Osoby, które w przeszłości miały anafilaksję w reakcji na lekarstwa lub jedzenie, nie powinny przyjmować szczepionki przeciw Covid-19 stworzonej przez firmy Pfizer i BioNTech - ostrzegła w nocy ze środy na czwartek brytyjska agencja ds. regulacji leków (MHRA).
Silne reakcje alergiczne na szczepionkę przeciw COVID-19
MHRA sprecyzowała tym samym swoje wcześniejsze ostrzeżenie, w którym była mowa tylko o silnych reakcjach alergicznych, bez wyszczególniania anafilaksji. Anafilaksja jest nagłą reakcją alergiczną, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zgonu.
Jak poinformowała agencja, od momentu rozpoczęcia we wtorek szczepień w Wielkiej Brytanii, otrzymała informacje o dwóch przypadkach anafilaksji i jednym przypadku możliwej reakcji alergicznej po przyjęciu szczepionki. Wcześniej podano, że w dwóch z tych przypadków chodziło o pracowników służby zdrowia.
- Osoby, które w przeszłości miały anafilaksję w reakcji na szczepionkę, lekarstwa lub żywność, nie powinny przyjmować szczepionki Pfizer/BioNTech. Drugiej dawki nie należy podawać osobom, u których wystąpiła anafilaksja po podaniu pierwszej dawki tej szczepionki - napisała w wydanym oświadczeniu szefowa MHRA June Raine.
Anafilaksja jest znanym, choć bardzo rzadkim, skutkiem ubocznym każdej szczepionki. Większość ludzi nie odczuje anafilaksji, a korzyści z ochrony przed Covid-19 przewyższają ryzyko. Każdy, kto ma otrzymać szczepionkę, powinien pójść i przedyskutować z pracownikiem służby zdrowia wszelkie pytania lub historię przebytych poważnych alergii przed otrzymaniem szczepionki
- dodała.
Podkreśliła, że szczepionka spełnia rygorystyczne standardy MHRA w zakresie bezpieczeństwa, jakości i skuteczności.
Wielka Brytania zaczęła szczepienia przeciw COVID-19
Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła do użycia szczepionkę stworzoną przez Pfizera i BioNTech, a we wtorek również jako pierwsza rozpoczęła szczepienia.
Reakcji alergicznych nie zaobserwowano w badaniach klinicznych, podczas których ponad 20 000 osób zostało zaszczepionych, chociaż osoby z historią takich reakcji nie były rekrutowane do testów.
Co wiemy o skutkach ubocznych szczepionki na COVID? Zobacz wideo z Dzień Dobry TVN:
Zobacz także:
- Polacy nie radzą sobie psychicznie w dobie pandemii. "Wiele osób zaczęło szukać pomocy"
- Autokwarantanna i testy na COVID-19 sposobem na święta z rodziną? Lekarz: "Trudno mi to sobie wyobrazić"
- Półkolonie zimowe dla najmłodszych. Jak będą wyglądać zajęcia?
Autor: Paweł Jaskulski
Źródło: PAP