Newsy

Pierwsza premiera online w Teatrze Polskim. "Jesteśmy uradowani, że do tego doszło"

Newsy

Aktualizacja:

Przed nami wyjątkowe wydarzenie. "Baba-Dziwo" - najnowsza premiera Teatru Polskiego w Warszawie - odbędzie się 20 listopada. Dzięki transmisji online spektakl będą mogli zobaczyć widzowie z całej Polski. O nietypowej pracy artystów w czasie pandemii opowiadali w naszym programie dyrektor teatru Andrzej Seweryn oraz aktorka Ewa Makomaska.

Teatr Polski- pierwsza premiera online

Zbliża się premiera pierwszego spektaklu online w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. 20 listopada o godzinie 19:00 każdy z zainteresowanych będzie mógł "zasiąść na widowni" i obejrzeć na żywo sztukę "Baba-Dziwo". Przedstawienie na podstawie tekstu Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej wyreżyserowała Ewa Domańska.

To nie jest normalna premiera. Już sam proces przygotowywania był trudny i inny. Próbowaliśmy cały czas w maskach, dopiero wczoraj na próbie generalnej zdjęliśmy je, bo już nie możemy dłużej czekać. Po raz pierwszy będzie to premiera na żywo

– mówiła aktorka Ewa Makomaska.

Jak przyznała, aktorom brakuje kontaktu z widzem oraz wymiany energii i emocji. Wszyscy jednak liczą na to, że premiera online przyciągnie przed ekrany telewizorów i komputerów rekordową publiczność.

Oczywiście jesteśmy od wielu lat przyzwyczajeni do premier prawdziwych, z widzami na widowni. Ja sobie w tej chwili uzmysłowiłem, że moje pokolenie, które brało udział w zjawisku, które się nazywało Teatr Telewizji w latach 70. zeszłego stulecia, grało na żywo. Te spektakle nie miały publiczności takiej, jak w teatrze. Dzisiaj nie możemy traktować tego jako rzeczy normalnej, ale to jest wielkie święto dla nas i jesteśmy uradowani, że do tego doszło

- podkreślił Andrzej Seweryn, dyrektor Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

"Baba-Dziwo" w Teatrze Polskim

Sztuka początkowo przygotowana była w formie czytania online. W trakcie prób artyści i dyrekcja poczuli, że jest to tekst, który trafił w swój czas. Tak zapadła decyzja o realizacji przedstawienia. Dzięki zaplanowaniu na sezon jesienny trzech premier, cała ekipa teatru wciąż pracowała.

Zaplanowaliśmy trzy premiery na jesień, co dla nas jest ogromnym wyzwaniem, a jednocześnie sukcesem produkcyjnym, ponieważ w tych warunkach, w jakich w tej chwili pracujemy, nie jest łatwo wyprodukować schody czy poruszający się mechanizm. Na szczęście Teatr Polski ma swoje warsztaty i jest tutaj wyjątkiem. Wydaje mi się, że dzięki zaplanowaniu tych premier cały zespół ciągle pracuje mimo przeszkód, a widz do czasu ogłoszenia ostatnich ograniczeń miał możliwość przychodzenia do nas

– powiedział Andrzej Seweryn w Dzień Dobry TVN.

Sztuka "Baba-Dziwo" – uniwersalne przesłanie

To sztuka o kobiecie – dyktatorce, którą Maria Jasnorzewska-Pawlikowska napisała w 1938 roku. Do dziś jej przesłanie uważane jest za uniwersalne. Autorka pokazała m.in. mechanizm zniewolenia ludzi oraz wpływ dyktatury na jednostki.

Ona z wielką wrażliwością stworzyła coś, co jest bardzo uniwersalne. Napisała sztukę o kobiecie dyktatorce, która terroryzuje swój naród, o mechanizmach. To jest o tym, jak społeczeństwo reaguje na tę dyktaturę. Fantastycznie ukazała wszystkie mechanizmy tej władzy

– zauważyła aktorka Ewa Makomaska.

W obsadzie "Baba-Dziwo" są: Marta Alaborska, Dorota Bzdyla, Anna Cieślak, Ewa Domańska, Kornelia Maciejewska, Ewa Makomaska, Hanna Skarga, Adam Biedrzycki, Tomasz Drabek, Marcin Jędrzejewski, Paweł Krucz, Dominik Łoś, Krystian Modzelewski i Przemysław Wyszyński. Bilety nabyć można na stronie Teatru Polskiego.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Nikt nie tańczy na rurze, tak jak on. "Trzeba się odważyć i pokonać jakąś barierę"

Katarzyna Skrzynecka bez włosów. Nagranie zaniepokoiło fanów

Określenia krewnych, które wyszły z użycia. Kim jest synowiec, swak i zełwa?

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości