Newsy

Prof. Piekarska rekomenduje premierowi zamknięcie kościołów w okresie wielkanocnym. "Ludzie się tam zakażają"

Newsy

Pusty kościół

Profesor Anna Piekarska rekomenduje zamknięcie świątyń w okresie Wielkanocy. Członkini Rady Medycznej zwróciła się do premiera i zasugerowała powyższe działania. Jak przyznała, kościół jest miejscem, gdzie tłumy ludzi narażają się na zarażenie. - Lepiej zrezygnować z tradycji niż umrzeć na COVID-19. Takiego wyboru trzeba dokonywać – mówiła w "Faktach po Faktach" doktor Grażyna Cholewińska-Szymańska.

Trzecia fala pandemii

Pandemia nie ustępuje, a chorych wciąż przybywa. Zgodnie z wytycznymi rządku od 20 marca obowiązują nowe obostrzenia w całej Polsce.

Zamknięte zostały baseny (z wyjątkiem funkcjonujących w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej), sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, hotele (z wyjątkiem hoteli robotniczych i tych, które świadczą usługi w ramach podróży służbowych), galerie handlowe (z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i budowlanych oraz salonów usługowych), teatry, muzea, galerie sztuki, kina, stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie oraz obiekty sportowe.

Kościoły wciąż otarte

Mimo wielu zakazów rząd wciąż nie podjął decyzji, by zamknąć kościoły. Zgodnie z wytycznymi w świątyniach może przebywać jedna osoba na 15 metrach kwadratowych, przy zachowaniu odstępu nie mniejszego niż 1,5 metra. W rzeczywistości sytuacji tej nikt nie kontroluje, co sprawia, że kościoły, w których gromadzą się tłumy, są potencjalnym miejscem kolejnych zarażeń, szczególnie w czasie świąt. Temat ten w programie "Fakty po Faktach" skomentowały ekspertki: profesor Anna Piekarska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członkini Rady Medycznej przy premierze oraz doktor Grażyna Cholewińska-Szymańska, specjalista chorób. Mazowiecka konsultant ds. chorób zakaźnych stanowczo wyraziła swoje obawy:

– Dystans jednej osoby na 15 metrów kwadratowych jest możliwy w tej chwili. Natomiast wiemy, jak wyglądają uroczystości wielkanocne. Są procesje, są spowiedzi, masowe komunie. Zachowanie tego dystansu jest niemożliwe – wyliczała dr Cholewińska-Szymańska.

Mazowiecka konsultant ds. chorób zakaźnych podkreśliła również, że zagrożeniem jest także tradycyjne święcenie pokarmów znajdujących się w wielkanocnym koszyku. Jak przyznała, należy zdać sobie sprawę z powagi sytuacji i na rzecz zdrowia oraz życia zrezygnować z narodowych obyczajów, gdyż kościół w okresie wielkanocnym może być wylęgarnią nowych zakażeń.

Trzeba sobie uświadomić, że lepiej zrezygnować z tradycji narodowej czy kościelnej, niż umrzeć na COVID. Trzeba tutaj takiego wyboru dokonać

– zaznaczyła.

Rada Medyczna doradza premierowi zamknięcie kościołów

Zamknięcie kościołów rekomenduje również Rada Medyczna. Jej członkini prof. dr hab. n. med. Anna Piekarska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego i zasugerowała rozwiązanie.

– Analizowaliśmy, gdzie ludzie się zakażają. Osobiście doradzałam panu premierowi, żeby tak zrobić, ponieważ ludzie zakażają się w kościołach. Nie mam co do tego wątpliwości. A w okresie Wielkanocy będą się zarażać tym bardziej – zaznaczyła.

Pytana o odpowiedź szefa rządu i reakcję jego doradców odpowiedziała: "Czekamy na decyzję". Ponadto prof. Piekarska przyznała, że głos w sprawie powinni zabrać hierarchowie kościelni.

- Jeżeli wszyscy się wypowiadamy, to hierarchowie, którzy sprawują rząd dusz, też się powinni wypowiedzieć - dodała.

MZ: Nie jesteśmy jeszcze pod szczytem trzeciej fali. Musimy być przygotowani na dalsze wzrosty. Zobacz wideo.

Zobacz także:

Kolejne dyskonty i sieci handlowe chcą wprowadzić do sprzedaży testy na koronawirusa

Czy jedna dawka szczepionki uodparnia na koronawirusa? Ekspert wyjaśnia

Patrycja Sołtysik ma koronawirusa. "Niestety nie przechodzę go łagodnie"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Nastazja Bloch

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: OJO Images RF

Pozostałe wiadomości