Newsy

IMGW alarmuje: miejscami może spaść pół metra śniegu

Newsy

Aktualizacja:
E+Gremlin/Getty Images

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i przymrozkami. Na Kasprowym Wierchu temperatura spadnie do około -11 st. C, a na Podhalu do około -5 st. C. - Sprawcą nawrotu zimy jest front atmosferyczny, który przechodzi z zachodu na wschód - powiedział synoptyk biura prognoz meteorologicznych IMGW w Krakowie Adam Michniewski.

Pogoda na najbliższe dni - duże opady śniegu

Jak podaje TVN Meteo, ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego prognozują, że w Tatrach wzrośnie zagrożenie lawinowe z drugiego do trzeciego stopnia.

Zdaniem synoptyka Adama Michniewskiego, już w nocy z poniedziałku na wtorek w Tatrach i na Podhalu zacznie padać śnieg i będzie padał aż do soboty rano. Momentami opady będą intensywne – w ciągu najbliższych 48 godzin spodziewany jest przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach do 50 centymetrów, a na Podhalu miejscami do 40 cm.

Najbliższy tydzień będzie w Tatrach pochmurny. Na Kasprowym Wierchu temperatura spadnie do około -11 st. C, a na Podhalu do około -5 st. C.

- Sprawcą nawrotu zimy jest z jednej strony front atmosferyczny, który przechodzi z zachodu na wschód. Będzie on blokowany przez wyże, dlatego zima rozgości się na południu na dłużej. Nad częścią Karpat polskich będziemy mieli także do czynienia z powstaniem wtórnego ośrodka niżowego, który będzie się przemieszczał z południowego zachodu na północny wschód i dodatkowo będzie wywoływał opady na wyżynach - przekazał synoptyk.

Ostrzeżenia meteorologiczne

W związku z gwałtownymi zmianami pogody Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami śniegu i przymrozkami.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami śniegu obowiązują w województwach:

 • świętokrzyskim, w powiatach na zachodzie regionu;
 • śląskim, wszędzie z wyłączeniem powiatów na południu województwa;
 • małopolskim, w powiatach: miechowskim, olkuskim, krakowskim, proszowickim, chrzanowskim, oświęcimskim, wadowickim, Kraków, bocheńskim, myślenickim, wielickim.

Prognozowane są opady śniegu, powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 5 do 10 cm, a także o 20 do 30 cm. Alerty ważne będą do godz. 8-10 we wtorek.

Intensywniejszych opadów śniegu należy spodziewać się w powiatach podgórskich województw małopolskiego i śląskiego. Prognozuje się tam opady, które spowodują przyrost pokrywy śnieżnej o 25-40 cm. Miejscami w górach może spaść nawet 50 cm śniegu.

W województwie śląskim alerty będą ważne do godz. 12:00 w środę, zaś w drugim z regionów od godz. 2:00 we wtorek do godz. 14:00 w środę.

Obowiązują też alerty pierwszego stopnia przed przymrozkami w województwach:

 • świętokrzyskim, w powiatach na zachodzie regionu;
 • śląskim, wszędzie z wyłączeniem powiatów podgórskich;
 • małopolskim, w powiatach: miechowskim, olkuskim, krakowskim, proszowickim, chrzanowskim, oświęcimskim, wadowickim, Kraków, bocheńskim, myślenickim i wielickim.

Miejscami prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -1 st. Celsjusza, przy gruncie do -2 st. C. Ostrzeżenia będą obowiązywać do godz. 8:00 we wtorek.

Prognoza zagrożeń na środę, 14 kwietnia

IMGW może wydać alerty przed opadami śniegu w województwach:

 • mazowieckim, w powiatach na krańcach południowych;
 • lubelskim, w powiatach południowych województwa;
 • podkarpackim, wszędzie z wyłączeniem powiatów podgórskich;
 • małopolskim, z wyjątkiem powiatów na południu regionu;
 • śląskim, z wyłączeniem powiatów podgórskich.

Opady śniegu o intensywniejszym charakterze pojawią się w województwach małopolskim i śląskim w powiatach podgórskich.

Niebezpieczne przymrozki mogą dać się we znaki w województwach:

 • dolnośląskim, w większości regionu;
 • świętokrzyskim;
 • małopolskim, wszędzie z wyłączeniem powiatów na południu;
 • śląskim, wszędzie z wyłączeniem powiatów na południu;
 • podkarpackim, wszędzie z wyłączeniem powiatów na południu.

Prognoza zagrożeń na czwartek, 15 kwietnia

W czwartek zagrożeniem mogą stać się opady śniegu. Alerty przed tym niebezpieczeństwem mogą pojawić się w województwach: śląskim, małopolskim i podkarpackim.

Czym jest prognoza zagrożeń?

Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zobacz wideo: Jak wybrać dobry parasol?

>>> Zobacz także:

Nie żyje Kazio, bohater "Złomowiska PL". "Krzykacz będzie miał teraz do kogo u góry niestety złom wozić"

Priorytetowe szczepienia przeciw COVID-19 dla niektórych zawodów. Kto dostanie preparat szybciej?

17-latka znaleziona martwa w wannie. Przyczyną śmierci mogło być porażenie prądem

Autor: Iza Dorf

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości