Rekordowa liczba zajętych respiratorów w Polsce. W którym województwie jest ich najmniej?

respirator, covid-19, koronawirus, szpital
Jackyenjoyphotography/Getty Images

Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze dane dotyczące pandemii COVID-19 w Polsce. Padł rekord pod względem liczby zajętych respiratorów – obecnie aż 2193 pacjentów w całym kraju potrzebuje pomocy w oddychaniu.

Ile respiratorów zostało w całej Polsce?

Z danych Ministerstwa Zdrowia z dnia 17 marca 2021 roku wynika, że w ciągu doby liczba zajętych respiratorów wzrosła o 54. Poprzedni niechlubny rekord padł 22 listopada 2020 roku – wtedy do respiratorów podłączonych było 2149 osób. Obecnie, w całym kraju wolnych jest jeszcze 786 respiratorów.

W przypadku łóżek przygotowanych dla pacjentów z koronawirusem, zajętych jest 21 511 z 29 955, czyli ponad 71 procent. Jak poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, w związku z dużym wzrostem zakażeń w woj. mazowieckim w najbliższych dniach powstanie tysiąc nowych łóżek dla pacjentów z COVID-19.

Gdzie jest najwięcej wolnych respiratorów?

Najwięcej, bo aż 114 wolnych respiratorów, przygotowanych dla chorych na COVID-19 jest w woj. łódzkim . Na Mazowszu do dyspozycji wciąż jest 90 respiratorów.

W Wielkopolsce pozostało 61 wolnych respiratorów, na Podkarpaciu i Podlasiu - po 43, natomiast w szpitalach w woj. lubelskim dostępnych jest ich jeszcze 79.

W małopolskich szpitalach zajętych jest 198 z 214 respiratorów, z kolei na Warmii i Mazurach pacjenci korzystają już z 70 proc. dostępnych aparatów, a na Śląsku – 79 proc.

W woj. pomorskim i zachodnio-pomorskim wolnych jest po 40 respiratorów, w woj. kujawsko-pomorskim - 37, w woj. dolnośląskim – 35, w woj. świętokrzyskim – 28, w woj. lubuskim – 26, a w woj. opolskim – 25.

Zobacz wideo: Trudna sytuacja szpitala w Dzierżoniowie. Wszystkie łóżka covidowe są zajęte

Źródło: TVN24/x-news

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

Źródło: MZ

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie