Po podaniu szczepionek firmy Pfizer i Moderny mogą wystąpić, choć bardzo rzadko, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia. Powikłania pojawiają się głównie w ciągu 14 dni po podaniu preparatu i częściej po jego drugiej dawce. Tak wynika z rekomendacji Komitetu ds. Oceny Ryzyka w EMA przedstawionej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych.
Szczepionki przeciwko COVID-19 opracowane przez firmy Pfizer/BioNTech i Moderna mogą prowadzić do zapalenia mięśnia sercowego. Mimo że takich przypadków było niewiele, to amerykańska agencja Food and Drug Administration (FDA) zdecydowała się wydać ostrzeżenie.
Szczepienie to najlepsza forma ochrony przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Jednak przyjęcie preparatu pociąga za sobą - niewielkie - ryzyko wystąpienia tzw. niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). Czym są i gdzie można je zgłaszać?
Niepokojące doniesienia z USA. U kilku kobiet zaszczepionych preparatem Johnson & Johnson pojawiły się poważne powikłania. Jedna z nich nie żyje, druga trafiła do szpitala w krytycznym stanie.
Powikłania mogą się pojawić po każdym szczepieniu. Do najczęściej występujących należą obrzęk czy ból w miejscu wkłucia. Jak długo dolegliwości mogą się utrzymywać? Czy konieczna jest konsultacja z lekarzem? Wątpliwości rozwiewa dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Osoby, które w przeszłości miały anafilaksję w reakcji na lekarstwa lub jedzenie, nie powinny przyjmować szczepionki przeciw Covid-19 stworzonej przez firmy Pfizer i BioNTech - ostrzegła w nocy ze środy na czwartek brytyjska agencja ds. regulacji leków (MHRA).
Ponad połowa Polaków nie ma zamiaru zaszczepić się na COVID-19, gdy szczepionka będzie już dostępna - wskazują badania. Strach ankietowanych wynika głównie z możliwych powikłań. Mity na temat szczepionki i jej potencjalnego niebezpieczeństwa obalał w naszym programie prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej.
Jakie są powikłania po przyjęciu szczepionki na COVID-19? Na stronach internetowych brytyjskiego rządu zamieszono ulotkę dla pacjentów oraz informację dla pracowników służby zdrowia zawierającą, w jaki sposób podawać preparaty oraz opis potencjalnych skutków ubocznych.
Jesień to sezon grypowy. Grypa jest ciężką chorobą z poważnymi powikłaniami. Lekarze od lat alarmują, by minimalizować ryzyko zachorowań i się szczepić. Krystyna Żyżyńska-Galeńska kilka dni temu napisała na swoim FB, że zaszczepiła się przeciwko w grypie będąc w ciąży. Jej post wywołał wiele kontrowersji. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy również Prof. dr hab. Alicję Wiercińską - Drapało, która zwróciła uwagę na to, że największa krzywda dla płodu jest wtedy, kiedy mam jest chora. Dodała również, że szczepienia w ciąży zwłaszcza przeciwko grypie są rekomendowane przez wszystkie towarzystwa naukowe. Pomimo tego temat wciąż wywołuje wiele negatywnych emocji.
To będzie pierwszy taki proces w Polsce, w który zaangażowanych jest tyle podmiotów. Powodami są rodzice, którzy twierdzą, że ich dziecko - na skutek podania szczepionki zawierającej związki rtęci - doznało zaburzeń rozwoju. Pozwanymi są natomiast: producent szczepionek, Skarb Państwa i szpital. Rodzice domagają się odszkodowania i dożywotniej renty. Jakie prawa mają rodzice w przypadku powikłań poszczepiennych? O tym gość Dzień Dobry TVN prawnik Romuald Kędzierski.