Koronawirus

Powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza? 

Dzień Dobry TVN

Koronawirus

Powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza? 

Dzień Dobry TVN

Powikłania mogą się pojawić po każdym szczepieniu. Do najczęściej występujących należą obrzęk czy ból w miejscu wkłucia. Jak długo dolegliwości mogą się utrzymywać? Czy konieczna jest konsultacja z lekarzem? Wątpliwości rozwiewa dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Powikłania po szczepieniu - czy konieczna jest wizyta u lekarza?

Po każdym szczepieniu mogą pojawić się powikłania. Jeden z naszych widzów zapytał, czy skoro po czterech dniach od szczepieniu nadal boli go ręka i nie może dotknąć miejsca wkłucia, to czy konieczna jest konsultacja z lekarzem?

- Częstym objawem niepożądanym po szczepieniu - nie tylko tym przeciwko COVID-19 - są ból i obrzęk w miejscu wkłucia. Jest to spowodowane napływem komórek układu odpornościowego do miejsca podania szczepionki i nie jest to objaw chorobowy. Dolegliwości zazwyczaj mijają samoistnie i nie trzeba ich konsultować z lekarzem. Jeśli obrzęk jest bardzo duży, pojawiają się problemy z poruszaniem ręką lub węzły pachowe są powiększone, warto udać się do lekarza - mówił dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Masz pytanie do eksperta? Możesz je zadać za pomocą formularza w zakładce "Koronawirus".

Szczepienia przeciwko COVID-19 - jakie powikłania mogą się pojawić?

Każda szczepionka może wywołać jakieś działania niepożądane. Występują one zarówno u osób młodych, jak i starszych. Do najczęściej występujących należą: ból w miejscu iniekcji, zmęczenie, ból głowy, bóle mięśni, bóle stawów, dreszcze oraz gorączka.

Mimo że część z nas może czuć się gorzej po przyjęciu szczepionki, to, jak podkreślają lekarze, korzyści z jej przyjęcia znaczącą przewyższają ewentualne powikłania.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Izraelu. "Aby do nich zachęcić, jeden z barów oferował darmowego drinka"

Nie ma pandemicznego baby boom. "Wiele potencjalnych matek nie chce decydować się teraz na poród"

86-latka przeszła 5 kilometrów, by się zaszczepić: "Co w tym dziwnego?"

Co sądzisz o tym artykule?
94
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0