Newsy

Szczegóły pogrzebu księcia Filipa. Jak wyglądało pożegnanie męża królowej Elżbiety II?

Newsy

Aktualizacja:

Książę Filip zmarł 9 kwietnia w zamku Windsor w wieku 99 lat. W sobotę 17 kwietnia jego życie i dziedzictwo uhonorowano podczas kameralnego pogrzebu w kaplicy św. Jerzego. Ceremonia z udziałem 30 osób była transmitowana na całym świecie.

Program pogrzebu księcia Filipa

Pogrzeb księcia Filipa rozpoczął się o godzinie 15:00 czasu brytyjskiego (16:00 czasu polskiego), a transmisja wydarzenia trwała już od 14:30. Jak wyglądała uroczystość pożegnania męża królowej Elżbiety II?

Godzina 12:00 (naszego czasu): Trumna Filipa została przeniesiona z prywatnej kaplicy w zamku Windsor, do Sali Wewnętrznej w ramach przygotowań do procesji.

Godzina 15:20: Goście, którzy nie brali udziału w procesji (m.in. księżna Camilla i księżna Kate), odjechali samochodami do kaplicy św. Jerzego.

15:27: Zaczęła grać muzyka. Specjalnie zmodyfikowany Land Rover, który przewoził trumnę księcia Filipa, wjechał do Quadrangle na zamku Windsor.

15:40: Muzyka ucichła i trumna księcia Filipa wyłoniła się z wejścia. Członkowie rodziny królewskiej (m.in. książę Karol, książę William i książę Harry), opuścili zamek i ustawili się w ustalonym szyku. Po królewskim salutowaniu trumna została umieszczona na Land Roverze.

15:44: Królowa Elżbieta w towarzystwie pani dworu opuściła zamek w monarszym Bentleyu. Następnie odtworzono hymn narodowy.

15:45: 8-minutowa procesja, w której szli: księżniczka Anna, książę Karol, książę Edward, książę Andrzej, książę Harry, Peter Phillips (syn księżniczki Anny z pierwszego małżeństwa), książę William, wiceadmirał Sir Tim Laurence (mąż księżniczki Anny), hrabia Snowdon David Armstrong- Jones (syn księżniczki Małgorzaty, siostry królowej Elżbiety II), osobisty oficer ochrony Filipa, a także jego prywatny sekretarz i kamerdynerzy.

15:53: Procesja przybyła do kaplicy św. Jerzego.

15:59: Rozpoczęła się narodowa minuta ciszy

16:00: Rozpoczęła się 50-minutowa ceremonia pogrzebowa, prowadzona przez arcybiskupa Canterbury. Na zakończenie nabożeństwa książę Filip został pochowany w królewskim skarbcu w kaplicy św. Jerzego.

Goście na pogrzebie księcia Filipa

Pogrzeb miał wyglądać nieco inaczej, jednak nie udało się spełnić wszystkich próśb księcia Filipa przez obowiązujące restrykcje. Ze względu na pandemię koronawirusa, w pogrzebie uczestniczyła również minimalna liczba gości.

Wśród 30 uczestników znalazła się oczywiście królowa Elżbieta II, czwórka dzieci jej i księcia Filipa, czyli Karol, Anna, Andrzej i Edward z małżonkami, a także ósemka wnuków. Czwórka z nich (William, Zara Tindall, Beatrycze i Eugenia) przybyła na uroczystość z małżonkami. Prawnukowie nie byli obecni, ponieważ uznano, że są zbyt młodzi.

Kwiaty pod zamkiem w Windsorze. Brytyjczycy składają hołd księciu Filipowi. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Pozostałe wiadomości