Newsy

Polacy jedzą mniej mięsa. O ile tak naprawdę spadło zapotrzebowanie?

Newsy

Aktualizacja:
fcafotodigital/Getty Images

Schabowe, mielone i wędliny już tak nam nie smakują? Opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny raport Rolnictwo 2019 wskazuje na spadek poziomu spożycia mięsa na osobę. Jak duży?

Polacy jedzą mniej mięsa

Według raportu Rolnictwo 2019, w ubiegłym roku przeciętne spożycie mięsa na jedną osobę wynosiło 61 kg. Według danych statystyczny Polak zjadł w 2019 roku o 15,9 kg mniej mięsa w porównaniu do 2018 roku.

Powyższa informacja ucieszyła autorów kampanii RoślinnieJemy i jednocześnie wzbudziła podejrzenie, że przedstawiony dane mogą być błędne. Po wnikliwej analizie raportu oraz wyjaśnieniach GUS okazało się, że obawy się potwierdziły, a spadek konsumpcji mięsa nie jest tak duży.

Dane odnośnie spożycia mięsa na osobę w publikacji "Rolnictwo w 2019" zostały przedstawione błędnie. Spożycie mięsa na osobę w 2018 roku wyniosło nie 76,9 kg, a 62,4 kg, co dalej oznacza spadek spożycia mięsa o 2,24%, a nie o 20% jak wynika z danych cytowanych bezpośrednio ze wspomnianego raportu.

- czytamy w mediach społecznościowych kampanii RoślinnieJemy.

Choć to mniejszy krok w stronę roślinnej diety, to także inne publikacje wskazują na to, że coraz rzadziej sięgamy po mięso. W kwietniu tego roku, IQS, jeden z liderów badań opinii, zaznaczył, że około 43 proc. Polaków nie je w ogóle lub ogranicza spożycie mięsa.

Pandemia a spożycie mięsa

Ponad 40 proc. Polaków podczas pandemii zmieniło swoje zwyczaje jedzeniowe. Badanie przeprowadzone w czerwcu 2020 r. przez Market Research World na zlecenie Upfield pokazało, że okres minionych kilku miesięcy i izolacji spowodowanej rozprzestrzenianiem się koronawirusa zachęcił 25,4 proc. mieszkańców kraju nadwiślańskiego do ograniczenia spożycia mięsa. Jednocześnie aż 31,6 proc. badanych wskazało, że w tym okresie częściej kupowało roślinne alternatywy mięsa.

Zobacz materiał o roślinnej rewolucji Marty Dymek:

Zobacz też:

Jak schudnąć po kwarantannie? Radzi dietetyczka Anna Radowicka

Bób – wartości odżywcze. Jak długo gotować bób?

Jak jeść melona? Melon galia, kantalupa i miodowy – popularne odmiany

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości