprawkę dla dziecka do szpitala
Co warto spakować do szpitala? Lista rzeczy
Źródło: Nikola Stojadinovic/Getty Images
Pobytu w szpitalu raczej się nie planuje z wyjątkiem porodu, który najczęściej tam się odbywa. Wybierając się na zaplanowaną operację czy poród, dobrze jest mieć przygotowaną torbę z najważniejszymi rzeczami. Jeśli wiemy o terminie wcześniej, warto zadbać o stosowną wyprawkę, aby w szpitalu niczego nie zabrakło. Niezależnie od powodu, dla którego mamy stawić się w szpitalu, należy zabrać ze sobą wyniki badań, skierowanie oraz dowód osobisty.

Temat wyprawki do szpitala pojawia się zawsze w kontekście ciąży i porodu. To sytuacja, która wymaga od kobiety odpowiedniego przygotowania, także przed wybraniem się do szpitala. Przyszłe mamy powinny zadbać o odpowiednią wyprawkę do szpitala do porodu. Torba powinna zostać spakowana z wyprzedzeniem, aby w czasie pobytu na oddziale położniczym niczego nie brakło ani im, ani dziecku.

O czym należy pamiętać, kompletując wyprawkę dla mamy i dziecka?

Co spakować do szpitala? – to odwieczny problem przyszłych matek. Pod koniec ciąży zaczynają zastanawiać się, jak powinna wyglądać wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka, co wziąć do szpitala, aby mieć pod ręką wszystko, co może być niezbędne. Przyjmuje się, że torbę warto spakować około dwóch tygodni przed planowanym terminem porodu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to nieco wcześniej lub później, o ile ciąża przebiega prawidłowo i rodzice spokojnie czekają na rozwiązanie. Większość mam szykuje torbę do szpitala do porodu na początku 9. miesiąca ciąży, choć nie jest to żadną regułą ani zaleceniem. Każda mama wie najlepiej, kiedy powinna przygotować wyprawkę. Dobrze, jeśli przed przystąpieniem do pakowania torby zostanie sporządzona lista rzeczy do szpitala. Można zrobić dwie oddzielne listy, na których wyszczególnione zostaną rzeczy dla mamy i dziecka. Taka lista ułatwia późniejsze pakowanie i pozwala naprawdę dobrze przygotować się do porodu.

Skąd czerpać informacje na temat przedmiotów niezbędnych podczas pobytu na porodówce? Przede wszystkim warto skontaktować się ze szpitalem, w którym planowany jest poród. Bardzo często porodówki mają własne wymagania co do wyprawki dla ciężarnej i noworodka. Jeśli kobieta uczęszcza do szkoły rodzenia, tam również może się dowiedzieć, w jaki sposób skompletować wyprawkę do porodu. Warto także kierować się opiniami innych mam, które udzielą najbardziej wyczerpujących informacji na temat tego, co trzeba zabrać do szpitala. Jednak poród nie zawsze odbywa się błyskawicznie i mimo idealnie spakowanej torby czasem czegoś zabraknie i trzeba będzie liczyć na zaradność przyszłego taty.

Choroby gwiazd

Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Agata Młynarska o chorobach, z którymi się zmaga
Agata Młynarska o chorobach, z którymi się zmaga
Dorota Wellman spełnia marzenie
Dorota Wellman spełnia marzenie

Torba dla mamy do szpitala

Wyprawka do szpitala na poród powinna składać się z rzeczy przewidzianych dla mamy i tych, których będzie potrzebowało dziecko. Najważniejsze, o czym powinna pamiętać ciężarna, to wyniki badań oraz karta przebiegu ciąży i dowód osobisty. Dokumenty te należy mieć zawsze pod ręką i nie zapomnieć o nich w najważniejszym momencie. Co jeszcze przyszła mama powinna wziąć do szpitala na poród?

  • 2–3 koszule nocne, najlepiej przystosowane do karmienia piersią; niektóre źródła podają, aby mieć koszulę do porodu, ale zazwyczaj szpitale dają swoje;
  • ciepły szlafrok, skarpety; mogą się przydać zwłaszcza po porodzie;
  • jednorazowe majtki; szpitale często zalecają specjalne majtki z siatki;
  • 2–3 opakowania podpasek poporodowych;
  • kapcie, klapki pod prysznic;
  • przybory toaletowe – lepiej nie przesadzać z ich ilością, wystarczy mydło, płyn do higieny intymnej, szampon, pasta i szczoteczka do zębów, krem, balsam;
  • staniki do karmienia oraz wkładki laktacyjne;
  • papier toaletowy;
  • pozostałe rzeczy, które mogły znaleźć się na liście konkretnego szpitala.

Oczywiście, jeśli mama chce umilić sobie pobyt i oczekiwanie na poród, może wziąć ze sobą książkę, muzykę, krzyżówki, a także drobne na telewizję.

Wyprawka do szpitala dla dziecka

Osobną torbę należy spakować dla dziecka. Co zabrać do szpitala dla noworodka? Najważniejsze są ubranka i pieluszki. Trzeba pamiętać także o podstawowych kosmetykach do pielęgnacji i ewentualnie o smoczkach. Jakie ubrania przygotować?

  • kaftaniki i śpioszki – kilka par, zamiast nich mogą być pajacyki;
  • 2–3 pary skarpetek, mogą być też rękawiczki ochronne;
  • 2–3 czapeczki;
  • becik lub rożek;
  • 2–3 pieluchy tetrowe;
  • paczka pieluch jednorazowych;
  • ubranie na wyjście dostosowane do pory roku: odpowiednia czapka, kombinezon na zimę, rękawiczki, ciepłe skarpety lub miękkie buciki;
  • krem przeciwko odparzeniom;
  • delikatny ręcznik;
  • oliwka;
  • mydełko lub emolienty do kąpieli;
  • wszystkie rzeczy wymagane przez dany szpital.

Bardzo ważny jest fotelik do przewożenia niemowląt, dlatego – choć nie zabiera się go wraz z torbą szpitalną – nie powinno go zabraknąć na liście rzeczy do szpitala.

Co zabrać do szpitala na zabieg, krótki pobyt?

Każdy pobyt w szpitalu wymaga zabrania ze sobą podstawowych prywatnych przedmiotów. Wybierając się na zabieg lub badania, musimy pamiętać o wzięciu wyników badań, dokumentów osobistych, skierowania. Ponadto niezbędne są rzeczy osobiste jak piżama, szlafrok, kapcie i klapki pod prysznic oraz przybory toaletowe. Dobrze jest zaopatrzyć się w wodę do picia, sztućce, kubek i talerzyk, a także (jeśli stan zdrowia pozwala) małe przekąski.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!