Powikłania mogą się pojawić po każdym szczepieniu. Do najczęściej występujących należą obrzęk czy ból w miejscu wkłucia. Jak długo dolegliwości mogą się utrzymywać? Czy konieczna jest konsultacja z lekarzem? Wątpliwości rozwiewa dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Powikłania po szczepieniu - czy konieczna jest wizyta u lekarza?
Po każdym szczepieniu mogą pojawić się powikłania. Jeden z naszych widzów zapytał, czy skoro po czterech dniach od szczepieniu nadal boli go ręka i nie może dotknąć miejsca wkłucia, to czy konieczna jest konsultacja z lekarzem?
- Częstym objawem niepożądanym po szczepieniu - nie tylko tym przeciwko COVID-19 - są ból i obrzęk w miejscu wkłucia. Jest to spowodowane napływem komórek układu odpornościowego do miejsca podania szczepionki i nie jest to objaw chorobowy. Dolegliwości zazwyczaj mijają samoistnie i nie trzeba ich konsultować z lekarzem. Jeśli obrzęk jest bardzo duży, pojawiają się problemy z poruszaniem ręką lub węzły pachowe są powiększone, warto udać się do lekarza - mówił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Masz pytanie do eksperta? Możesz je zadać za pomocą formularza w zakładce "Koronawirus".
Szczepienia przeciwko COVID-19 - jakie powikłania mogą się pojawić?
Każda szczepionka może wywołać jakieś działania niepożądane. Występują one zarówno u osób młodych, jak i starszych. Do najczęściej występujących należą: ból w miejscu iniekcji, zmęczenie, ból głowy, bóle mięśni, bóle stawów, dreszcze oraz gorączka.
Mimo że część z nas może czuć się gorzej po przyjęciu szczepionki, to, jak podkreślają lekarze, korzyści z jej przyjęcia znaczącą przewyższają ewentualne powikłania.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Nie ma pandemicznego baby boom. "Wiele potencjalnych matek nie chce decydować się teraz na poród"
86-latka przeszła 5 kilometrów, by się zaszczepić: "Co w tym dziwnego?"
Autor: Katarzyna Oleksik