Newsy

Szczepionki przeciwko COVID-19 mogą wywołać zapalenie mięśnia sercowego. FDA wydała ostrzeżenie

Newsy

szczepionka przeciwko COVID-19

Szczepionki przeciwko COVID-19 opracowane przez firmy Pfizer/BioNTech i Moderna mogą prowadzić do zapalenia mięśnia sercowego. Mimo że takich przypadków było niewiele, to amerykańska agencja Food and Drug Administration (FDA) zdecydowała się wydać ostrzeżenie.

Zapalenie mięśnia sercowego po szczepieniu przeciwko COVID-19

Amerykańskie Center for Disease Control and Prevention (CDC), które analizowało przypadki zapalenia mięśnia sercowego u młodych osób, uznało, że rozwój choroby miał związek z przyjętym szczepieniem. Mimo to specjaliści podkreślają, że szczepionki są bezpieczne i korzyści płynące z ich przyjęcia znacząco przewyższają ewentualne ryzyko. CDC uczuliła już lekarzy i szpitale, aby byli bardziej czujni i zwracali szczególną uwagę na przypadki zapalenia mięśnia sercowego.

W oświadczeniu eksperci z CDC podali, że osoby, u których po szczepieniu rozwinęło się zapalenie mięśnia sercowego czują się dobrze i powoli wracają do zdrowia. Jednocześnie zaapelowali, aby każdy, kto skończył 12 lat i kwalifikuje się do otrzymania szczepionki, przyjął ją.

Szczepienia przeciwko COVIDD-19 w USA

Tempo szczepień przeciwko COVID-19 w USA, podobnie, jak w Polsce, zaczyna spadać. W porównaniu do okresu, gdy szczepienia cieszyły się największym zainteresowaniem, kolejki do punktów szczepień skróciły się o 85 proc.

Oznacza to, że najprawdopodobniej nie uda się zrealizować ustalonego przez prezydenta Joe Bidena celu zaszczepienia 70 proc. dorosłych przynajmniej jedną dawką do 4 lipca, czyli przed amerykańskim Dniem Niepodległości.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus?

Zobacz także:

Delta Plus - kolejna odmiana koronawirusa SARS-CoV-2. Co o niej wiadomo?

Wraca kwarantanna dla osób przybywających do Polski. "Pojawiają się nowe mutacje"

Mózg po COVID-19. Naukowcy: Zobaczyliśmy ogromne obszary uszkodzeń

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: polsatnews.pl

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości