Newsy

Polska podzielona pogodowo. IMGW ostrzega przed burzami z gradem i wprowadza alert pierwszego stopnia

Newsy

Pogoda na sobotę nie napawa optymizmem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z ulewnymi opadami deszczu, a nawet gradem. Alerty obowiązują na terenie niemal całej Polski.

Sobota, 12.6.2021 r. - gdzie burze?

Jak podają synoptycy IMGW, w regionach objętych alertami prognozowane są w sobotę burze, którym towarzyszyć będą ulewne opady deszczu, miejscami do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie może padać grad. Zagrożony burzami obszar będzie rozciągał się od linii wyznaczonej przez Wrocław, Koło i Olsztyn na południowy wschód. Alerty zaczną obowiązywać w sobotę od godz. 12.00

Alert pierwszego stopnia przed burzami z gradem wydaje się przy prognozowanych opadach deszczu poniżej 30 mm i możliwych porywach wiatru do 25 m/s.

Pogoda w sobotę, 12.6.2021 r.

W sobotę Polska będzie podzielona pogodowo. Nad naszym krajem przesuwa się strefa chłodnego frontu atmosferycznego, która wędruje z północnego zachodu na południowy wschód. - Przed tym frontem na obszarze Polski południowo wschodniej i centralnej będzie jeszcze bardzo ciepła masa powietrza – zaznaczyła synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska. - Na tym obszarze pogoda będzie taka, jaką mamy od kilku dni – dodała. Temperatura maksymalna wyniesie tu jeszcze powyżej 20 st. C, a miejscami nawet do 25 st. C. Jak zaznacza synoptyk, "w tym rejonie mogą jednak występować burze". Wiać będzie bardzo porywisty wiatr, który może osiągnąć nawet 80 km/h. Synoptyk ostrzegła, że podczas burz mogą wystąpić opady gradu.

W znacznie chłodniejszym powietrzu znajdzie się północna i zachodnia część kraju. - Tutaj burze już raczej nie będą występować, a głównym zjawiskiem będą opady deszczu – prognozuje Grażyna Dąbrowska. Na tym obszarze temperatura wyniesie od 17 do 20-21 st. C. Wraz z napływem chłodnego powietrza wzrośnie też średnia prędkość i porywistość wiatru.

Zobacz także:

"Hotel Paradise 3". Czy związek Basi i Krystiana przetrwał? "Jestem zażenowana, ale uczę się też sama siebie"

Dzień z Dagmarą Kaźmierską. Królowa Życia wyjaśnia, jakie ma plany na życie. "Muszę poorać jeszcze trochę, potem wyprowadzę się na stałe"

Klaudia Halejcio urodziła! Pokazała zabawny filmik ze szpitala: "Jesteśmy już razem"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Boris Jordan Photography/ Getty Images

Pozostałe wiadomości