Skrajnie zaniedbane psy w pseudohodowli. Właścicielką jest weterynarz

Newsy

Aktualizacja:

UWAGA! TVN informuje o ponad 60 psach, które żyły w skrajnie trudnych warunkach. - Zwierzęta były wychudzone, miały olbrzymie rany - mówi Grzegorz Bielawski z Pogotowia dla Zwierząt. Taki obraz pseudohodowli ogromnych psów rasy moskiewski stróżujący przedstawiają organizacje, które interweniowały na miejscu. Właścicielką czworonogów jest 63-letnia weterynarz.

Reportaż UWAGI! TVN o krzywdzie zwierząt w niewielkiej wsi w województwie opolskim. Mieszkańcy od dawna uskarżali się na psy, żyjące w jednym z tamtejszych gospodarstw. Z ich relacji wynika, że zdarzało się, że zwierzęta biegały po wiosce bez opieki. Z posesji, gdzie przebywały, miał wydobywać się fetor.

Hodowla czy psedohodowla?

- To było ze 20, 30 psów. Ciągle było słychać piszczenie, ujadanie. Te psy uciekły jej w lutym 2019 roku. W sumie kilkanaście wygłodzonych psów – opowiedziała reporterom Uwagi! Maria Kołodziejek, sąsiadka hodowli psów rasy moskiewski stróżujący.

Do wójta gminy i Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami trafiały skargi. Działacze Towarzystwa przyjechali sprawdzić, co się dzieje na miejscu.

- Byliśmy gotowi na 30 psów, które przeliczyliśmy dzień wcześniej. Właścicielka zwierząt podawała, co chwila inną liczbę, więc nie mam pewności, czy ona sama znała ostateczną liczbę zwierząt, którą odebraliśmy – mówi Aleksandra Czechowska z opolskiego TOZ-u.

Okazało się, że w domu i na podwórzu było ponad 60 psów. Jak wynika z reportażu programu UWAGA! TVN - zagłodzonych i skrajnie zaniedbanych.

- Były bardzo wychudzone, z olbrzymimi ranami. Miały je na całej powierzchni ciała. Były w bardzo złym stanie psychicznym, wręcz graniczącym ze stanem dzikości – podkreśla Grzegorz Bielawski z Pogotowia dla Zwierząt. I dodaje: Nie możemy przy tych psach zrobić nawet podstawowych czynności. To są silne psy psychicznie, żeby doprowadzić je do takiego stanu, takiej kondycji psychicznej, to trzeba naprawdę się postarać. To jest znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem.

Psy zabrano z posesji i rozwieziono do 13 różnych miejsc. 17 psów w najcięższym stanie trafiło do azylu Pogotowia dla Zwierząt.

Moskiewski stróżujący. Rasa rzadka i wymagająca

Odebrane psy to bardzo rzadka rasa – moskiewski stróżujący. To jedne z największych i najbardziej wymagających psów świata.

- Dziennie powinny przebiegać minimum 5 km. Poza wyjściem na zewnątrz, powinny mieć w domu też przestrzeń do swobodnego poruszania się – mówi Jarosław Kaczan z hodowli "Orsłan". I dodaje: Gdy pies jest zamknięty w klatce, zaczyna się wszystkiego bać, a gdy się boi, jest agresywny.

Wszystkie odebrane psy należały do 63-letniej lekarz weterynarii, która od lat nie prowadzi praktyki i nie pracuje w zawodzie.

- To bardzo sprytna osoba, komunikatywna, która wyprowadzała wszystkich w pole od wielu lat. Nie afiszowała się z miejscem, gdzie prowadziła hodowlę. Kilkukrotnie je zmieniała – zdradza Grzegorz Bielawski.

Kim jest weterynarz prowadząca hodowlę?

Barbara Ś. od lat prowadziła hodowlę i sprzedawała szczenięta. Robiła to nielegalnie. Nie miała wymaganych pozwoleń, nikt nie sprawdzał jej działalności.

- Pani Barbara zgłosiła się do mnie raz. Złożyła wniosek, za którym nie poszły żadne działania. Wniosek okazał się być bez pokrycia, więc został odrzucony – mówi Bogusław Gąsiorowski, wójt gminy Lubsza.

Moskiewski pies stróżujący to bardzo niebezpieczna rasa. Właściciel takiego psa musi mieć specjalne pozwolenie. Barbara Ś. hodowała psy, mimo braku zgody wójta.

- Sąd trzykrotnie nakazywał zapłatę grzywny w trypie nakazowym. Te wyroki nie były skarżone przez żadną ze stron. Pani grzywien nie opłaciła, aktualnie toczą się postępowania egzekucyjne – mówi Daniel Kliś z Sądu Okręgowego w Opolu.

Z ustaleń reportera UWAGI! wynika, że kobieta w ostatnich latach przetrzymywała psy w co najmniej pięciu miejscach na terenie województw dolnośląskiego i opolskiego. Wszędzie sytuacja wyglądała podobnie. Była weterynarz trzymała zwierzęta zamknięte w domach i budynkach gospodarczych. Sama pojawiała się tam raz na kilka dni.

Weterynarz komentuje: "Miały raj"

Mimo próśb, Barbara Ś. nie chciała spotkać się z reporterami UWAGI! przed kamerą. Udało się jedynie porozmawiać z nią przez telefon.

- Nie było podstaw do odebrania mi zwierząt. Z zawodu jestem lekarzem weterynarii, jestem międzynarodowym sędzią kynologicznym, pracuję 30 lat w zawodzie. Nie jestem hodowcą, który nazbierał sobie psów i sobie z nimi nie radzi. Mam wieloletnie doświadczenie i wiem, jak to się robi – przekonuje. I dodaje: Tym psom naprawdę nie działa się krzywda, wręcz przeciwnie. Miały tam swój świat, swój raj. Tak, raj, bo zwierzęta inaczej niż ludzie to odczuwają.

Psy dochodzą do siebie w licznych domach tymczasowych, schroniskach i azylach. Wciąż formalnie są własnością byłej lekarz weterynarii, która zapowiada walkę o ich odzyskanie. Utrzymanie i leczenie tych pięknych olbrzymów kosztuje bardzo dużo. Pogotowie dla Zwierząt i opolski TOZ zbierają w internecie pieniądze na ten cel. W prokuraturze wszczęto postępowanie.

Zobacz także:

Ma 17 lat, nie potrafi się nawet ubrać. Jego rodzina straciła świadczenie. "Nastąpiło cudowne ozdrowienie"

21-latek zastrzelony z policyjnej broni. Śledczy nie mogą ustalić, czy mężczyzna był raniony w plecy, czy w klatkę piersiową

Autor: Aleksandra Pietrzak

Źródło: UWAGA! TVN