Newsy

Skutki rozdzielania noworodka i matki. "Postęp w zmniejszeniu śmiertelności dzieci będzie zagrożony"

Newsy

Purple Collar Pet Photography/Getty Images

Najnowsze badania udowodniły, że pandemia negatywnie wpływa na jakość opieki nad noworodkami. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że brak bliskiego kontaktu matki z dzieckiem może poważnie odbić się na zdrowiu noworodka.

W części szpitali na całym świecie w przypadku potwierdzenia lub podejrzenia zakażenia COVID-19, noworodki są rutynowo oddzielane od matek, co zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia zwiększa ryzyko śmierci u dzieci i może prowadzić do komplikacji zdrowotnych. Dzieje się tak zwłaszcza w najbiedniejszych krajach, w których występuje najwięcej porodów przedwczesnych i zgonów niemowląt.

Według WHO bliski kontakt matki z dzieckiem jest szczególnie ważny, gdy:

  • dziecko jest wcześniakiem;
  • przyszło na świat ze zbyt niską masą urodzeniową.

WHO o wczesnej opiece nad dzieckiem

Kangurowanie jest metodą wczesnej opieki nad noworodkiem, zapewniającą bezpośredni kontakt noworodka z ciałem matki, któremu w odpowiednich warunkach towarzyszy karmienie piersią.

Raport opublikowany na łamach Raport Lancet Eclinical Medicine pokazał, że wśród niemowląt urodzonych przedwcześnie lub z niską masą urodzeniową ta forma opieki zmniejsza liczbę zgonów nawet o 40 proc, hipotermii o 70 proc. a ciężkich infekcji o 65 proc.

- Zakłócenia w świadczeniu podstawowych usług zdrowotnych podczas pandemii poważnie wpłynęły na jakość opieki zapewnianej noworodkom. Ograniczono prawa niektórych do kontaktu z rodzicami. Dziesięciolecia postępu w zmniejszeniu śmiertelności dzieci będzie zagrożone, jeżeli teraz nie podejmiemy działań w celu ochrony i poprawy jakości usług opieki nad matkami i noworodkami - powiedziała dr Anshu Banerjee, ekspert WHO.

Porody - zalecenia WHO

Zdaniem WHO matki po urodzeniu dziecka powinny dzielić z nim pokój, karmić oraz dotykać - nawet w przypadku podejrzenia lub potwierdzenia zakażenia COVID-19. Przy czym medycy powinni ją wspierać w celu zapewnienia odpowiednich praktyk zapobiegania zakażeniom. Badania bowiem wykazały, że zakażone noworodki przechodziły koronawirusa bezobjawowo albo łagodnie.

Według najnowszych szacunków rocznie 15 milionów dzieci rodzi się przedwcześnie (przed 37. tygodniem życia), a 21 milionów przychodzi na świat z niską masą urodzeniową (poniżej 2,5 kg).

U tych dzieci zwiększa się ryzyko:

  • wystąpienia opóźnienia rozwojowego;
  • infekcji;
  • niepełnosprawności;

Powikłania związane z wcześniactwem są głównymi przyczynami śmierci noworodków i dzieci poniżej piątego roku życia. Więcej na ten temat na oficjalnej stronie WHO.

Zobacz także:

Nowe ograniczenia w całej Polsce. Minister zdrowia: "Musimy podjąć zdecydowane kroki"

Rekordowa liczba zajętych respiratorów w Polsce. W którym województwie jest ich najmniej?

Masowe kontrole zwolnień lekarskich w czasie pandemii. ZUS wstrzymuje zasiłki

Zobacz wideo: Koronawirus uszkodził serce 25-latka. "Nie sądziłem, że przeszczep mnie tak naprawi"

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: who.int/thelancet.com

Pozostałe wiadomości