Jak alergicy przechodzą COVID-19? Wyniki badań zaskakują

EN_00908176_9527.jpg
EN_00908176_9527.jpg

Wiosną alergicy, szczególnie uczuleni na pyłki drzew, nie czują się komfortowo. W marcu pylą olcha i topola, a w kwietniu brzoza, najsilniejszy wiosenny alergen. Jak alergia wpływa na COVID-19? To wyjaśnia dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Alergia a COVID-19

- Badania wskazują, że alergicy przyjmujący leki rzadziej zarażają się koronawirusem - a nawet jeśli chorują, to lżej przechodzą zakażenie - powiedział dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Dowiedziono także, że ekspresja receptorów angiotensyny II, przez które COVID-19 dostaje się do organizmu, jest mniej nasilona u osób, które mają alergię. Ryzyko zakażenia jest więc w ich przypadku zredukowane.

– Patrząc na statystyki można zauważyć, że odsetek osób z alergicznym nieżytem nosa czy astmą alergiczną, jest zdecydowanie mniejszy wśród zakażonych niż wśród całej populacji – mówił ekspert.

Lekarze zalecają, aby terapię lekami antyhistaminowymi rozpocząć tydzień, dwa, przed okresem pylenia, a gdy pylenie się zacznie, wesprzeć terapię lekami antyleukotrienowymi lub miejscowo działającymi sterydami.

Alergia a noszenie maseczek

Dr Dąbrowiecki przyznał, że osoby cierpiące na astmę alergiczną, gdy mają zaostrzone objawy, mogą rzeczywiście odczuwać dyskomfort oddychają przez maseczkę. Nie powoduje to jednak zaburzenia wentylacji, co można sprawdzić za pomocą pulsoksymetru.

– Saturacja podczas noszenia maseczki nie spada, ponieważ maska nie przeszkadza w wymianie gazowej w obrębie płuc – wyjaśnił ekspert.

COVID-19 i szczepienie dzieci. "Mutacja brytyjska COVID-19 absolutnie nie oszczędza dzieci". Zobacz wideoL

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

"Paszport covidowy". Kiedy zostanie wprowadzony w Polsce?

Małgorzata Ohme szuka pomocy dla nastolatka. "W zeszłym roku stracił mamę, a teraz na COVID-19 zmarł jego tata"

Poznań: 101-letnia pacjentka wygrała walkę z COVID-19

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie